Röviden: Olympus [mju:] 300/400 teszt

0

Az Olympus szeme fénye a [mju:] 300 és 400 nem véletlenül! (A két gép összes paramétere megegyezik, csak a CCD-ben térnek el egymástól. Bár mindkét gépet megkaptuk tesztelésre, a hasonlóság miatt csak a 400-ról számolunk be részletesen.) Ugyan semmilyen tekintetben sem nevezhető úttörőnek, vagy különlegesnek, mégis szenzációs kis gép ez. Legfőbb jellemzője a kiváló minőség. A gép külsején szinte kizárólag fémet találni, ami műanyag, azt is jó megfogni. Ami pedig a tudását illeti: a 4 Mpixeles felbontás nem számít különösebben soknak, 3x-os zoom úgyszintén. Igazából nem a főbb adatok terén kell keresni a titkot, ami miatt a [mju:] TIPA díjas lett. A részletek és az azok alkotta egység, a hihetetlenül átgondolt tervezés teszi, annyira hangulatossá és szeretnivalóvá a [mju:]-t.











Akkor lássuk azokat a részleteket, ha már annyit beszéltem róluk! Elsőre a furcsa alakú elcsúsztatható lencsevédő és a rajta lévő arany színű betét fogja meg az embert. Aztán meg a precizitás. Minden apró elem tökéletesen a helyén van, nem lögyög, nem zörög. A gumitömítéses fedelek (xD, akkumulátor) pontosan, jól záródnak. Na igen, bajos is lenne a csepp- (illetve, ahogy az Olympus nevezi: időjárás-) állóság rosszul illeszkedő ajtókkal… Bár az Olympus a [mju:] egyik fő jellemzőjének tekinti az All-Weather vázat, a szerkesztőségben végzett villámfelmérés után inkább úgy döntöttem, nem dobom be a csap alá a masinát.

A bekapcsoláskor látható kis animáció már nem is számít különlegességnek, a bekapcsolási idő sem különösebben rövid, 3 másodperc. A gép menürendszerét meghatározó virtuális módválasztó tárcsához (Virtual Dial) hasonlóval is találkoztunk már (Pentax Optio S). Ugyanakkor a menü használata élményszámba megy, az egész egy számítógépes játékra emlékeztet. A 1,5 hüvelyk átmérőjű LCD pedig 134.000 képpontjával szinte kényezteti a szemet.

A gép maga nem különösebben kicsi, de talán nem is baj, így legalább biztosan mindenki fényképezőgépnek, és nem, teszem azt, cigarettatárcának nézi a kicsikét. Kinyitott objektív esetén pedig végképp fotómasina formája lesz a [mju:]-nak. A háromszoros zoomátfogású optika összesen 5 lencséből áll 3 csoportba osztva, 3 aszférikus taggal. Kezdőfényereje mind nagylátószög, mindt tele állásban némileg elmarad az átlagtól, f/3,1-5,2. Az objektív gyújtótávolsága 5,8-17,4 mm, amely Leica képkockára vetítve 35-105 mm-nek felel meg. Az élességállítást kizárólag automatika végezheti, AF segédfény nincs. Az objektív igazi erőssége a zoom lépésszáma: a 20 állás egyedülálló ebben a kategóriában. Egyébként az optikai mellett 4x-es, sőt, VGA módban 5x-ös digitális zoom is segíti a fotóst, ha azonban nincs rá szükség, a menüben letiltható. A [mju:] makróképességére sem lehet panasz, a 10 cm-es közelpont és a 6 cm-es legkisebb befogható terület nem rossz érték, igaz nem is különösebben jó.







A [mju:] 400-ban egy 1/2,51 hüvelykes tokozott méretű, 4,07 millió hasznos képpontból álló CCD található, mely maximálisan 2272×1704 pixeles képek készítését teszi lehetővé. Az ezt követő képméret a 2048×1536, mely felbontást már az azonos méretű, csak 3,2 Mpixeles CCD-vel szerelt [mju:] 300 is tudja. A további 5 választható felbontás megegyezik a két gépben, ezek a következők: 2048×1536, 1600×1200, 1280×960, 1024×768, 640×480. A képeket kizárólag JPEG formátumban képes tárolni a gép, a tömörítés mértéke csak legnagyobb felbontás esetén állítható (Normal és Superfine). A felvételek tárolására xD kártya szolgál.

Az eltérő CCD-k ellenére a két gép fényérzékenysége (is) megegyezik: ISO 80 és ISO 320 között változik. Ez viszonylag kis érzékenységnek számít, cserébe viszont a géppel készített képek csak kis mértékben zajosodnak. A zársebesség 1/2 és 1/1000 mp. közti lehet, ezt minden esteben az automatika választja meg. A fénymérést szintén magától végzi a gép, mátrix avagy spot mintavételezéssel.

A fehéregyensúly az automatikus beállításon kívül napfény, felhős, izzó, fénycső értékre állítható, kézi beszabályozásra nincs lehetőség. Témaautomatikából ötfélét kínál a [mju:], egészen pontosan portré, önarckép, éjszakai, tájkép és tájkép portréval programokat. Képeffektből viszont mindössze kettő van, fekete-fehér és szépia. Expozíció-korrekciót is kínál a gép, 0,3 Fé lépésekben +/-2 Fé állítható be.

A fényképezőgéppel 1 kép/másodperc sebességű sorozatfelvétel készíthető. Legnagyobb felbontás esetén 4 kép készíthető ilyen sebességgel, VGA méret esetén viszont a felvétel folyamatos amíg meg nem telik a memóriakártya. Természetesen videofelvétel is készíthető a [mju:]-val. Ennek legnagyobb felbontása 320×240 pixel, sebessége 15 kép/mp., hossza legfeljebb 16 mp. A 160×120 képpontos mozgóképfelvétel legfeljebb 70 mp. hosszúságú lehet.

A video és makró mellett a gép panoráma és kettő az egyben módot is ismer. Az előbbi egyértelmű, a gép ekkor az első gép beállításaival fényképezi végig a sorozatot, melynek elkészítésében nagy segítség, hogy az első exponálástól kezdve a megelőző fotó széle folyamatosan látható. Sajnos az állványmenet a gép tömegközéppontjába, és nem az optikai tengely alá került, ami panorámafényképezés esetén kisebb hibához vezethet. A 2 in 1 mód sztereoszkópikus képet, azaz egy JPEG képre helyezett két, egymástól kismértékben eltérő nézőpontból készített felvételt takar. Az ilyen fotók speciális szemüvegen keresztül háromdimenziós hatást keltenek.







A visszajátszás mód elég érdekesen csalható elő a gépből: Az objektív takarólemezét félig visszatolva a gép kikapcsolódik, ekkor kell megnyomni a QuickView feliratú gombot a lejátszás mód aktiválásához. Felvétel módban a QuickView gomb kétszeri lenyomásával szintén visszanézhetők a képek. Lejátszás módban a felvételekbe legfeljebb 5x-ös mértékig lehet belenagyítani.



A gépet rengeteg kiegészítővel szállítja az Olympus. A [mju:] mellett Camedia Master 4.1 programcsomag, USB és videokábel, csuklószíj, távirányító (!) és akkumulátortöltő található a gép dobozában.

A két fényképezőgépet az Extrém Computertől kaptuk a kipróbálás idejére. Köszönjük

Az alábbi képen a mju 300 Digital képei láthatók. A mju 400 képei a lenti linken keresztül érhetők el.