Röviden: Fujifilm FinePix A210 és 205s teszt

0

A Fuji A210 és 205s egyszerre járt a szerkesztőségben, és az Olympus [mju:] 400-300 pároshoz hasonlóan ez a két masina is csak a CCD pixelszámában különbözik egymástól. Ezért nincs értelme, hogy két majdnem egyforma cikket írjunk.








A pufók külső, a nagy, elhúzható lencsevédő, a lekerekített formák barátságos külsőt kölcsönöznek a legkisebb Fujinak. A legkisebb persze a gép egyszerűségére és árára, nem térbeli kiterjedésére vonatkozik. Elsősorban az 52 mm-es vastagság az oka a bumfordi külsőnek, a 99 mm-es szélesség és a 65 mm-es magaság nem különösebben sok. Az összeszerelés minősége jó, a tiszta műanyag borítás nem recseg-ropog, a gombok kivitelezése kategóriájában megfelelő.

A gép bekapcsolása nem a lencsefedő elhúzásával történik, mint azt – velem együtt – sokan gondolnák: az exponálógomb mellett meghúzódó kis csúszókapcsoló kelti életre a masinát. A bekapcsolási idő elég hosszú, 4 mp. Az LCD által mutatott kép nem rossz, bár a részletgazdagsága lehetne jobb. A fényességére viszont nem lehet panasz és még állítható is (+/- 5 fokozat). Az 1,5 hüvelyk átmérőjű kijelző 60.000 képpontból áll, mely belőpőszintű gépről lévén szó, közelítőleg átlagosnak számít. A gép átnézeti keresője szemből nézve az objektívtől kissé jobbra helyezkedik el.









A gép Fujinon objektíve háromszoros zoomátfogású, kezdőfényereje az átlagosnál gyengébb nagylátószögnél f/3, telénél f/7. A gyújtótávolság 5,5-16,5 mm ami kisfilmes rendszerben 36-108 mm-nek felel meg. A nagyítás mértéke 5 lépésben állítható. A zoom billenőkapcsolója jól kézre áll, pontosan jár. A gép vastagságának egyik valószínű oka az optika kialakítása. A gépvázból 3 cm-re kinyúló objektív ugyanis nem teleszkópos, így a behúzott állapotban is nagy helyet foglal – a gép belsejében. Ha a háromszoros zoom kevésnek bizonyulna, a 2,5x-es digitális zoom segítségével próbálhatja a fotós orvosolni a problémát. Makró módban a gyújtótávolság nem állítható, a gép közelfényképezési képessége ennek ellenére nem rossz: 6 cm-es közelponttal dolgozhat a fotós, minek eredményeképp a legkisebb befogható terület mindössze 5 cm-es. A fókuszálás sebessége is igen jó, a művelet 0,9 mp.-nél csak rossz fényviszonyok között tart tovább.

Az FinePix A-k menüje igen egyszerű felépítésű, ennek ellenére nagyon tetszetős. A színes ikonok, a léptetéskor felvillanó kis animációk vidámmá és könnyen megtanulhatóvá teszik a menürendszert. A menüben válthat a fotós manuális módba, ekkor kínálja a legtöbb beállítási lehetőséget a fényképezőgép: fehéregyensúly beállítást és expozíció korrekciót, illetve hosszú szinkron vakumódokat (hosszú szinkron vörösszem-effektus csökkentéssel illetve nélküle).

