Röviden: Samsung Digimax i6 PMP teszt

0

Külső, kezelés

A Samsung Digimax i6 PMP külsejében is nagyon hasonlít az i50 MP3-hoz, de azért nem maradt változatlan a gép ezen része sem. A korábban teljesen téglatest formát egy kissé elgörbítették a jobb oldalon, ami az előlapon és hátlapon végigfutó kiemelkedéssel együtt kimondottan jó fogást biztosít a gépnek.

A Digimax i6-ot fekete és szürke színben kerül a boltokba. A szürke talán egy kicsit műanyagosnak néz ki, de kézbe fogva ennek ellenére nincs „műanyag-érzés”. Ez minden bizonnyal a fém burkolatnak köszönhető, amely szinte teljes egészében körbeöleli a gépet.

A kis fényképezőgépre állványmenet nem került, de a dobozban találunk hozzá egy adaptert, melyet az opcionális dokkolóállomás, illetve a gyári töltő csatlakozójába illeszthetünk, majd rögzíthetjük a gép oldalára. Sajnos az adapter szélessége nem teszi lehetővé, hogy felhelyezve kinyissuk az akku- és memóriafoglalat tetejét, így arról már felesleges is beszélni, hogy a gépet állványra rakva lehet-e ezeket cserélni. Ha cserélni akarjuk, akkor az adaptert kell lecsavarozunk és a gépet belőle kiemelnünk. Bár kissé macerás megoldás, de mindenesetre jobb, mint ha egyáltalán nem tudnánk állványra tenni a gépet. Persze ebben a kategóriában ez a jellemző inkább egy kellemes plusz, mint elvárt tulajdonság.

A gombok nagy része változatlan maradt, de került új kezelőszerv is a gépre. A bekapcsolást a gép tetején lévő nyomógomb vagy az M gomb megnyomásával kezdeményezhetjük, melyet követően a rejtett optika frontlencséjét védő fémlap automatikusan elmozdul.
A bekapcsolás közel 2 mp-ig tart, mely után az M gombbal választhatunk a lehetséges üzemmódok között: automata, program, mozgókép-felvétel, PMP illetve MP3, valamint 11 témamód áll a fotós rendelkezésére (part/hó, éjszakai, portré, gyerek, tájkép, makró, szöveg, naplemente, hajnal, ellenfény, tűzijáték). Fotók készítése előtt különböző képkeretek és digitális effektek is választhatók.

Néhány funkció könnyebb elérése érdekében a négyirányú navigáló nyilakat felvétel módban is használhatjuk a következők szerint:

  • fel: képkészítés utáni hangmegjegyzés, vagy diktafon funkció
  • le: makró mód és szupermakró
  • jobbra: önkioldó
  • balra: vakumód

Az érzékenység, a fehéregyensúly, az expozíció-kompenzáció beállítását és a színmódosítást a jobb alsó sarokban lévő ± gombbal érhetjük el könnyedén.
A zoom vezérlésére egy felfelé vagy lefelé billenthető, hosszúkás kapcsolót szereltek a gép hátlapjára, amely pont a hüvelykujjunk alá esik, így használata – a fel-le billentés szokatlansága ellenére – kényelmes.

Sem felvételkor, sem lejátszáskor nincs hisztogram megjelenítés, illetve a kiégett részeket sem jelzi a gép, de ebben a kategóriában ez nem is feltétlen szükséges. Az élesség ellenőrzése jól megoldható, lejátszás módban a kész képek 11x-es mértékben nagyíthatók.

A menü egyébként jól áttekinthető, fent láthatjuk az egyes főmenük ikonjait, melyek között a jobbra/balra nyilakkal lépkedhetünk, az adott menü menüpontjai pedig az Ok gombbal aktiválhatók. A még könnyebb kezelés érdekében a menünyelv magyarra is állítható (ahogy ezt már az i50-nél is megszoktuk).

