Röviden: HP PhotoSmart 435 teszt

0

A HP 2003-as modellfrissétési hulláma a zoom nélküli kompakt kategóriát is elérte. Ennek az eredménye a 435, melyben a legfőbb változás az új 3,1 megapixeles CCD, amely – belépőszintű fényképezőgépről lévén szó – nem kevés. A csinos, de kissé tömzsi vázba bújtatott szerkezethez fix fókusztávolságú objektíven keresztül jut el a fény. Az optikai zoom hiánya az ár ismeretében egyáltalán nem meglepő. A korábban már bemutatott ezévi HP gépekhez hasonlóan a 435-t is ellátták az Instant Share funkcióval, és nagy testvéreihez hasonlóan kompatibilis a HP PhotoSmart 8886 dokkolóállomással. (Ezt a HP PhotoSmart 735-ről szóló cikkünkben mutattuk be.)





A festett, fémszínű műanyag „tégla” méretét tekintve a középkategória versenyzője. A forma szögletességét mindössze a gép elejének kétféle – matt illetve fényes – színezése dobja fel. A 435 egyáltalán nem csúnya, csak éppen hiányoznak belőle az eredeti ötletek. Persze ki mondta, hogy minden fényképezőgépnek extravagáns külsővel kell rendelkeznie?





A kezelőszervek elrendezése a HP-től megszokott. Ennek megfelelően a gombok kellemesen szellősen, ám mégis kézreállóan helyezkednek el. A másfél inch átmérőjű (62.000 képpont) TFT LCD képe megfelelően adja vissza a színeket és a kontrasztokat. A felbontása viszont lehetne jobb is. Visszajátszás során a nagyítás két lépésben állítható, legfeljebb 6x-os lehet. A kép élességének ellenőrzésére ez épp elég. A 435-öt ceruzaelemek – szám szerint kettő – látják el energiával. Az LCD-k közismerten nagy elemgyilkosok, ezért is örömteli, hogy az átnézeti kereső a lehető legjobb helyre került, a gép bal felső sarkába, jó messze az LCD-től, az objektív fölé. Így a mutatott kép remek, és még a kijelző sem lesz ujj-, akarom mondani orrlenyomatos. A használhatóságot szem előtt tartó tervezés további példája az objektív függőleges síkjában elhelyezkedő állványmenet.

A HP 435 meglepően szép képeket készít. Még erősen kontrasztos témák esetén is megfelelően exponált, a kép középső része mindig megfelelő lett. Azonban az optika kialakításába csúszott egy kis hiba, ugyanis előfordult, hogy becsillant, csúnya nyomot hagyva a képen. Az optikai zoomot a 32 lépésben állítható, 5x-ös digitális zoom hivatott pótolni. Háromszoros nagyítás felett viszont már igen pixeles és kontúrtalan lesz a felvétel. Ellenben épületek vagy táj fényképezésére kiválóan alkalmas a 435 a nagylátószögű objektívnek köszönhetően, melynek fókusztávolsága kisfilmes rendszerben 36 mm-nek felel meg, fényereje F4,0-8,0. Az optika – értelemszerűen – nem tartalmaz mozgó lencsetagot, emiatt nincs makró mód. A legkisebb tárgytávolság így 85 cm.

Témaautomatikából érthetetlenül kevés van, mindössze sport program választható, és sorozatfelvétel sem készíthető. Azért a 435-ben még így is akad néhány beállítási lehetőség. Így például szabadon változtatható a fényérzékenység, a két végérték ISO 100 és ISO 400; van expozíció korrekció – fél blendénként állítva max. 2 Fé -, négyféle fehéregyensúly beállítás választható (napos, felhős, izzó, fénycső), és van lehetőség fekete-fehér képek készítésére is. A HP-től már megszokott módon három – Best, Better és Good – képminőség áll a felhasználó rendelkezésére. Az első kettő enyhébb illetve erősebb tömörítésű 2048×1536 pixeles, a harmadik 640×480-as JPEG-et takar. Örömmel tapasztaltam, hogy a 435-ön is beállítható, hogy az USB-kábel csatlakoztatásakor a számítógép fényképezőgépként vagy memóriakártyaként ismerje-e fel a gépet.

A HP legfőbb erőssége hagyományosan a gépek szoftveres támogatása és a menürendszer. Ez alól a 435 sem kivétel. A fényképezőgép ikonjai mind a váz, mind az opciók esetén egyértelműek. Az összes funkció 2-3 gombnyomással elérhető, nincsen sokszintű menü-tenger. A nagyobb tudású HP-ken nagyon tetszett a képekez kapcsolható rövid hangjegyzet, szerencsére a 435 ezen a téren sem marad le nagyobb testvéreitől. Szintén „hagyomány” a HP gépeinél a hosszú bekapcsolási idő. A 435 esetén ez majdnem négy másodperc, egy ilyen egyszerű szerkezetnek ennél jóval gyorsabbnak illene lennie. További HP „védjegy” a 16 MB belső memória, amit én személy szerint nagyon hasznosnak tartok, mert jól jöhet mikor az SD kártya végleg megtelik. Igen pozitív, – főleg a kezdőknek lesz nagy segítség – hogy az egyes beállításokról rövid leírást kérhetünk a géptől, ahol pl. megtudhatjuk, hogy az érzékenység növelése milyen előnyökkel és hátrányokkal jár.

A géphez a belső memória és az árcsökkentés érdekében nem mellékeltek külön memóriakártyát, ellenben többnyelvű, részletes használati utasítást és USB kábelt igen. A HP Photo & Imaging szoftver segít a képek letöltésében, sőt akár Internetes közzétételében is. A HP Instant Share kompatibilis nyomtatókhoz egy speciális USB vezetékkel kapcsolhatjuk a 435-öt, mely szintén megtalálható a dobozban.



Természetesen önkioldót is építettek a HP 435-be. A gép ilyenkor tíz másodperces késleltetés után exponál; de akár videófelvételbe is kezdhet. A mozgókép hangot is tartalmaz, a felvétel sebessége 20 kép/mp, mérete 320×200 képpont. A videó hossza csak a szabad memóriától függ.

A beépített vaku átlagos tudású. Hatótávolsága kb. 2,5 méter, a szokásos vakumódokat ismeri (auto, automata vörösszem-effektus csökkentéssel, vaku be, vaku ki). Nekem nagyon hiányzott a hosszú szinkron, vagy közismertebb nevén éjszakai opció, már csak azért is, mert a gép leghosszabb zárideje 4 másodperc.

A HP PhotoSmart 435 ára mindössze bruttó 60 ezer forint. A gép képességei ehhez a kedvező árhoz igazodnak. Ha valaki még bizonytalan, de azért kis befektetés mellett szeretne belekóstolni a digitális fotózásba, annak érdemes megnéznie a géppel készült fotóinkat, illetve magát a gépet is.