Az expozíciós korrekció a hagyományos Fuji skálán mozog: +1,5 és -2,1 Fé között állítható, 0,3 Fé lépésekben. A fehéregyensúly az automatikus beállításon kívül napfény, felhős, izzó, és háromféle fénycső értékre állítható, sajnos kézi beszabályozás nem használható. A fehéregyensúly beállítások szép számával ellentétben témaautomatikából nagyon keveset kínál a gép. Mindössze makró mód áll a fotós rendelkezésére. Néhány gyártó kompakt gépében a makró mód is témaautomatika, az A210/A205s párosban viszont a közelfényképezés opció az objektív lencséinek állásán kívül semmit sem változtat meg. Legalább egy tájkép és egy portré módra futhatta volna. Kisebb hiányosság a sorozatfelvétel és a képeffektek hiánya. Ez utóbbi már azért csak azért sem nevezhető nagy hiányosságnak, mert ha a gép tulajdonosa fekete-fehér vagy szépia felvételekre vágyna, csak át kell töltenie számítógépére a fotókat, és a FinePix szoftvercsomag segítségével pillanatok alatt megvalósíthatja elképzeléseit.

Az A210-be hagyományos kialakítású 1/2,7 hüvelyk átmérőjű 3,2 Mpixeles CCD-t került, az A205s-be pedig 2 Mpixeles. Az A210 legnagyobb felbontása 2048×1536 képpont, ezen kívül 1600×1200, 1280×960 és 640×480 pixeles képek készíthetőek. Az A205s legnagyobb felbontása 1600×1200 képpont. Az fényérzékenységet csak az automatika állíthatja be: Az A210 esetében fix ISO 100-ra, míg az A205s-nél az érték ISO 160 és ISO 200 között mozoghat. (A hazánkban nem forgalmazott A205-nél ez az érték ISO 100.) A felvételeket JPEG formátumban tárolja a gép. A JPEG kompresszió nem állítható. Hasonlóan a többi 2002 ősze óta megjelent Fuji Finepix-hez, az A205s és A210 is xD kártyát fogad.


Papírképek készítésénél az A210 plusz 1 megapixele jelent ugyan különbséget, de az nem olyan őrületesen látványos. 10×15-ös méretnél mindössze annyi látszik, hogy az élek egy picit határozottabbak, de a képen nem lehet több részletet észrevenni. A Canon i965-ös nyomtatóval készített A5-ös méretű nyomatokon, már tettenérhető a nagyobb felbontás adta nagyobb részletgazdagság, de az A205s 2 megapixeles képei sem lettek rosszak. Szokásos távolságból szemlélve a képek közt nem lehet különbséget tenni. Így azt kell mondjuk, hogy aki nem akar gyakran A5-ös nyomatokat készíteni, az elég, ha az A205s-t veszi.

A masina videókamera módban gyenge közepes teljesítményt nyújt: a 320×240 és a 160×120 pixeles AVI formátumú mozgókép nem tartalmaz hangot, a felvétel sebessége 10 kép/másodperc, maximális hossza 320×240-es felbontás esetén 60 mp., illetve 160×120 pixeles méret használatakor 240 mp. Ugyanakkor kellemes, hogy a gépen található videokimenet is.







Tudását tekintve az A sorozat nem nevezhető nagy durranásnak. Ebben a kategóriában talán nem is a technikai tudás, hanem a jó kezelhetőség és a tetszetős kialakítás a fontos. Az időzítő jópofa, látványos visszaszámlálása vagy a színes menü ennek megfelelően a fotózásban kevésbé járatos – azaz potenciális – vásárlók meggyőzésére szolgál; mint ahogy a többféle automatikus lejátszási mód sem funkcionalitása, sokkal inkább látványossága miatt került bele a gép firmware-ébe.

A Fujifilm FinePix A210 és A205s nagyon szerethető gépek. Lehet, sokak szerint ódivatú a kerekded formavilág, ez ízlés dolga. Szolid áruk és egyszerűségük miatt azonban bátran ajánlhatóak mindenkinek nemtől és életkortól függetlenül.

A fényképezőgépeket a DigitCam biztosította a teszthez, ahol a cikk megjelenésének idején az A205s ajándék tokkal mindössze bruttó 55 ezer forint, míg az A210-hez extra akkumulátor és töltő is jár a mindössze bruttó 75 ezer forintos vételárért.

A következő képre kattintva az A210-zel készült képek láthatók. Az A205s fényképezőgéppel készült képeink a lenti linken keresztül érhetők el.