Röviden: Nikon Coolpix S6 teszt

0

Külső

Ezek a kis ultrakompakt gépek valahogy mindig tetszenek nekem. Az aprócska méret és a fém váz már eleve fél siker, hogy bevágódjanak nálam, és innen nem is tudják nagyon elrontani az összképet. Még a bal fölső sarokba szorított objektívvel sem, amellyel a Nikon Coolpix S6 rendelkezik. Az elrendezésnek nyilván komoly oka volt, mégpedig a vázon belül mozgó zoomobjektív, amely nagyobb társaitól eltérően nem nyúlik ki a fémházból. A bekapcsolás után a gép „szeme” előtt csupán egy apró ajtó nyílik és máris bevetésre kész a szerkezet. Az objektív furcsa pozíciója abból a szempontból zavaró, hogy a magamfajta, elővigyázatlan, ujjlengető fotósok bal mutatóujja elég nagy számban belelógott a felvételekbe.

A szép fémvázat egyébként szintén tetszetős, többségében műanyagból készült, gombok tarkítják. A gép tetején egy apró bekapcsoló, exponáló és zoom gombbal, melyek olyan kicsik, hogy néha oda kell pillantanunk ha el szeretnénk találni őket. A gép tetején található az arcfelismerő fókuszmódot aktiváló kezelő is. A hátlap kezelőszerveit a felvételi és visszajátszás üzemmód váltógombja, egy módválasztó, menü és törlés gomb, valamint egy forgatható vezérlőtárcsa alkotják. Mivel a kis vázon nem fért volna el a nagyobb gépektől megszokott módválasztó kerék, ezért az alkotók a Mode gomb és a tárcsa kombinációjával oldották meg ezt a kérdést. A forgatható tárcsa, mint a menünavigáció eszköze, amúgy is egy kényelmes és a gép kezelését sokban könnyítő elgondolás. Személy szerint egy rövid hálaimát elmondtam érte.

A Nikon Coolpix S6 aljára került a kombinált A/V és USB kimenet, valamint egy műanyag állványmenet, amely kb. 1,5 centiméterre beljebb található az optika középtengelyétől. Az akkumulátor és kártyafoglalat ajtaja szintén műanyag, de fém zsanérjainak köszönhetően masszívabb benyomást kelt, mint némely kompakt hasonló megoldása. Egyetlen probléma, hogy az állványmenet közelsége miatt állványra helyezett gépnél sajnos nem nyitható, így mindig le kell vennünk a masinát, ha akkut, vagy memóriát szeretnénk cserélni.

Képérzékelő

A Nikon Coolpix S6 1/2,5” CCD képérzékelőt kapott, 6,18 millió pixellel (megapixel), melyből 6 milliót hasznosít effektív képalkotásra. Így az elérhető legnagyobb képméret 2816 x 2112. Tömörítési fokokból kettő áll rendelkezésünkre (High, Normal), de ezek külön nem állíthatók, csak a képméretekkel együtt választhatók ki. A felbontások és tömörítések listája tehát ily módon alakul: 2816 x 2112 (High) 2816 x 2112 (Normal), 2048 x 1536 (Normal), 1024 x 768 (PC Screen), 640 x 480 (TV Screen)

Az érzékenység beállítását bízhatjuk a gépre (auto), de manuálisan is szabályozható ISO 50 és 400 között.

Képek komponálása

A fényképezőgép LCD kijelzőjéről minden téren szuperlatívuszokban kell beszélnünk. Egyrészt kellően nagy, 3” képátlójú, másrészt kiváló a felbontása (230 000 képpont), amely nagyon szép képet ad. Fényerejét a menüből 5 fokozatban állíthatjuk és figyelmet érdemlő a láthatósága is, hiszen egészen lapos szögből is jó képet ad. A láthatósági tartománya 170 fokos.

A fotók visszanézésénél max. 10x nagyítás használható, 1,2-6,0x nagyítás mellett 0,2x lépésekben, míg 6,0-10x között 1x lépésekben.

A gép kis mérete és a nagy LCD monitor miatt átnézeti kereső számára már nem marad elég hely, ami a képek komponálása szempontjából nem baj, hiszen a kijelzővel ez gyerekjáték, de szikrázó napsütésben nehezebben látható a monitor, és a kisebb fogyasztás miatt is szerencsés lett volna a jó öreg kukucska. Sajnos a gépek apró mérete és az egyre nagyobb LCD-k miatt napjainkra jóformán kihalt ez a kereső típus.

