Olcsó utazózoom kompaktok 2011.

0

50-60 000 Ft

Olympus SZ-20

adatlap
tesztünk

Az eddig bemutatott modellektől kissé eltérő külsejű SZ-20 a nagyoktól kölcsönözte az objektív fölött nyíló beépített vakuját, és a kategóriában nem túl gyakori markolat-kezdeményét. Más tekintetben azonban a zsebkompakt ultazózoomok közé való, hiszen vastagsága alig haladja meg a 3 cm-t, mégis 12,5x-ös zoomátfogású optikával szerelték. Ennek gyújtótávolsága kisfilmes értéken 24-300 mm-t jelent, tehát ismét kényelmes nagylátószöget kapunk. A készüléket stabilizátorral is ellátták, melynek viszont jórészt tele állásban vesszük majd hasznát.

SZ-20

SZ-20

Ez ismét egy BSI-CMOS szenzorral szerelt gép, de a gyártó most bátrabb volt mint a Nikon S8100 esetében. Az SZ-20 ugyanis 16 megapixeles érzékelőt kapott, ami persze nem jelent eleve jobb képminőséget, bár a hasonló felbontású CCD-s gépeknél jobb zajkezelést igen.

Nem csak zajban, de például sorozat sebességben is akadnak előnyei, mivel teljes felbontásban akár 7 kép/mp-cel is fényképezhetünk. A hasonló szenzorok jó eredményt adnak videók terén is, mely itt 1920 x 1080 pixeles (Full HD), a hangfelvétel pedig sztereó.

Az érzékenységet ISO80 és 3200 között szabályozhatjuk manuálisan, de programautomatikán felül más fejlettebb manuális beállítást nem kapunk. Ebből a szempontból a valamivel olcsóbb Sony H70-é az elsőbbség.

SZ-20

SZ-20

Az SZ-20 hátuljára egy 3”-os, 460 000 képpontos LCD került. Oldalán HDMI kimenetet, belsejében 59 MB memóriát találunk. A géphez SD, SDHC és SDXC kártyák vásárolhatók. A készülék és tartozékai – például a gépen belül tölthető saját lítium-ion akkumulátor – 53 000 forintért vásárolható meg fekete és ezüst színben.

Canon PowerShot SX150 IS

adatlap

SX150 IS

A Canon az ötvenezres árkategória közepén indítja utazózoom gépeit, bár a kezdő modell nem szerénykedik. A több éve piacon lévő SX széria idei legolcsóbbja teljes kézi vezérelhetőséget kínál, így a rekeszérték és a záridő is manuálisan állítható. Persze választhatunk teljesen automatikus funkciókat is, pl. témamód kiválasztást, mely 32 beállításból választ önállóan. Szolgáltatásai között megtalálható az arc-, és mosolyfelismerés, sőt a kacsintásra induló önkioldó is. A gépen belüli feldolgozási beállítások számos fotóeffektust kínálnak, mint például a miniatűr mód.

A gép amúgy 14 megapixeles CCD érzékelőt kapott, melynek érzékenysége ISO80 és 1600 között állítható. Zoomátfogása 12x-es, ami esetében 28-336mm-nek megfelelő gyújtótávolságot jelent. Makró fényképezésnél akár 1 cm-re is megközelíthető a kívánt téma. A remegésmentes képekhez 7-fokozató intelligens optikai stabilizátort is bevetett a gyártó, bár ezek között automatikusan választ a gép.

SX150 IS

Az SX150 IS annyiból kakukktojás az eddigi modellekhez képest, hogy azok átlagnál kétszer nehezebb, vastagsága pedig a 4,5 cm-t is meghaladja. Méretének köszönhetően viszont valamivel kényelmesebb fogású, és a felnyíló vaku is kerülhetett a tetejére. Hátsó kijelzője viszont csak átlagos, hisz 230 000 képpont a felbontása, mérete pedig 3”. Úgyszintén az átlagba tartozik a 720 soros, 30 kocka/mp sebességű videofelvétel is, hangfelvételkor viszont sztereó módot kínál.

A felvett adatok SD, SDHC és SDXC memóriakártyákon tárolhatók, belső memóriát tehát nem kapunk. A nagyobb vázhoz nincs szükség vékony akkumulátorra, így a Canon modellje az egyetlen ebben a mezőnyben, amely hagyományos alkáli elemekkel (AA-méret), vagy akkumulátorokkal üzemeltethető.

