Röviden: HP PhotoSmart 635 teszt

0
Főbb technikai paramétereit tekintve tehát nem sokban különbözik elődjétől, a 620-tól. Külsőre viszont még csak nem is hasonlítanak. A 620 duci formájával szemben a 635 vékony, szögletes alakkal próbálja a vásárlókat meghódítani. A meghatározó dizájnelemek, például az ívelt, titánszürke markolat vagy az objektív körül kiemelkedő kerek, fémszínű keret a 735-re emlékeztetnek. A műanyag váz csak festett, nem anyagában színezett, így könnyen sérül. A kezelőszervek a HP többi gépéhez hasonlóan, az 1,6″-es LCD mellett helyezkednek el. Az exponáló gomb mögött továbbra is megtalálható az azonnali mozgókép felvételt lehetővé tevő „Video-gomb”. Sajnos a HP továbbra is ragaszkodik a 600-as sorozat „védjegyéhez”, a levehető objektívsapkához, mely a gépre kikapcsolt állapotban helyezhető fel, és amely már a 620-nál is divatjamúlt tartozéknak számított.



Megérkezése után azonnal tettem a géppel egy sétát a Várban. Rossz döntés volt. A fényképezőgépbe ugyanis a mellékelt „nyuszis” elemekket tettem, melyekkel a 635 működésképtelen. Azt a használati utasítás is írja, hogy lehetőség szerint NiMH ceruzaakkumulátorokat, vagy fotó-lítium elemeket használjunk, de azt nem gondoltam volna, hogy az alkáli elemek bekapcsolt LCD esetén mindössze 30, azaz harminc másodpercig húzzák. Végül nehezen bár, de csak elkészültek a tesztképek, ezek lejjebb láthatók.





A képek korrektek. Nem tökéletesek, de a kategóriatársakhoz képest szépnek mondhatók. Feltűnő torzulás nincs, az túlnyomórészt az élesség is rendben. Részletgazdagság terén hagy maga után kívánnivalókat a gép, de ebben a 2 Mpixelnek is ludas. A képek általában lágyak, néhány képnél a kelleténél jobban is. Sajnos a 635-be – eltérően az újabb HP modellektől, pl. 935, 735 – nem Pentax objektív került. Az előbb említett hibák tehát részben a gyengébb minőségű optika számlájára is írhatók. A 3x-os átfogású 5-15 mm-es zoom objektív fókusztávolsága kisfilmre vetítve 37-111 mm-nek felel meg. Az optika kezdőfényereje f/2,9, tele állásban a fényerő f/4,95. A legnagyobb fókusztávolságot 8 lépésben éri el. Makró módban a legkisebb tárgytávolság 10 cm, ez zoom használatával tapasztalataim szerint kb. 15 cm-re nő. A legkisebb befogható terület 9 cm. A záridő kiválasztását minden esetben a gép végzi, a hossza 2 és 1/2000 mp között változhat.

A HP 635-t 1/3.2″ méretű CCD lapkával látták el, melyen 2.02 millió hasznos pixel helyezkedik el. Így legfeljebb 1600×1200 pixel felbontású képek készíthetők. A legtöbb HP géphez hasonlóan a képminőség beállítására itt is három fokozat áll rendelkezésre. 1600×1200 pixeles képből mérsékelt illetve erős tömörítésű JPEG választható, ezeken kívül 640×480-as felbontású digitális fotók készítésére van lehetőség. Ebből talán már az is kiderült, hogy a JPEG tömörítés mértékének beállítására további lehetőség nincs. A fájlok EXIF 2.2-t tartalmaznak. A képek készítéséhez és visszanézéséhez használhatjuk a szerkentyű LCD kijelzőjét is, amelynek mérete (1,6″) és felbontása (354×240, azaz 84.960 képpont) megfelelő, kontrasztja és fényereje ellenben kicsi, így a képernyőt már közepes napsütésben is folyamatosan árnyékolni kell, hogy látható maradjon.