Képérzékelő

A Samsung Digimax i6 PMP, mint nevéből is kiolvasható, 6 Mpixeles CCD-t használ, méghozzá 1/2,5″ típusút. A legnagyobb felbontásban így 2816×2112 pixeles fotókat ment, kisebb felbontásokat választva 2592×1944; 2272×1704; 2048×1536; 1600×1200; 1024×768 vagy 640×480 képek készíthetők. A képek háromféle tömörítési fok valamelyikében menthetők el: extrafinom, finom, normál.

Az érzékenységet automatikusan is kiválaszthatja a készülék, de program üzemmódban a fotós is választhat ISO50/100/200/400 értékek közül, ha az automata érzékenység nem felelne meg számára.

Képek komponálása

Átnézeti kereső hiányában erre a célra csak a 2,5″-os (hasznos képátló: 6,2 cm) LCD-t használhatjuk, melyen kevés fénynél is folyamatos az élőkép, nem szaggat be. A kijelzőn megjelenített kép jó részletességű, köszönhető ez a nagy felbontásnak, mely esetünkben 250 ezer képpontot jelent.

Az LCD képe egyébként egész kis szögben is jól látható marad, nem romlik jelentősen a kontraszt, akár azt is hihetnénk, hogy OLED technológiájú, de az adatlap TFT LCD-ről ír.

Optika, vaku

A készülék tovább örökölte a Digimax i5-ben és i50-ben már alkalmazott rejtett 3x-os átfogású optikát, amely soha nem emelkedik ki jobban a gépvázból, mint kikapcsolt állapotban. A fizikailag 6,6-19,8 mm gyújtótávolságú objektív látószöge megfelel egy 39-117 mm-es kisfilmes zoomobjektívével. A fényerő nagylátószögnél f/3,5, míg tele állásban f/4,5. Ez a rejtett optikás gépek között átlagosnak tekinthető.
A nagylátószögű álláson kívül még 7 zoompozíciót használhatunk, amely kicsit ugyan darabossá teszi a zoomolást, de nagy hézagok azért nem maradnak a teljes tartományban.
Ha az optikai zoom kevésnek bizonyulna, még további 5x-ös digitális zoom is rendelkezésünkre áll. No persze ennek alkalmazása már a képminőség jelentős romlását is maga után vonja.

Makró képességek

f=45 mm ekv.
legkisebb szélesség: 39 mm;
hordótorzítás nem zavaró

szupermakró f=39 mm ekv.
lefedett terület: 14 mm;
jelentős hordótorzítás

Normál módban 50 cm a legkisebb használható tárgytávolság, makró módba átkapcsolva 5 cm-es közelponttal is dolgozhatunk. Az optikai zoom makró módban is használható, a legnagyobb nagyítást 45 mm-nek megfelelő fókusztávolság és 5 cm-es tárgytávolságnál érjük el. Ekkor a torzítás nem túlzottan zavaró. Szupermakró módban akár 1 cm-es tárgytávolság is használható. A teljes képet így akár 14 mm széles területtel kitölthetjük, amely kiváló makróképességet jelent, igaz sajnos a torzítás ilyenkor elég jelentős és a rekeszt sem szűkíthetjük kedvünkre, emiatt a mélységélesség is megvilágítástól függő lesz. Teljes tele állásban is makrózhatunk, igaz ekkor jelentősen nő a legkisebb befogható terület szélessége, kb. 70 mm-re. A közelpont ez esetben 25 cm-nek adódik. Makróban tehát jól teljesít a Digimax i6 PMP.

