Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-TZ3 teszt

0

Optika I.

Jellemzők

A Panasonic Lumix DMC-TZ2 és DMC-TZ3 nem örökölték a DMC-TZ1 optikáját. Az új fejlesztésű objektív igazi 28 mm-nek megfelelő nagylátószöget is kínál, igaz, így a teljes tele állás nagyítása is csökkent valamelyest, ez esetben a 10x-es zoomátfogásba 280 mm-nek megfelelő tele fér bele.

A zoomobjektív 11 lencsetagot tartalmaz, 9 csoportba rendezve. A lencsék között 1 extra alacsony színszórású (ED – Extra Low Dispersion) és 3 aszférikus (4 aszférikus felülettel) is megtalálható.

A fényerő kissé átlag alatti lett, legalábbis a legtöbb ultrazoom digitális fényképezőgép optikájához képest. Azok viszont nem kínálnak ilyen nagy látószöget (a Sony hamarosan piacra kerülő DSC-H7 és DSC-H9 modelljei is „csak” 31 mm-nek megfelelő nagylátószöget adnak). Egy szó, mint száz, az f/3,3 kezdő fényerő nem számít fantasztikus értéknek, de ezt az árat talán még érdemes megfizetni a jó nagylátószög eléréséért. Tele állásban már jobb a helyzet, az f/4,9 sokkal közelebb van az átlagos értékhez.

Gyenge fénynél, vagy nagy gyújtótávolság alkalmazásakor a beépítette Mega O.I.S. optikai képstabilizátor hatékonyan csökkenti a berázás esélyeit, így hosszabb záridőket is kézben megtarthatunk.

Kromatikus aberráció

A kromatikus aberráció pontos mértékét nehéz megbecsülni, hiszen a Venus Engine III igen jó hatákonysággal korrigálja a színhibára jellemző lilás-kékes elszíneződéseket. Ha lenne RAW formátum (ahogy a Panasonic Lumix DMC-FZ8-nál), akkor ott biztosan nagyobb problémát okozna. Mivel azonban ez a gép nem támogat ilyet, így a színi hiba nem igazán jellemző.

A 7 Mpixeles képeknél nagylátószög használatakor legrosszabb esetben 4-5, tele állásban 6-7 pixeles szélességű elszíneződést kaphatunk. Az elszíneződés azonban alig észrevehető, pont a Venus Engine III korrekciós hatása miatt (a színi hiba szaturációja kicsiny).
Összességében úgy érzem, hogy a színi hiba a legkevésbé lesz zavaró, még monitoron sem tűnik fel. Egy 10×15 cm-es papírképen pedig alig 0,3 mm széles elszíneződést láthatnánk – hangsúlyozom: legrosszabb esetben. Elő hát a nagyítókkal!

A tesztfotók F3,3 és F4,9 fényerővel készültek. A szokásos, természetes környezetben előforduló kromatikus aberrációt szemléltető fotók most elmaradnak, két okból. A parkban most nem készült felvétel, az összes többi fotón viszont egyáltalán nem venni észre színi hibát.

Kromatikus aberrációk

F3,3; 28 mm ekv.

F4,9; 280 mm ekv.

Zoom

Az optika 10x-es zoomátfogásán felül maximum 4x-es digitális zoomot is használhatunk, ha azt a menüben engedélyeztük. A digitális zoom finoman állítható, nem csak 2x/x lehet, mint más gyártók esetén.

Optikai- és digitális zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
f=28 mm ekv.: 1x

teljes kép

kivágott képrészlet
f=280 mm ekv.:10x

teljes kép

kivágott képrészlet
10x-es optikai és 4x-es digitális zoom

Az extra zoom (Extra Optical Zoom – EZ) tehát nem más, mint képkivágás. Ennek mértéke a végső kép felbontásától függ, de 3 Mpixelnél kisebb felbontást választva már nem lesz erőteljesebb a vágás mértéke. A lenti képek a nagylátószögű, a közelítőleg közép zoomállású és a teljes tele állású képeket mutatják be maximális 7 Mpixeles és 3 Mpixeles felbontásban. Utóbbinál használja a gép az Extra Optical Zoom képkivágó funkciót is.

Extra Optikai Zoom (EZ)

7 Mpixel, nagylátószög

3 Mpixel, nagylátószög

7 Mpixel, zoom kb. középállásban

3 Mpixel, zoom kb. középállásban + EZ

7 Mpixel, teljes tele

3 Mpixel, teljes tele + EZ