A beépített vaku munkatávolsága az objektív nagylátószög állásában 2,5, tele állásában 1,5 méter. Választhatunk automata, vörösszem-effektus csökkentő, egyszeri villantás, és éjszakai üzemmód (előtér derítés+hosszú záridő) közül, és természetesen ki is kapcsolhatjuk a villanófényt. A PhotoSmart több témaprogramot is ismer, ezek a következők: tájkép, portré, akciófotó és makró. Külön témaprogram gomb ugyan nincs, de ezek a főmenüből gyorsan elérhetők. Meglepően sokféle beállítást eszközölhetünk a képkészítés során. Az expozíciós korrekció (1/2 Fé-ként állítva maximum 2 Fé) és a fényérzékenység beállítása (ISO 100, 200, 400 választható) nem tartozik a különlegességek közé, de a színerősség variálhatósága – ebben a kategóriában – annál inkább. De állíthatjuk a képélesség mértékét, és lehetőség van fekete-fehér illetve szépia felvételek készítésére is. A fehéregyensúly manuális beállítására – talán nem meglepő – nincs mód, viszont az automatikus beállítás az esetek döntő többségében megfelelő színeket eredményez. Ha mégsem, 4 előre programozott fehéregyensúly beállítás közül választhatunk. A fényképezőgép kompatibilis a HP PhotoSmart 8886 dokkolóállomással, melyről a PhotoSmart 735 kapcsán már beszámoltunk. A dokkolóval televízióra is csatlakoztathatjuk a készüléket, ezért hasznos, hogy képes mind PAL mind NTSC rendszerű televíziókkal együttműködni.

A képek mentése a HP-től megszokott módon részben a 16 MByte-os belső memóriába, részben az opcionális SD vagy MMC kártyára történhet. A két memória együttes kezelésére a 635 esetén sincs lehetőség. Ahhoz, hogy a gép saját tárolókapacitása csak akkor használható, ha a gépben nincs memóriakártya. A 16 MByte-os kapacitás csak 640×480 pixeles képek esetén biztosít jelentős tárhelyet, ekkor kb. 85 felvétel készíthető a géppel. Best és Better felbontás esetén mindössze 12 ill. 16 felvétel képrögzítése lehetséges.



Egy ilyen egyszerű gépnél, melyet nagy többségében olyanok vásárolnak, akiknek ez az első (digitális) fényképezőgépük, kiváló ötlet a menübe épített súgó. Ha kiválasztunk egy ikont, a képernyő alján megjelenik egy rövid magyarázat. A menükbe belépve pedig az utólsó pont mindig a help, amelyet kiválasztva igen bőséges információhoz juthat a felhasználó. Egyetlen apró hibája akad a súgónak: 6 nyelven tud, de sajnos magyarul nem.

Az alapvető funkciókon kívül (forgatás, legfeljebb 6x-os ráközelítés) két igazi HP funkciót is rejt a képszerkesztő menü: az egyik az Instant Share, amely opció lehetőséget ad a fényképezőgépen tárolt képek közvetlen nyomtatására, avagy a felvételek Internetes közzétételére; a másik a fotókhoz kapcsolt rövid hangbejegyzések készítése. A HP 635, igazodva a divathoz, alkalmas 320×240 pixel felbontású mozgóképek rögzítésére. Ezek hosszának mindössze a szabad memóriamennyiség szab határt. A videók visszanézhetők, de beépített hangszóró hiányában nem hallhatók.


A géphez mellékelt kiegészítők közt az elengedhetetlen csuklószíj és az ojektívsapka zsinórja mellett mindössze két USB és a már említett két alkaline elem található meg. A gép nem képes NiMH akkumulátorok töltésére, ezért nem is mellékelnek hosszá hálózati adaptert. A fényképezőgép számítógépes támogatásáról a HP Photo & Imaging-ra épülő, kifogástalan kezelhetőségű és minden szükséges programot tartalmazó szoftvercsomag gondoskodik.

A HP PhotoSmart 635 ára várhatóan 60.000 Ft körül lesz. Ezzel az optikai zoomos digifényképezőgépek alsó kategóriájába sorolható, melynek célközönsége az első gépüket vásárlók és az egészen fiatal, 20 év alatti generáció. Számukra mindenképpen ideális választás a HP 635. Mindent tud, amire szükségük lehet, talán még egy kicsivel többet is; könnyen kezelhető, a formája is tetszetős, és nem utolsó sorban akár a tulajdonos zsebébe is belefér.

A gépet a HP Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönjük!

A fényképezőgépről készült felvételeket a Canon termékeivel készítettük.