Röviden: HP PhotoSmart M22 teszt

0


Külső:

Az olcsó árkategóriába szánt M22-nél és M23-nál hiába keresünk teljes egészében fém vázat, vagy fém borítást, ilyet nem találunk. Az alkalmazott műanyag burkolat viszont bármilyen időjárási viszonyok között megóvja a gépet, sőt a felül és jobb oldalt végighúzódó ív fémből készült. A két modell között csak a burkolat színében van különbség, az M22 ezüstszürke, míg az M23 bronzszínű burkolatot kapott. A cseppálló kialakítású fényképezőgéppel tehát akár esőben is fotózhatunk, anélkül, hogy a gép meghibásodásától kellene tartanunk.

A téglatest formájú kialakítás nem a legideálisabb, legalábbis a kényelmes fogás szempontjából. Ezt próbálja ellensúlyozni az elhúzható előlapon lévő kis kiemelkedés, amely segítségével biztosabb fogást találhatunk a gépen. A kis M22 azonban könnyen megbújik kezünkben, sőt akár zsebünkben is elfér.

A műanyag állványmenetet pontosan az objektív tengelye alá helyezték. Mivel az akkumulátorokat és a memóriakártyát a gép oldalán kell behelyezni, így ha az M22-t állványra helyezzük ezek cserélhetők maradnak.



Képérzékelő:

A fényképezőgépben a már jól ismert 1/2,5″ típusú 4,2 Mpixeles CCD dolgozik.

Legnagyobb felbontásban 2304×1728 pixeles fotókat készíthetünk, de két kisebb felbontás is rendelkezésünkre áll, a megszokott értéktől jelentősen eltérő 1792×1312 képpontú, valamint a VGA, vagyis 640×480 pixeles méret. A képeket négy féle erősségű JPEG tömörítés valamelyikében menthetjük el, ezeket a fényképezőgép *, **, *** és **** szimbólumokkal jelöli.

Az érzékenységet a gép automatikusan is megválaszthatja, de mi magunk is beállíthatjuk a használni kívánt értéket ISO100, ISO200 vagy ISO400-ra.


Kijelző:

Mivel az M22-re átnézeti kereső nem került, így a képek komponálására csak a hátsó LCD-t használhatjuk. A kijelző 1,5″-os, 3,7 cm valós képmérettel. Felbontása 61.600 képpont, ami nem túl sok, de ebben az árkategóriában elfogadható. Lejátszáskor az LCD-n igen nagy (közel 100x-os) belenagyítást végezhetünk, ahol akár a pixeleket is megszámolhatjuk a képen.

Kezelés:

Ahogy az új PhotoSmart gépek többsége, úgy az M22 is külön videórögzítéshez használható gombot kapott. A gép felső részén tehát az exponáló gomb és a videórögzítést indító illetve leállító gomb található. Ez a megoldás feleslegessé teszi, hogy menüben keresgélve, vagy program tárcsát elfordítva váltsunk át videófelvétel módba, vagyis ha szükséges, azonnal elkezdhetjük a mozgóképek felvételét.

A HP vonalat tekintve már ismerős megoldás, hogy a gombok egy részét az LCD köré csoportosítják. Igy történt ez az M22-nél is, az LCD jobb szélére kerültek a felvétel/lejátszás mód gombja, a vaku mód, a Mode és az önkioldó gombja. A Mode gomb segítségével a téma-módok közül választhatunk. A hátlap bal oldali részén a Menu/Ok gomb, körülötte pedig a négy irányú navigáló billentyűk foglalnak helyet. Ez utóbbi nem csak a menükben való mozgásra alkalmas, de felvétel módban ezzel állíthatjuk be a használni kívánt digitális zoom mértékét.



Objektív:

Az alacsony ár miatt sajnos a gépbe nem kerülhetett zoomobjektív, így itt csak egy fix, 6,1 mm gyújtótávolságú (kisfilmes rendszerbe átváltva 36,7 mm-nek megfelelő), f/2,8 fényerejű optikát találunk.

Az objektívet kikapcsolt állapotban az elcsúsztatható előlap védi a környezet hatásaitól, ez egyben a gép bekapcsolására is szolgál: ha elcsúsztatjuk, az M22 bekapcsol.

Nyilvánvaló, hogy a fix gyújtótávolságú optikával szerelt gépeket nem éppen a makrózáshoz találták ki. Ez érezhető itt is, hiszen makró módba kapcsolva a gépet 20 cm-es közelpont mellett 250 mm széles területtel tudjuk kitölteni a teljes képet.


Vaku:

Bár a vaku közel, mindössze 1,8 cm-re található az optikától, a vörös szemektől nem kell tartanunk. A gyártók közül elsőként a HP által használt utólagos, digitális vörösszem korrekció ugyanis nagyon hatékonyan működik. A vörös-szem javítás ezen módját természetesen külön kell kérnünk a géptől, méghozzá lejátszás módban. Az így kijavított képek valósághűek lesznek, a szemek vörös tükröződése igen jó hatékonysággal és precíz munkával eltűnik. Ez főleg azok számára nagyon hasznos funkció, akiknek nincs tapasztalatuk, vagy nincs idejük ahhoz, hogy képszerkesztő programban javítsák ezt a problémát.

