Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix X-S1 teszt

0

Kezelőszervek

Kellően nagy, jól kézreálló gombok, fém tárcsák, és a legtöbb lényeges funkciónak külső kezelőszervek…hát mi más kell még? A FinePix X-S1 simán hozza egy alsó-középkategóriás DSLR szintjét nem csak kinézetben és kényelemben, de kezelésben is.

Fent és oldalt

(1) Fókuszmód kapcsoló: Az autofókusz két üzemmódja (egyszeri és folyamatos), valamint a kézi élességállítás között kapcsolhatunk vele.
(2) Vakunyitó gomb. A beépített vaku felnyitására és bekapcsolására használható. Kikapcsolnunk, vagyis lezárnunk kézzel kell.
(3) Üzemmód választó tárcsa: a legfontosabb felvételi üzemmódok választhatók ki a segítségével, melyek az alábbiak:
AUTO: jórészt a fényképezőgép állít mindent. A fotós csak a képméretet és minőséget, néhány alap sorozat módot, a fókusztartományt (makró, szupermakró) állíthatja, de végezhet akár kézi élességállítást is.
EXR: a gyártótól megszokott EXR üzemmódok között Automatikus (EXR AUTO), felbontás előválasztás (EXR HR), nagyérzékenységű zajcsökkentés (EXR SN), és Dinamika-tartomány előválasztás (EXR DR) állítható be.
P: programautomatika. A gép minden szolgáltatását szabályozhatjuk ebben a módban, kivéve a rekeszértéket és a záridőt.

S: záridő előválasztás. A záridőt szabadon állíthatjuk, melyhez a gép automatikusan rendel egy rekeszértéket. A záridő a vezérlőtárcsával állítható a következő értékekre:30”, 25”, 20”, 15”, 13”, 10”, 8”, 6,5”, 5”, 4”; 3”; 2,5”; 2”; 1,5”; 1,3”; 1”; 1/1,3; 1/1,6; 1/2; 1/2,5; 1/3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1200; 1/1600; 1/2000; 1/2500; 1/3000; 1/4000.
A: rekesz-előválasztás. Az előbbi beállítás fordítottja, melynél a rekeszértéket állíthatjuk tetszőlegesen, a gép pedig a záridőért felel. A beállítható rekesz a gyújtótávolságtól (zoomállástól) is függ, így ennél az objektívnél, nagylátószög esetén F2,8-F11 között, tele állásnál F5,6-F11 között állíthatjuk, 1/3 lépésekben. Záridő-, és rekesz-előválasztás módban is használhatunk expozíció korrekciót, mely +/-2 fényérték lehet.
M: manuális üzemmód. A fényképezőgép összes beállításához hozzáférhet a fotós, külön állítva a rekesz- és záridő értékeit is, melyek között a korábbi expozíciók korrekció gombbal válthat. Értelemszerűen így expozíció korrekcióra nem lesz szükség. Ebben a módban a 30 mp-es záridó fölött BULB mód is választható, melynél az exponáló gomb nyomva tartása idejéig (de legfeljebb 32 mp-ig) fényképezhetünk. Az időt kijelzi a gép a képernyőn.
C1, C2, C3: egyedi (Custom) üzemmódok. A felvételi menü utolsó előtti pontjánál elmenthetjük aktuális beállításainkat a három mentési hely bármelyikére, melyek így egy pillanat alatt visszahívhatók.

SP: téma automatika. Bizonyos fotós szituációkhoz (pl. portré, tájkép) kialakított automatikus módok, melyek megegyeznek pl. a HS20EXR modellben lévőkkel és a következők lehetnek:

  • Természetes + vaku
  • Természetes fényviszonyok
  • Portré
  • Arc finomítás (portré lágyítás)
  • Kutya
  • Macska
  • Tájkép
  • Sport
  • Éjszakai
  • Éjszakai (állvánnyal)
  • Tűzijáték
  • Naplemente
  • Vízpart
  • Parti
  • Virág (makró)
  • Szöveg

ADV.: haladó témamódok.

  • Mozgó panoráma: gép folyamatos pásztázásával széles panorámakép készíthető, melyet a készülék automatikusan összefűz
  • Pro fókusz (a fókuszált terület körül elmossa a képet)
  • Pro kis fényű (4 expozícióból készít egy képet)

