Röviden: HP Photosmart R817 teszt

0

Egy évtizeddel ezelőtt a fotózás a profik és a komolyan érdeklődő amatőrök kiváltsága volt. Hiába váltak a filmes kompakt fényképezőgépek egyre olcsóbbá és egyre jobbá, a relatíve magas anyagköltség miatt a fotózás a legtöbb családban évi 4-5 tekercsre korlátozódott (max. 200 kép). A digitális fotózás megjelenésével ez gyökeresen megváltozott. Az azonnali eredmény és az anyagköltség nélküli fotózás lehetősége olyanokat is megnyert ennek a kedvtelésnek, akiknek korábban eszükbe sem jutott, hogy fényképezzenek.

Nehéz megmondani, hogy pontosan mit csinált máshogy a HP, de egy törekvés már a legelső, kevésbé kiforrott gépeiken is jól megfigyelhető volt: könnyen használható gépeket akartak mindenkinek a kezébe adni. Hamar felismerték, hogy az emberek többsége csak egyszerű kezelhetőséget akar, és nem érdekli, hogy egy kép hogy készül el.

Ennek a felismerésnek a fényében készültek el azok a funkciók és egyszerű menük, amelyek a HP gépek sajátosságai, de megemlíthetnénk a klasszikusan jó kezelőfelületeket is.



HP Photosmart R717 HP Photosmart R817

A Photosmart R817 a sikeres R717 utódja. Formáját és a fém borításból eredő eleganciáját tekintve szinte semmit sem változott, tudása azonban észrevehetően bővült. Kívülről a legszembetűnőbb változás, hogy a 3× nagyítású zoom optikát egy 5× nagyításúra cserélték, amit mint már évek óta minden HP modell esetén most is a Pentax készített. A 9 lépésben állítható nagyítású objektív (fizikai gyújtótávolsága 5,8 – 29 mm között állítható; kisfilmes rendszerbe átszámítva 36-180 mm) kezdő fényereje nagy látószögnél f/2,8, tele állásban pedig f/4,7. Makró módban a teljesítménye nem nevezhető kiemelkedőnek, hiszen legoptimálisabb esetben egy 15 cm-es tárgy tölti csak ki a képet keresztben. Szerencsére van a gépen szuper makró mód is, ami már 4,3 cm-es tárgyakat képes teljes képet kitöltő méretűre nagyítani.



Az előlapon lévő vaku ugyan elég távol van az optikától (4 cm), ez azonban még nem biztosíték a vörös szemektől mentes képre, ezért a HP mérnökei már az R707 óta építenek egy utólagos vörös-szem eltávolító szoftvert is, ami tapasztalataink szerint nagyon megbízhatóan és a korábbiaknál gyorsabban működik. A vaku automatikus mód mellett derítés (mindig villan), vörös-szem hatás csökkentés, hosszú szinkron (hosszú záridő mellett villan) és kikapcsolt állásba kapcsolható.



A gépet megfordítva a kezelőelemek már ismerősek lehetnek, hiszen a HP mai modelljein mind ilyet találunk. Ami itt változott, az az LCD mérete. A korábbi 1,8″ képátlójú monitor helyett az R817-be egy 2″-es változatot tettek. A kijelző nagy mérete jelentősen javítja fotózási élményt, de a többi paraméterével együtt ez a képernyő egy jó átlagos szintet produkál. A nagy kijelző miatt a mára már feleslegessé vált optikai keresőt le is hagyták a készülékről.

A felbontás az R707-hez modellhez képest nem változott, így továbbra is 5 megapixel. Bárki bármit mond is, én örülök ennek, hiszen így nem kell a nagyobb képzajjal és nagyobb fájlokkal dolgozni. Nekünk, átlagos családi fotósoknak az 5 millió pixel adta felbontás bőségesen elegendő, pláne ha figyelembe veszem, hogy a képek 99%-át csak monitoron/TV-n és 10×15-ös papírképen nézegetjük. Ezen megjelenítési formák egyike sem képes ekkora felületen nagyobb részletgazdagság megjelenítésére. Akinek még az 5 megapixelre sincs szüksége, az választhat a 3 megapixeles, az 1 megapixeles és a VGA felbontások közül.