A vaku sajnos elég közel található az optikához, a mindössze 2,5 cm-es távolság miatt a vörös szemek kialakulása viszonylag gyakori lehet. Szerencsére utólagos javításra is van lehetőség, akár közvetlenül a képkészítés után, akár lejátszás módban később. Ezt a digitális képjavítást a gép egész ügyesen végzi el, az elkészült kép nem tűnik természetellenesnek (kiegészítés: a vörösszem-javító algoritmust a FotoNation fejlesztette – 2006.09.28.). Ez pedig igencsak jó szolgálatot tesz, hiszen így nem kell utólag pepecselni képszerkesztő programmal, képenként külön-külön. Ez saját gyerekünk fotózásakor bizony nagy segítség lehet, hiszen ezek a családi fotók általában nem tartoznak a tökéletesen beállított megvilágítású, 100% precizitással komponált képek közé, viszont egy jól elkapott pillanat évekkel később is sokat mesélhet. Ha mindezt nyusziszemek nélkül teszi, akkor máris sokkal jobb.

Vörös-szem csökkentés utólag

vörös-szem vakuzás után

gépen belül korrigálva

A vakumódok között a kikapcsolt, automatikus, derítés, vörös-szem csökkentő, vörös-szem javító és lassú szinkron módokat találjuk.

Kézi beállítási lehetőségek

Bár alapvetően félautomata fényképezőgépről van szó, elég sok paramétert tudunk mi magunk is állítani. Ilyen a már korábban említett érzékenység, de kézzel megadható a fehéregyensúly is automatikuson kívül napfény, felhős, kétféle fénycső, izzó előre definiált értékekre, vagy akár kézzel is beszabályozható. Változtathatjuk a képek színeit is, külön-külön szabályozatjuk a vörös, zöld és kék csatornát, egyenként 16 eltérő értékre.
Az expozíció-korrekció ±2 Fé tartományban változtatható, a lépésköz viszont a megszokot 1/3 Fétől eltérően itt 1/2 Fé.
A fénymérést vagy többpontos, vagy szpot módra állíthatjuk.

Az élességállítás viszont csak automatikus lehet. Kevés fénynél ez sajnos nem mindig hatékony, bár a gépre szereltek narancs fényű AF segédfényt, 2 méternél távolabbi témánál már ez sem segít. Kellő fénynél viszont jól működik, egyetlen képet sem kellett kidobnom azért, mert rossz fókuszú lett volna.

Bár erről elsősorban az extrák között írunk, itt is érdemes megemlíteni a digitális képeffekteket, valamint a különböző képkereteket.

Sorozat, videó

Sorozatfelvételt csak programautomata módban készíthetünk, teljes automata üzemmódban a menüben meg sem jelenik az a menüpont, ahol ezt kiválaszthatjuk. A sorozat a kártya teljes kapacitásáig tart, ami ugyan jól hangzik, de ha hozzávesszük azt is, hogy csak 0,9 kép/mp sebességgel készülnek a képek, akkor így már nem olyan szép teljesítmény. Még egy kellemetlenség: a sorozat készítése közben az LCD-n sem az élőkép egy pillanata, sem a kész fotó nem látszik, így aztán – átnézeti kereső hiányában – vakon kell elkészítenünk az egymás utáni képeket.

AVI videó (~1600 kbps)
640×480 pixel 30 fps; 0:10 mp; 1,9 MByte

Az első nap, ahogy próbálgattam a masinát az MP3 és videó lejátszás után leginkább a videózás tetszett meg. Nem csak azért, mert 640×480 pixeles felbontásban is videózhatunk kártya kapacitásig, mert ez ma már nem olyan különleges, hanem azért is, mert a felvétel közben az optikai zoomot is használhatjuk. Miután kicsit alaposabban kezdtem próbálgatni ezt a lehetőséget, sajnos előjött a fő probléma, ami miatt már nem is annyira tetszik a Digimax i6 mozgóképrögzítése: az optikai zoom használata során teljes csend van a felvételben. Ez pedig talán még zavaróbb és sokkal inkább feltűnő, mint a zoommotor esetlegesen belehallatszó zaja. Legalábbis számomra ez elég kiábrándító volt.
A képfrissítés egyébként egész jó, 30 vagy 15 kép/mp közül választhatunk, a memóriakártya sem telik túl gyorsan, hisz MPEG4 tömörítésben készülnek a mozgóképek.