Részletesen a Különlegességek oldalon írunk róluk.
(4) Be- és kikapcsoló gyűrű.
(5) Exponáló gomb: Bármely üzemmódban az állóképek (egyes, vagy sorozat) expozíciójának indításához, félig lenyomva a fénymérés és automata élességállítás aktiválásához használható. Videózás közben állókép is készíthető vele.
Lejátszásnál félig lenyomva azonnal visszatérhetünk felvételi módba.
(6) Expozíció korrekció gomb: P, A, S módokban nyomva tartva beállítható az expozíció korrekció (+/-2 fényérték, 1/3 Fé lépésekben). M módban használva a rekeszérték és záridő állítása között válthatunk vele.
(7) Sorozatfelvétel gomb: lenyomva megjelenik a sorozatok menüje, melyben ezután a vezérlőtárcsával és az iránygombokkal választhatjuk ki a kívánt módot.
(8) Fn1 gomb: Egy tetszőleges funkció rendelhető ehhez a gombhoz, melyet így villámgyorsan elérhetünk a továbbiakban. Az Fn gombok a Beállítás menüben „programozhatók”. A következő funkciók rendelhetők hozzájuk: Képméret, Képminőség, Dinamikus tartomány, Film szimuláció, AF mód, Arcfelismerés, Intelligens digitális zoom, Fókusz ellenőrzés (MF).
(9) Vezérlőtárcsa: Felvétel módban használhatva valamely érték (alapesetben a rekesz, vagy záridő) megváltoztatására szolgál. Menüben az opciók közti lapozásra is használhatjuk.
Lejátszáskor a tárolt képek és videók között lapozhatunk a segítségével. A korábbi Fujifilm csúcskompaktoktól eltérően itt nagyított nézetben is lapozhatunk a képek között.

Hátul

(1) EVF/LCD: a hátsó LCD kijelző és az elektronikus kereső közötti váltásra szolgál. Ha korábban engedélyeztük ez a váltás automatikus is lehet a kereső melletti szemérzékelő segítségével.
(2) Lejátszás gomb: A belső memóriában, vagy a kártyán tárolt képek és videók megtekintésére használható. Felvételi módba az exponáló gomb félig lenyomásával is visszajuthatunk.
(3) AE: Felvételnél lenyomva beállítható a háromféle fénymérési mód.
Lejátszás módban a tárolt fénykép egy részletébe nagyíthatunk bele, mely azután az iránygombokkal görgethető.
(4) AF: Felvételi üzemmódban megjeleníthetők vele a választható AF pontok. Ezután az iránygombokkal választhatunk egy tetszőleges pontot a 49-ből.
Lejátszás módban a kinagyított kép nézetének kicsinyítésére, vagy 4, 5, 9 és 100 képes előnézeti oldalak beállítására használható.
(5) ISO: Felvételi módban lenyomva és a vezérlőtárcsát elforgatva, vagy a fel és le iránygombot használva beállítható az érzékenység.
A képek lejátszásánál a gomb lenyomásával részletes felvételi adatokat és a fókuszpont kijelzését nézhetjük vissza a képernyőn.
(6) WB: A fentiekhez hasonlóan (gomb+tárcsa) választhatjuk ki a fehéregyensúly módot.
Lejátszáskor a mutatott képet törölhetjük vele.
(7) Dioptria korrekciós tárcsa: az elektronikus kereső képélességét befolyásolhatjuk e tárcsával.
(8) Videó gomb: A videofelvétel indítására és megállítására szolgál.
(9) AE/AF LOCK: az expozíciós beállítások és a fókusz értékeinek rögzítésére használható gomb.
(10) Irány (navigációs) gombok: menüben a különböző opciók közti navigációra, a megfelelő beállítás kiválasztására szolgál. Felvétel módban egy gombbal együtt használva a fel és le irány a kiválasztott funkció beállítására is használható, a vezérlőtárcsa alternatívájaként. Ezen felül a négy irány egy-egy fontosabb szolgáltatást is vezérelhet:

  • Fel: Fn2 funkciógomb, mely ugyanúgy működik mint az Fn1 gomb (részletek az Fn1 pont alatt)
  • Le: önkioldó módok, 2 vagy 10 mp késleltetés, vagy kikapcsolt állapot
  • Balra: makró és szupermakró mód (a kikapcsolt állás a normál fókusztartományt jelenti)
  • Jobbra: vaku üzemmódok.

Lejátszás módban a jobb és bal irány a képek közti lapozásra szolgál. Folyamatosan nyomva gyorslapozás végezhető. A le gombbal ilyenkor azonnal, teljes méretben belenagyíthatunk a kép egy részletébe.
(11) MENU/OK: a menü be és kikapcsolására használható. Egyéb esetekben a navigációs gombbal beállított értéket véglegesíthetjük a segítségével.
(12) DISP/BACK: Felvétel és lejátszás módban a képernyőn megjelenő információk mennyiségét befolyásolhatjuk ezzel a kezelőszervvel. Segítségével jeleníthető meg a képernyőn a segédrács, az élő hisztogram, vagy a vízszint jelző. A menüpontok között használva visszalépésre szolgál.
(13) RAW: A gomb lenyomásával JPEG képformátumból átléphetünk RAW+JPEG-be, vagy RAW-ból JPEG-be. A beállítás mindig csak a soron következő képre lesz érvényes, aztán visszaáll eredeti képformátumra. A formátumok között a Beállítás menüben válthatunk véglegesen.