Optika, vaku

Egy 3 x optikai zoomátfogású, 5,8-17,4mm-es (35-105mm ekvivalens) gyújtótávolságú, Nikkor ED objektívet építettek a készülékbe. Ennek fényereje F3,0-5,4. A zoom lépésszáma 6, ami megfelelően részletes beállítást tesz lehetővé. Az optikai zoom mellett digitális is használható, maximum 4x nagyításig. Ahogy korábban már említettem, a Nikon Coolpix S6 objektívtagjai a vázon belül mozognak, mégpedig függőleges irányban, a gép pedig egy kis tükör segítségével „lát előre”.

A makrófényképezés vonatkozásában újabb csillagos ötöst körmöltünk a Nikon Coolpix S6 bizonyítványába. Maximum 4 cm távolságból készíthetünk vele közelképeket, a legkisebb lefedett terület pedig 30 x 22,5 mm, ami kiváló eredmény. A makrófényképezés egyik problémás pontja a nagylátószögnél fellépő torzítás. Erre a Nikon egy elegáns és egyszerű megoldást alkalmaz: nem lehet nagylátószögnél makrózni. A Nikon Coolpix S6 makro módban eleve 50-60 mm (ekv.) gyújtótávolságra áll be. Kiváló elgondolás, kisebb torzítás, a zoomra pedig ilyen nagyításnál úgy sincs nagy szükség. Egyébként a zoomot ilyenkor korlátozva, kb. két lépésben használhatjuk.

A beépített vakut közvetlenül az objektív mellé helyezték, középtengelyük kb. 2 cm-re helyezkedik el egymástól. Ez a vörösszem hatás kialakulása szempontjából rendkívül előnytelen, amelyen még a vaku pirosszem csökkentő módja sem sokat segít. Szerencsére ebben a gépben is megtaláljuk a Nikon szoftveres vörösszem csökkentését, amely már több alkalommal bizonyította hasznosságát. Ennek segítségével az elkészült képek visszanézésekor, utólag távolítható el a nem kívánt jelenség. A vaku az említett módon kívül még automata, kikapcsolt, derítő és lassú szinkron állásokban használható. Hatásfoka nagylátószögnél 30 centimétertől 2,6 méterig, tele állásban 30 centimétertől 1,4 méterig terjed.

Kézi beállítási lehetőségek

Többségében automata funkciókat kapunk a Nikon Coolpix S6-tól, de egy ilyen kis hobbigéptől nem is vár el az ember tükörreflexes gépeket megszégyenítő képességeket. A rekeszt és záridőt a gép automatikusan választja ki a 256 szegmensű mátrix fénymérés iránymutatása alapján. A beállított expozíciós értékeket +/- 2 Fé tartományban, 1/3 lépésekben magunk is felülbírálhatjuk, ha az adott szituáció megkívánja. A záridőt egyébként 1/500-2 másodperc között állítja a gép, egyetlen

beleszólásunk csupán éjszakai tájkép témamódban van, ahol 8 másodperces expozíciót kapunk. Ilyen témamódokból összesen 12 áll rendelkezésére a kísérletezőbb kedvű felhasználóknak. Az arcfelirmerő fókusszal kombinált portré módot a gép tetején lévő külön gombbal aktiválhatjuk, amúgy a Mode gombbal előhívható Scene menüpont alatt választhatók ki a további témaprogramok: party/belső, tengerpart/hó, naplemente, alkony/hajnal, éjszakai tájkép, közeli (makró), múzeum, tűzijáték, másolat, háttérfény, panoráma illesztés.

Az élességállítás is teljesen automata (AF), de beleszólhatunk, hogy a fókuszrendszer a képmező mely területein keresse az élességet. Ez lehet Center (középpontos), vagy Manual beállítás, amelynél egy 9 x 11 mezős mártixon belül határozható meg a fókuszmező. Az AF munkáját gyengébb fénynél, az objektív melletti kis, vörös fényű segédlámpa könnyíti.

A fehéregyensúly beállítását is rábízhatjuk a Nikon Coolpix S6-ra, de teljes manuális beállításra is módunk van, az előre programozott módok közül pedig a Daylight (napfény), Incadescent (izzó), Fuorescent (fénycső), Coudy (felhős ég), valamint a Flash (vakufény) beállítás használható.

A kézi beállítások közé sorolhatjuk a különböző színeffekteket is amelyekből a Standard (normál színek), Vivid Color (élénk színek), Black and White (fekete-fehér), Sepia (szépia) és Cyanotype (cianotípia) áll rendelkezésünkre.