Bár optikai stabilizátor nem került a gépbe, videófelvétel során használhatunk elektronikus képstabilizátort. Ekkor persze a nagylátószöget kvázi elveszítjük, mert ez a funkció képkivágással dolgozik, viszont valóban igen hatékony a stabilizálás, itt sokkal erőteljesebb, mint egy optikai stabilizáció. No persze ezt csak fix témánál szabad alkalmazni, mert a svenkelésre, vagy követésre ez a módszer teljesen alkalmatlan. Kissé furcsa is, ahogy a téma mintegy odaragad a képre, csak a perspektíva változik, aztán egyszer csak ugrik egy nagyot. De mint említettem, álló témánál és ha a gépet nem mozdítjuk el túlságosan, akkor nagyon hatékonyan képes stabilizálni. Persze kérdés, hogy 3x-os zoomnál erre mennyire van szükség, pláne úgy, hogy nem is mozdíthatjuk el a témát a képről, ami viszont videózás során viszonylag ritka. De nézzük a jó oldalát: sokszor ez is jobb, mintha semmi sem lenne.

Képminőség

A képzaj – hála a zajszűrő algoritmusnak – egészen ISO200-ig fel sem tűnik. ISO400-nál a homogénebb területeken már jól láthatóak a véletlenszerű színes pixelek, de ezek is elkenődve. A zajszűrés már ISO200-nál csökkenti a részleteket, kissé lágyítja a képet (cérnaspulni ill. csavar), de ennek köszönhetően még az ISO200-at is bátran használhatjuk problémás zajosodás nélkül. Itt elsősorban a kék csatornán látható maradandó képzaj.

Érzékenység – zajtartalom

ISO50, F4,2; 1/2 mp, 2597 kB
ISO100, F4,2; 1/4 mp, 2579 kB
ISO200, F4,2; 1/10 mp, 2667 kB
ISO400, F4,2; 1/20 mp, 2564 kB

A fotók 26 °C hőmérséklet mellett készültek.

A kromatikus aberráció sajnos elég jelentős, legalábbis nagylátószögnél készült tesztképünk (lásd az első tesztfotónkat) ezt mutatja.

Extra szolgáltatások

A Samsung Digimax i6 PMP igazi ütőkártyái a kiegészítő szolgáltatásokban rejlenek. Mint láthattuk, a fényképezés során a hagyományos értelemben nem tudunk túlzottan kreatívak lenni, hiszen a rekesz és zársebesség kézi módosítására nincs lehetőségünk, de egyéb módokon felturbózhatjuk képeinket.
Az effektek közül választhatunk fekete-fehér, szépia, vörös, zöld, kék, vagy negatív üzemmódokat. Igazi érdekesség, hogy a kompaktokra jellemző nagy mélységélességet ennél a fényképezőgépnél külön digitális effekt alkalmazásával kerülhetjük meg, amely a kép külső keretét, ill. egy vagy két személy kontúrján kívüli részt tudja elmosni. Ilyenkor az LCD-n láthatjuk az elmosás körvonalát, amely így segít a pontos kompozíció beállításában. Az ötlet kiváló, a gondot csak az okozhatja, ha a háttérben éles vonalak húzódnak, mert így jól láthatóvá válik, hogy az elmosás túl kicsi átmenettel dolgozik.
Úgynevezett összetett kép is készíthető, amely egymás mellett vagy fölött elhelyezkedő darabokból teszi össze a végleges képet a fényképezőgép szoftvere. Ez például egy kiránduláson jöhet jól, ahol csak ketten vagyunk, de mégis szeretnénk mindannyian szerepelni a képen. Ez esetben az első képet társunk készítheti, majd a kép második felénél mi exponálunk, társunkat a másik oldalra állítva, és figyelve arra, hogy az illesztést pontosan végezzük el. Ha elég ügyesek voltunk, a részképekből olyan kép áll össze, amelyen mindketten szereplünk. Természetesen önkioldót is használhatunk, melyből többféle is rendelkezésre áll: 2 mp-es, 10 mp-es, valamint 10+2 mp-es. Ez utóbbinál az exponáló gomb megnyomása után 10 mp-cel készül az első kép, majd újabb 2 mp múlva a második.
Szintén érdekes képeket készíthetünk, ha a fotóink köré gyárilag elkészített kereteket rakunk. Ezekből a következő kilenc áll rendelkezésünkre:

Képkeretek

Az ASR (Advanced Shake Reduction) elektronikus kézremegés-csökkentő rendszer a kevés fényben való fényképezést könnyíti meg (nem összekeverendő a videózáskor használható elektronikus képstabilizálással). Ez esetben az i6 nagyobb érzékenységet használ, valamint két képet készít és egy különleges eljárás segítségével digitálisan csökkenti a kézremegés hatását.
Lejátszás módban a színek állítására és a vörös szemek javtására van még lehetőség.

Az extrák listája persze még korántsem ért véget, hiszen már az elődmodell is képes volt mp3 tömörítésű zeneszámok lejátszására, melyre a géptípus végén „titokzatosan” megbújó mp3 szócska is utalt. A Digimax i6 típusjelölésének végén azonban más rövidítést találunk: ez esetben a PMP jelentésének kitalálása okozhat egy kis fejtörést. No persze sokáig nem kell gondolkoznunk, hiszen a kezelési kézikönyvben is megtalálhatjuk, hogy ez nem más, mint a Portable Media Player, vagyis hordozható médialejátszó rövidítése. A DivX kompatibilis asztali DVD lejátszók némelyikében is a Zoran mikroprocesszora dolgozik, a PMP funkciók megvalósítását az i6-ban is ezen gyártó által készített COACH processzor végzi. Ennek segítségével 320×240 pixeles felbontásban képes a készülék XviD videók lejátszására. Ehhez egy konverter programot is mellékel a Samsung, amellyel a normál DivX vagy XviD (vagy bármilyen más formátumút, amelyet a MediaPlayer képes lejátszani) videókat alakíthatjuk át .sdc kiterjesztésű formátumra. Bár ez a szolgáltatás ötletesnek és érdekesnek ígérkezik, a viszonylag nagy tárhelyigénye miatt vélhetően hosszabb filmeket nem fogunk segítségével nézegetni.

A videólejátszás mellett az mp3 lejátszás is fontos része az i6 szolgáltatásainak. E tömörített zenefájlokból a konstans és a változó bitrátájú változatokat is képes lejátszani a fényképezőgép. Az mp3 könyvtárba helyezett alkönyvtárak és fájlok között könnyedén navigálhatunk, a lejátszás módjára pedig többféle lehetőségünk is kínálkozik: sorfolytonosan lejátszó, egy szám ismétlése, összes ismétlése, véletlen és véletlenszerű ismételve. A zenelejátszás során háttérképnek két gyári grafikát választhatunk, de saját fotók közül is betehetünk kettőt. A kijelzőn a háttérkép előtt az éppen szóló fájl neve látható, ékezethelyesen, valamint a szám bitrátája. Az mp3 lejátszást kombinálhatjuk diavetítéssel is, amivel hangulatosabbá és érdekesebbé tehetjük nyaralási képeink bemutatását, főleg ha az adott országra jellemző háttérzenét választunk. A zenélés során egyébként nem teljesen használhatatlan a fényképezőgép funkció sem, igaz, ekkor csak 3 Mpixel felbontású képeket készíthetünk, automatikus üzemmódban a zene megakadása nélkül. A menübe való lépéskor viszont elnémulnak a hangszórók, pedig az üzemmódok beállítása alatt is jó volna a zenét hallgatni.

A készülékhez mellékelt sztereó fülhallgató viszonylag hosszú kábellel rendelkezik, így a gépet akár a táskánk mélyén is hagyhatjuk zenehallgatás közben. A hosszú idejű működés biztosítása érdekében ha 30 mp-ig nem nyúlunk a kezelőszervekhez, a hátsó LCD kikapcsol.