Manuális beállítások

Kompakt méretei és egyszerű kezelőfelülete ellenére a Photosmart R817 az automatikától függetlenül beállítható paraméterek széles skáláját kínálja. A legfontosabb talán, hogy az automatikus expozíciós mód mellett lehetőséget biztosít a blende és a záridő, illetve mindkét érték rögzítésére, így a legfontosabb fotós paraméter teljesen manuálisan is beállítható. Az expozíciót szintén befolyásoló fénymérés a felhasználó kívánsága szerint mátrix, középre súlyozott és szpot módon történhet. Az élesség a segédfénnyel is megtámogatott automatika mellett manuálisan is beállítható. A fehér-egyensúly automatikus, napfény, felhős, izzó, fénycső és egyedi állásba állítható. A teszt során automatikus módban a fehér-egyensúly helyes megválasztásával volt a gépnek a legtöbb gondja (néha tévedett).

A fényképezőgép érzékenysége az automatikus módon kívül manuálisan ISO 50, 100, 200 és 400 értékek valamelyikére állítható. Mint általában a kompakt gépek többségén az érzékenység 100-as érték felett az erőteljes zajosodás miatt már inkább csak szükségmegoldás.

Sorozat, videó és sebesség

Ezt a gépet a vevők többsége nem a sorozatfelvételi képességei miatt fogja megvenni. A 2 kép/mp-es sebesség mellett egyhuzamban maximum 4 kép készítésére képes. Videó módban a maximális felbontás 640×480 pixel, de a végeredmény elmarad az elvárásainktól. A zoom érdekes módon használható felvétel közben is, de ennek működése durván hallatszik a videón. A fénymérés azonban szépen és gyorsan dolgozik kockáról kockára, így a hirtelen változó fényviszonyokkal szépen elboldogul.

A speciális sorozatok terén a gépnek nincs miért szégyenkeznie. A kompakt gépekben is egyre inkább elterjedt expozíció sorozat mellett megtalálható az Adaptive Lighting és a szín (fekete-fehér, szépia és színes) sorozat is.

A Photosmart R817 sebessége kategóriájának tökéletesen megfelelő. 2 másodperccel a bekapcsolás után már képes exponálni, élességállításra pedig fényviszonyoktól, zoom állástól és témától függően kb. 0,5 és 1 másodperc közötti időt kell szánni.



Mit várnak a vevők

Egyszerű, gondolkodás nélkül használható fényképezőgépet. Senki sem szeret a képek javításával és feldolgozásával utólag órákat tölteni, pláne hogy 6 éve már az azonnali visszajátszás és nyomtatás lehetőségével népszerűsítjük a digitális fotózást.

Ma már minden kompakt fényképezőgépben található néhány téma mód, amelyekkel olyan szituációban is lehet gondolkodás nélkül fotózni, amelyek megoldása egyébként mélyreható fotós ismereteket igényelne. Az R817-ben 9 ilyen mód található (tájkép, portré, színház, panoráma (két irányba), akció (sport), tengerpart, hó, naplemente és dokumentum), és lehetőség van egy egyedi mód összeállítására és rögzítésére is. A témamód kiválasztása a bal kéznél, a gép felső élén lévő gombbal lehetséges.

A képek automatikus elforgatása ma már szintén elvárható lenne, de sajnos nem minden gyártó foglalkozik ezzel a részlettel. A Photosmart R817-ben ez a funkció szerencsére megtalálható.

A már említett vörös-szem utólagos eltávolítás (olyan esetekre, mikor az elővillantással a nem érhető el a kívánt hatás, például csecsemők esetén) azonban még egyelőre ritka szolgáltatás. A HP gépek mellett egyedül a Nikon kompaktjai képesek erre a trükkre. A gépbe épített szoftver a kép feldolgozása után megkeresi a javítandó piros foltokat és egy jóváhagyás után teljesen automatikusan átszínezi azokat. A szolgáltatás ennél már csak akkor lehetne jobb, ha a gép az exponálás után automatikusan javítaná ezt a hibát.

A kép analizálása nem csak a piros szemek eltüntetésére, de a kép esetleges hibáinak feltárására is jó lehet. Ezt a funkciót kiválasztva a gép megmondja, hogy a kép esetleg zajos, életlen, alul- vagy túlexponált lehet. Ezzel elsősorban a gyakorlatlan fotósok kapnak egy újabb lehetőséget a helyszínen, hogy újrafotózzák a kiszemelt témát, így nem otthon szembesülnek a rosszul sikerült (de az LCD-n egyébként jónak tűnő) képek garmadájával.