Sorozat, videó

A sorozatfényképezés terén a Nikon Coolpix S6 átlagos teljesítményt nyújt. Az egyképes (Single) módon túl 3-féle képsorozatmód áll rendelkezésre, Continuous, Multi Shot 16 és Interval timer shooting néven. A hagyományos sorozat a Continuous beállítással érhető el, amely a gyári adatok szerint 2,2 fps (kép/másodperc) sebességet biztosít. Méréseink során 1,9 fps-t értünk el, melyre 4 kép erejéig volt képes a gép. A négy kép mentéséhez 2,5 másodpercre volt szüksége.

A Multi-Shot 16 mód a Nikon fényképezőgépeiből jól ismert lehetőség. Egy „kockára” mozaikszerűen 16 db, kis képdarabot helyez a gép. Sebességben a gyári 2 fps-sel nagyjából megegyező 1,9 fps-t mértünk ezúttal is.

Az Interval timer shooting egy időeltolásos mód, ahol a gép a beállított időközöknek megfelelően exponál. A mód menüjében 30mp, 1p, 5p, 10p, 30p és 60p késleltetés állítható be.

MOV videó; 640×480 pixel; 0:13mp; 13,4 MByte

A Nikon Coolpix S6 videófelvételi lehetőségei is hozzák a kategóriájától elvárható szintet. Többféle videóméret állítható be, itt is egyben a tömörítési fokkal: TV movie (640 x480, high tömörítés) Small size (320 x 240, high tömörítés), Small size (320 x 240, normal tömörítés), Pictmotion (320 x 240, max 60 mp), Smaller size (160 x 120). Az utolsó pont a Time lapse movie, amely hasonló a fenti időeltolásos módhoz, csak mozgóképpel.

Videózás közben korlátozottan használható a zoom is, amely nagyjából 2x zommátfogást jelent. Az élességállítást előzetesen Single (egyszeri), vagy Full time (folyamatos) módba állíthatjuk, és nem kell hiányolnunk a fénymérést sem. Állóképekhez ugyan nem kapunk stabilizátort, de a videófelvételeknél lehetőség ünk van az úgynevezett eVR, azaz elektronikus vibráció csökkentés beállítására. A videók mellé természetesen hangot is rögzít a készülék.

Sebesség

Ebben a tekintetben a Nikon Coolpix S6 szintén átlagosan teljesít. A bekapcsolás után 2,1 másodperc alatt kerül üzemkész állapotba, hacsak nem állítottuk be a menüben a Pictmotion demót, amely csak 30 másodperc után teszi lehetővé a fotók készítését. Lehetőleg kapcsoljuk ki!

A kikapcsolás hasonló ideig 2,5 másodpercig tart. A gép működése meglehetősen fürge. Felvételből lejátszásba fél másodperc alatt kapcsol, míg vissza 0,8 másodperc kell neki. A képlapozásra mindössze 0,1 másodpercet kell „várnunk” és ugyanilyen sebes a képnagyítás funkció is. A vaku újratöltése azért beletelik 5 másodpercbe is.

Nagylátószögnél 0,4 mp-be telik az élességállítás, tele állásban pedig fél másodpercbe, ami nagyjából kategória átlaga. Makrófényképezésnél további 0,1 másodperccel hosszabb időre kell számítanunk, mely így 0,6 mp.

Képminőség

Megint a szokásos mesével kell kezdenem, hogy „kis érzékelő, nagy felbontás” ugyebár. A saját maguk által generált megapixel-verseny megköveteli a gyártóktól, hogy egyre nagyobb felbontású modellekkel álljanak elő, a gépek és érzékelőik mérete viszont nehezen tolerálja a kis területre zsúfolt milliónyi képpontot. Az így megnövekedett zajszintet a Nikon Coolpix S6 erősebb zajszűréssel igyekszik kompenzálni, ami részletvesztést okoz. Persze nem kell mindjárt kétségbe esnünk ettől. A jelenség leginkább a nagyon finom, kiskontrasztú részleteknél fog jelentkezni. A részletesség ügyesen lavírozik a megfelelő és a mosott jelzők között. A zajszűrés egyébként kb. ISO 200 érzékenységig hatásosan működik – egyre kevesebb részletet meghagyva – ISO 400-nál viszont már zavaró mértékűen jelentkeznek az alattomos kis szemcsék.



















Érzékenység – zajtartalom
ISO 50, F4; 1/2 mp
ISO100, F4; 1/5 mp
ISO200, F4; 1/10 mp
ISO400, F4; 1/22 mp

Az ED objektívnek köszönhetően komolyabb színhibától nem kell tartanunk. A sarkok sötétedése világosabb felületeknél, pl. égbolt, látható. A színek természetesek, némileg zöldes-cián árnyalatba húznak.