Akkumulátor, memóriakártya

A fényképezőgép vékony kialakítása miatt és a hosszú működési idő elérése érdekében az energiaellátást Li-ion akkumulátor valósítja meg. Az SLB-0837 jelű akkumulátor 3,7 V-os, 860 mAh-s. Az akkumulátor cseréje során – bár ezt elvileg ritkán kell elvégezni, hiszen a töltését is a fényképezőgép végzi – véletlenül sem csúszhat ki, mert egyrészt egy retesz védi a kiesés ellen, másrészt ennek elhúzása után is viszonylag nehéz kiszedni.
Az akkumulátor feltöltéséhez gyárilag mellékelt hálózati adaptert kell használnunk, amelyet a fényképezőgép alján lévő dokkolóállomás csatlakozóba kell bedugnunk. A hálózati adapter csatlakozóján egy háromszög alakú LED jelzi a töltés aktuális állapotát: pirossal mutatja az alacsony, narancssárgával a közepes és zölddel a teljes töltöttséget.

A memóriakártyát ugyanezen ajtó mögött találjuk, a gyári adatok szerint 1 GB-os kártyát még kezel a készülék. Az akkumulátor és a memóriakártya foglalatának fedlapja egyébként a gép külsejének egyetlen műanyag része, de ezt is fém zsanérral illesztették a gépvázhoz. Esetleges letörése egyébként nem okozna problémát, mivel nyitott ajtóval is tökéletesen használható a fényképezőgép.

Gyári tartozékok

  • Használati útmutató
  • Szoftver, driver CD
  • Li-ion akkumulátor
  • Audió/videokábel
  • USB kábel
  • Csuklópánt
  • Állvány adapter
  • Sztereó fülhallgató
  • Hálózati adapter

Összegzés

A Samsung Digimax i6 remek továbbfejlesztése a korábbi i50 modellnek. Az mp3 zenefájlok kezelésén túl immár XviD videók lejátszására is alkalmassá tették. Nyilvánvaló, hogy ez a modell nem a fotóamatőrök kedvenc fényképezőgépe lesz, hanem inkább azoknak való, akik egy olyan zenelejátszóra vágynak, amely könnyedén bővíthető, akár 1 GB-osra is, képes kisebb videók lejátszására, s mindemellett még sok különleges extrával támogatott fényképezőgép módja is van. Ha pedig fényképezőgépként tekintünk a Digimax i6-ra, akkor jó társ lehet egy hosszabb túra vagy kirándulás alkalmával, hiszen az unalmasabb részeken vagy a nehezebb terepeken a zenehallgatás segíthet könnyebben továbbjutni.
A Samsung Digimax i6 PMP tehát egy igazi „mindent bele” gép, amelyhez könnyen hozzászokhat az ember és a használatba vétel után néhány nappal már teljesen természetesnek veszi, hogy kedvenc zeneszámait hallgatja azon a készüléken, amellyel később a legizgalmasabb pillanatok fotón történő megörökítését is elvégezheti.
A Digimax i6-ot azok fogják a leginkább szeretni, akik az általános és egyszerű fényképezésen túl kedvelik a makró fotókat, kihasználják a VGA felbontású mozgókép rögzítési lehetőséget, és a 3x-os zoommal egybeépített 6 Mpixeles gépet a zsebükben akarják hordani. S ha mindezek mellett még a zenehallgatás is a kedvenc szórakozásuk közé tartozik, akkor az i6 egy igazán jó választás lehet.

A Samsung Digimax i6 PMP ára a cikk megjelenésekor bruttó 77.000 forint.

A fényképezőgépeket a Leitz Hungária Kft-től kaptuk kölcsön kipróbálás idejére.

Ha bemutatónk segített a gép kiválasztásában, a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja az oldal működését. Köszönjük!

Tesztképeink:

Samsung Digimax i6 PMP tesztfotók