A vaku üzemmódjai egyébként átlagosak, a szokásos kikapcsolt, automatikus, derítés, vörösszem-hatás csökkentő, valamint hosszú szinkron.



Kézi beállítási lehetőségek:

Túl sok mindent nem kell várnunk egy belépőszintű géptől, így sem fénymérés, sem rekeszérték, sem fókuszmód nem állítható a géppel. Megadható viszont a korábban már említett érzékenység, valamint a fehéregyensúly is. Ez utóbbi automatikus álláson kívül napfény, árnyék, izzó és fénycső előre programozott értékekre állítható, kézi beszabályozást nem használhatunk.

A témamódok között a Mode gombbal válthatunk, ennek nyomkodásával érhetjük el a makró, sport, tájkép, portré, panoráma, strand, hó és naplemente módokat. Panoráma készítésekor az LCD-n láthatjuk azt előző kép szélét a könnyebb és pontosabb illesztés érdekében. A fényképezőgéppel meg is nézhetjük a maximum 5 képből álló összefűzött felvételeket, de a fotók külön-külön kerülnek letárolásra. A végső panorámaképet a mellékelt ImageZone program segítségével készíthetjük el.

A képeffektek között megtalálhatók a fekete-fehér és szépia módok, kérhetünk dátumozást is a képeinkre, illetve két fokozatban használhatjuk a hisztogram széthúzásán alapuló Adaptive Lightning világosság-korrekciós módot is, amellyel a túl nagy kontraszt különbségű (de még nem bebukott) területekre lehet még kis mértékben látható részleteket varázsolni.

Sorozat, videó:

Sorozat-felvétel nem készíthető az M22-vel, mozgóképet viszont 320×240 pixeles felbontásban rögzíthetünk. A képfrissítés 25 kép/mp-es. Sajnos felvétel során nem élhetünk a digitális zoommal sem, viszont a fénymérés továbbműködik.



Sebesség, késleltetés:

Bár a fényképezőgép optikáját nem kell előre tolni, így igen gyors bekapcsolást is elérhettek volna, az M22 a bekapcsolástól számított 3 mp után kerül teljes működőképes állapotba. Az élességállítás kissé lassú, egy fix nagylátószögű objektíves gépnél ma már elvárható, hogy fél másodperc körüli idő alatt a legrosszabb esetben is végezzen az élességállítással. Nos, az M22 nem tartozik a gyors gépek közé, legjobb esetben is 0,8 mp-ig, gyengébb fényviszonyok között 1,3 mp-ig állítja az élességet. Ismét csak azt kell mondanunk: ennyi pénzért nem várhatunk el sokkal többet.

Extra szolgáltatások:

Extra szolgáltatások közül a már korábban említett Adpative Lighting-en és belső digitális vörösszem-hatás csökkentésen kívül megemlítésre szorul az automatikus képelforgatás (a belső orientáció-szenzornak köszönhetően), valamint a maximum 30 mp-es hagnmegjegyzés felvételének lehetősége.



Memória, csatlakozók:

A képeket és videókat a gép belső 16 MByte-os memóriájába, vagy SecureDigital kártyára menthetjük. Az M22 maximum 1 GB-os SD kártyákat támogat. A 4 Mpixeles felbontást figyelembe véve mi 256 MB-os SD kártya beszerzését javasoljuk.

A fényképezőgépek két ceruzaelemmel, vagy NiMH akkumulátorral működtethetők, a gyári csomagolásban az M22-nél alkáli elemeket, az M23-nál NiMH akkukat találunk.

Az USB kimenetet és a DC bemenetet a fényképezőgép bal oldalán találjuk, egy gumilap mögé rejtve.
Ha a fényképezőgépet TV-re szeretnénk kötni, ahhoz a külön megvásárolható dokkolóállomás szükséges, amely egyben a képek gyors és egyszerű áttöltését is biztosítja.

A fényképezőgép dobozában a gép, a kezelési útmutatók és a szoftvereken kívül a következők találhatók:

  • USB kábel
  • puha tok
  • két alkáli elem (két NiMH akku M23-nál)


Értékelés:

A HP PhotoSmart M22-t és M23-at azoknak ajánljuk, akik úgy szeretnének fotókat készíteni a családról, vagy a kirándulásokról, hogy ne kelljen utólag számítógépen a képeket feldolgozni, a vörös-szemeket eltüntetni, a sötét területeket kivilágosítani, hanem ezt lehetőség szerint már a fényképezőgép végezze el. Akiknek nem fontos a zoomolható objektív, a jó makróképesség, de esős időben is nyugodt szívvel szeretnének fotókat készíteni, azok számára megfelelő választás e két gép.

A HP PhotoSmart M22 ára a cikk megjelenésének igején bruttó 30 ezer forint.

A gépet a kipróbálás idejére a Hewlett-Packard-től kaptuk kölcsön. Köszönjük!


Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!