Az R707-ben debütált Adaptive Lighting eljárás lényege, hogy a nagy kontrasztú képeken a sötét területeket a szoftver enyhén kivilágosítja, így az árnyékos és a megvilágított területek kontrasztja nem olyan zavaró. Vérbeli fotósok ennek a módosításnak még az ötletét is elvetik, mondván, hogy ők ezt a kedvenc szoftverükben a számítógépen sokkal jobban meg tudják oldani. Ez valószínűleg igaz is, de kérdezem én, hogy a nyaralásról készült 4-500 fotó esetén ki fogja arra venni a fáradságot, hogy egyesével javítgassa a képeket? Én biztos hogy nem (legalábbis a tapasztalat ezt mutatja). Az Adaptive Lighting pedig pont ezt a munkát végzi el helyettem az exponálás utáni pillanatokban. Egyetlen hátulütője, hogy még az exponálás előtt be kell kapcsolni, a képek utólagos megmunkálására nincs lehetőség.

A sok extra segéd ellenére a kedvencem a panoráma funkció. A nagy panorámakép részleteinek fotózása a már megszokott módon történik: a gép az első képnél rögzíti az expozíciós értékeket és a fehér-egyensúlyt, ami az utolsó képig állandó marad. A második képtől kezdődően a képernyő szélén megjelenik az előző kép jellemző éleinek kontúrja, hogy a képek illesztése a lehető legpontosabb legyen. A Photosmart R817 az elkészült képekből helyben összeállítja és elmenti a panorámaképet. A panorámakép készítésének szabályai szerint megválasztott forgáspont esetén az összefűzött kép teljesen hibátlan, akár nyomtatásba is mehet.

A világnyelveket beszélők számára előny lehet, hogy a fényképezőgép tartalmazza a saját, egyszerűsített használati útmutatóját is. Így ha valaki elakad, akkor nem kell a könyvben lapozni, elég belépni a megfelelő menübe. A súgó szekcióban a fotózásban járatlan felhasználók 10 tippet is kapnak a tökéletes kép elkészítéséhez. A vásárlók igényeit kiszolgáló elméletem itt dől meg: a fényképezőgép nem „beszél” magyarul, pedig ezt egyre többen igényelnénk.

Memóriakártya, akkumulátor

A fényképezőgép a képeket a 16 MB-os belső memóriába vagy külön megvásárolható Secure Digital kártyára menti. Mivel a beépített memória légyegében semmire sem elegendő, a jelenlegi memóriakártya árak mellett minimum 512 MB-os SD kártya beszerzése javasolt.



Az áramellátásról egy 3,7V-os 1050 mAh-ás lítium ion akkumulátor gondoskodik. A gép fogyasztását előrevetítette, hogy a 3 napos túrára a gépet mindenki töltő nélkül kapta meg. A legszebb persze az lett volna, ha a folyamatos nyúzást az akku végig bírja, de nekem már a második nap közepén lemerült. Nálam némileg visszafogottabb fotósoknak a harmadik nap délutánjáig is kitartott.

Mivel a memóriakártya a túra során többször is megtelt, azt néha ki kellett venni a gépből. A fényképezőgép leggyengébben sikerült része azonban az akkumulátort és a memóriakártyát rejtő nyílás ajtaja. Nem csak a retesz elhúzása nehézkes, de az ajtó pereme is kívül marad a nyíláson, így óvatosan kell a géppel bánni, hogy az a rész ne akadjon bele semmibe (a túra során akadás nem volt, inkább csak a retesz okozott gondot). A hiba az ajtó újratervezésével javítható, így reméljük ez a probléma csak az első sorozatokat érinti majd.

Víz alatt is

A Photosmart R817 az első HP fényképezőgép, amihez gyári búvártok is kapható. A sárga műanyag elemekkel szerelt átlátszó tok 40 méteres mélységig, a kedvtelési búvárkodás határáig biztosít kellő védelmet a készüléknek. A tok oldalán lévő zár az egyik legbruátlisabb, amit eddig láttam, így azt véletlen kinyitni biztosan nem lehet. Amint lehetőségünk nyílik rá, a tokot részletesebben is bemutatjuk.





Értékelés


Több olyan klasszikus fotós paraméter is van, amelyeket vizsgálva a HP Photosmart R817, ha nem is sokkal, de elmarad az élmezőnytől. Fotózási élmény és extra szolgáltatások terén azonban a ma ismert legjobb csomagot nyújtja. Ezért elsősorban olyanok kezébe ajánlanám, akik nem fotózni, hanem az élményeiket megörökíteni szeretnénk.

A készülék ára a cikk megjelenésének idején bruttó 89.990 Ft.