A Canon PowerShot SX150 IS fekete, ezüst és piros színben kapható, nagyjából 55 000 forint körüli áron.

Pentax Optio RZ18

adatlap

Az Optio RZ18-at néhány hónapja, szeptemberben jelentették be, így viszonylag új és drága gépnek számít. Ha azonban azt vesszük, hogy ez a bemutatott mezőny legnagyobb zoomátfogású gépe, mindjárt másként állhatunk hozzá. Nem kevesebb mint 18x-os zoomátfogást kínál ugyanis, ami ez esetben 25mm-es nagylátószöget és akár 450 mm-es tele állást jelent. Ezt az optikát egy 33 mm-es vázba sikerült „sűrítenie” a Pentaxnak.

RZ18

RZ18

A CCD szenzor sem kispályás, hiszen felbontása 16 megapixel. Az érzékelő mozgatásával működő stabilizátor a berázott fotók ellen nyújt segítséget. Érzékenységét ISO80 és 6400 között állíthatjuk, akár manuálisan is, bár a gép ezen felül nem kínál sok kézi beállítási lehetőséget, többnyire az automata témaválasztás-programautomatika kettőst kínálja a fotósnak. Ezen felül egy nagy rakás speciális képeffektust és úgynevezett művészi szűrőket kapunk, vagyis egy kis automata Photoshopot a gépen belül.

Makrózásánál 4 cm-re lopakodhatunk a témához, videónál pedig legfeljebb 1280 x 720 pixel felbontásig merészkedhetünk. A gép 30 és 15 kocka/mp-es sebességgel készít mozgóképet, és mono hangfelvételre is képes.

RZ18

RZ18

A hátsó kijelző felbontása 460 000 képpont, ami elég jónak számít, mérete pedig 3”, ami szintén. Az átlaghoz képest nagyobb belső memóriát kapunk, ami ezúttal 96 MB, ha pedig betelne SD, SDHC és SDXC kártyákkal bővíthető. Az RZ18 támogatja a vezeték nélküli (Eye-Fi) SD kártyákat is. Áramforrásként egy lítium-ion akku jár hozzá.

A Pentax Optio RZ18 fekete, gyöngyfehér, és fémes narancs színben kapható, kb. 55 500 forintos áron.

Panasonic Lumix DMC-TZ18

adatlap

TZ18

A DMC-TZ18 nagyobb testvérét a kb. 70 ezres árkategóriába tartozó TZ20-at már egy részletesebb teszt keretében bemutattuk olvasóinknak. A kistestvér kb. 15 ezer forinttal olcsóbb, melyért le kell mondanunk a gyorsabb CMOS szenzorról, a nagyobb videó felbontásról, a részletesebb érintőképernyőről, a GPS-ről, és néhány szoftveres kényelmi funkcióról.

A TZ18 tehát CCD érzékelőt kapott, mely 14 megapixeles. Érzékenységét ISO1600-ig emelhetjük, kisebb felbontásban viszont ISO6400-is is elmerészkedik az automatika.

Optikája az átlaghoz képest igen nagy, 16x-os zoomátfogással rendelkezik. Ez állóképek esetén 24 mm-es, kényelmes nagylátószöget, és 384mm-es tele végállást jelent. Videó módban 28-448mm-es tartományt ad. A Panasonic gépekből kihagyhatatlan az optikai stabilizátor, és ebből a modellből sem hiányzik – a legújabb POWER O.I.S-t kapta.

A gép tetejére egy mono mikrofon került, videói pedig legfeljebb 1280 x 720 pixelesek lehetnek, 30 kocka/mp sebességgel. A hátsó LCD is teljesen átlagos. Mérete átlósan 3”, felbontása pedig 230 000 képpont. A manuális funkciók azonban nem csak a nagyobb modellben, de ebben a gépben is megtalálhatók, sőt nem csak M-módot, de külön rekesz-, és záridő-előválasztást is kapunk.

TZ18

TZ18

Az elkészült felvételeket a 70 MB-os belső memória, vagy külön megvásárolt SD, SDHC és SDXC kártyák tárolhatják. A készülék alaptartozéka egy külön tölthető lítium-ion akkumulátor, melynek feltöltésével akár 340 fotó is készíthető.

A Panasonic Lumix DMC-TZ18-at hazánkban fekete és fehér színben vásárolhatjuk meg valamivel 60 000 forint alatti áron.