Extra szolgáltatások

A Nikon az utóbbi időben egyre több vezeték nélküli kapcsolattal ellátott fényképezőgépet dobott piacra, ezzel a Wi-Fi technológia jelenlegi élharcosává vált. Nincs ez másként a Nikon Coolpix S6 esetében sem, amely az IEEE 802.11b/g vezetéknélküli protokolt támogatja. Segítségével kb. 20 méteres körzeten belül kommunikálhatunk a hasonló képességekkel felvértezett eszközökkel (pl. számítógép, nyomtató).

A kis készülék érdekes és szórakoztató lehetősége az úgynevezett Pictmotion mód. Ennek segítségével a gépen tárolt fotóinkból és videóinkból látványos bemutatókat állíthatunk össze, különféle áttűnésekkel, effektekkel, úsztatásokkal és aláfestő zenével. A kész mű ezek után az LCD-n, vagy a gépet TV-re csatlakoztatva játszható le. Persze nem maradt ki a Nikon Coolpix S6-ból a hagyományos diavetítés funkció sem. A gép némi rendszerezési lehetőséget is kínál, így például dátum szerint csoportosíthatók az elkészült felvételek. A dátum utólag a képekre is íratható.

A korlátozott hatótávolságú vakut a Nikon D-lighting funkciójával kiegészítve, a fotókon megjelenő árnyékos területek világosabbá tehetők. Szintén utólag alkalmazható a már említett vörösszem eltávolító mód, a képelforgatás és a vágás. Az elkészült fotók utólagosan e-mailben könnyen elküldhető méretűvé (640 x480, 320 x 240, 160 x 120) is alakíthatók

Kezdő felhasználók számára könnyebb eligazodást kínál a menüpontok ikonokká alakítása, vagy a zoom gombbal előhívható, szöveges menüsegítség. A képek elkészítését az LCD-n megjeleníthető kompozíciós segédrács, a bemozdulásveszély kijelzés és a BSS (Best Shot Selector) mód segíti, amely max. 10 képet exponál sorozatban és csak a legélesebbet menti. Plusz szolgáltatásként expozíciós BSS-t is kapunk, amely Highlight (nem beégett csúcsfények), Shadow (nem bebukott árnyékok) és Histogram (jó árnyalateloszlás) alapján választja ki a sorozat legjobb képét.

A Nikon Coolpix S3 alaptartozéka egy dokkoló egység, amely a külső perifériákhoz való csatlakoztatásban és az akkumulátor töltésében segít.

Akkumulátor, memóriakártya

A géphez egy EN-EL8 típusú lítium-ion akkumulátor jár, ami a mellékelt dokkolóegységhez, vagy a szintén alaptartozékként járó hálózati tápegységhez csatlakozva, a gépben tölthető. Az akku kapacitása 730 mAh, amelynek egy feltöltésével, a gyártó információi szerint 200 kép készíthető (CIPA standard). Saját tesztjeink során 150 kép után kellett töltenünk az áramforrást.

A Nikon Coolpix S6-ot 20 MB belső memóriával látták el, amely hamar kevésnek bizonyulhat, így érdemes beszereznünk a géphez egy legalább 512 MB, de inkább 1 GB kapacitású SD, vagy MMC memóriakártyát. Legjobb felbontásban és minőségben átlagosan 2,2 MB állóképmérettel és 1 MB/mp videómérettel számolhatunk, így egy 1 GB-os kártyára kb. 460 fotó, vagy 17 pernyi mozgókép fér.

Gyári tartozékok

  • hálózati adapter/töltő
  • EN-EL8 lítium-ion akkumulátor
  • USB kábel
  • A/V kábel
  • dokkoló
  • dokkoló adapter
  • csuklószíj
  • szoftver CD
  • használati utasítások

Összegzés

A Nikon Coolpix S6 főleg azon felhasználóknak lopja be magát a szívébe, akik egy elegáns, kisméretű gépet szeretnének és elsődleges számukra a kiváló minőségű LCD, valamint a Wi-Fi kapcsolat. A gép, automata volta ellenére, jó szolgáltatáskészlettel, könnyű kezelhetőséggel és kitűnő makróképességgel próbálja ellensúlyozni az átlagos képminőséget és sebességet, valamint a kissé magasabb árfekvést. A fényképezőgép jelenlegi bruttó fogyasztói ára 112 800 forint.

A fényképezőgépeket a Nikon Kft-től kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére.

Ha bemutatónk segített a gép kiválasztásában, a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja az oldal működését. Köszönjük!

Tesztképeink:

Nikon Coolpix S6 tesztfotók