Exkluzív: Sony Alpha DSLR-A390

0

Bemutatás

Nem is olyan régen még legyintettem a Sony azon kijelentésére, hogy 10-12 tükörreflexessel kíván a piacon lenni. Ugyan hogy tudna ilyet tenni, nem is lehet annyi különbséget kitalálni.
Nos be kell vallani, tévedtem. Igaz, lehetett volna annyi tapasztalatom a Sony-val kapcsolatban, hogy tudjam: ők akár egy gyárilag mellékelt tok miatt is képesek új típusszámot adni egy fényképezőgépeknek (nem DSLR, de kompakt vonalon valóban megtették!).

2010. június elején két modellel frissítette belépőszintű DSLR-jeit a Sony. Az Alpha széria legújabb tagjai a DSLR-A290 és DSLR-A390 neveket kapták. Óriási nagy előrelépések sajnos nem történtek, sőt, gyakorlatilag az A390 pusztán a külsejében tér el elődjétől. Az A290-nél az előd A280-hoz képest már nagyobb a változás, ugyanis a korábbi 10 Mpixel helyett az A290 is 14 Mpixeles CCD-t kapott.

Az A290 és A390 modellek között így szenzorban és maximális felbontásban már nincs különbség. Az egyetlen eltérés e két gép között a Quick LiveView funkció, amely csak az A390-ben szerepel, illetve ennek következményeként a kereső nagyítása, amely az A390-nél kisebb, mint az A290-nél (a keresőbe épített külön LiveView szenzor miatt).
Minden egyéb másban megegyezik a két modell, s markolatát és felső részét leszámítva az A390 is megegyezik az A380-nal.

Sony Alpha DSLR-A380 (balra) és A390 (jobbra)

A modellfrissítést nagy valószínűséggel a tavalyi belépőszintű gépek borzalmasan gyengére sikeredett markolatának javításával magyarázhatnánk, már ha erre szükségünk lenne. Való igaz, az A280 és A380 markolata csapnivaló volt. Szerencsére ezt maradéktalanul sikerült is korrigálni, az új modellek igazán kényelmesen kézben foghatók, s bár elég régen használtam belépőszintű Canon EOS-t, emlékeim szerint azoknál kényelmesebbek lettek az új Alpha-k. Emiatt tehát nagy-nagy piros pont a Sony-nak.

Csúnya fekete pont jár viszont azért, mert semmi más nem változott az A390-ben. Pedig lehetett volna mit módosítani. Elkelt volna CMOS szenzor is a vázba, amelytől HD videózást is várhatnánk. Javulhatott volna kicsit a sorozat sebessége, vagy akár a hossza. Esetleg bekerülhetett volna a jó pár éve piacon lévő VGA felbontású kijelző is, aminek biztosan örültek volna néhányan. No de nem szabad elfelejteni, hogy belépőszinten járunk, ahol a költségeket vissza kell szorítani, pláne most, a válságból való kilábalás idejében.