A múlt héten megrendezett NAB 2015 szakmai vásáron a BlackMagic két termékét is nagy érdeklődés övezte, az egyik az 1″ szenzoros Micro Cinema Camera, a másik az Ursa átdolgozott változata, az Ursa Mini volt. Ez utóbbi szenzoráról néhány érdekes adatt találtunk.
A BlackMagic Ursa Mini Super35mm-es képérzékelője azon túl, hogy 4608×2592 pixel felbontása mellett gond nélkül rögzít UltraHD vagy 4k videókat akár 60 kép/mp frissítéssel is, a dinamika tartománya igencsak magas, 15 Fé. Felmerülhet persze a kérdés, hogy ha ilyen nagy dinamika tartományok érhetők el, szükség van-e egyáltalán a nagyobb felbontásra, amely köztudottan csökkenti a dinamika átfogást. Most nem konkrétan a fényképezőgépekre gondolunk, hanem arra, hogy a nagyobb gyártók már a 8k fejlesztésén dolgoznak, amely persze nem lesz akkora előrelépés, mint amekkora a 4k volt a FullHD-hez képest. Mindenesetre a BlackMagic szenzora tényleg ütős. Durván néz ki a szenzor mögé épített hőcsöves hűtőrendszer is, amelynek feladata a termikus zaj kordában tartása (ez kis érzékenységnél is jól látható módon jelentkezhetne, ezt előzik meg a jó hűtéssel). Szintén nem mellékes, hogy a szenzor global shutter üzemmódban is képes működni (ekkor a legnagyobb felbontásban a képfrissítés 30 kép/mp), amely az általánosabban elterjedt rolling shutterrel szemben a gyorsan mozgó témák (pl. repülőgép légcsavarja) esetén is torzulásmentesen, Jello effektus nélkül képes rögzíteni az eseményeket. A rolling shutter okozta fura hatás magyarázatát az alábbi videó jól szemlélteti és magyarázza: Visszatérve a BlackMagic szenzorára, az is nagyon jól hangzik, hogy a szenzor képes FullHD kivágást készíteni, s ilyenkor a képfrissítés 160 kép/mp lehet (30 kép/mp lejátszásnál ez 5,3×-esen lassított slow motiont jelent). A korábbi BlackMagic Ursa kamerákon egyébként végezhető szenzor frissítés hivatalos szakszervizben, ahol a régebbi szenzort az új, modernebb változatra cserélik le.
A digitális fényképezőgépek elterjedése sok változást hozott a fotózás világában. Ilyen mindenki számára észlelhető változás, hogy a kompakt gépek többségével remek közeli, vagyis makró fotók készíthetők. A tükörreflexes fényképezőgépek optikáit azonban még mindig a régi trükkökkel kell rávenni a megfelelő nagyításra. Makró fotózásról szóló cikkünkben ezeket a trükköket igyekszünk bemutatni.
Aki folyamatosan nyomon követi blogunkat, már biztosan ismeri Erik Johansson svéd fotós és PS zsonglőr nevét és néhány művét is. Legújabb képe a Drifting...
A barcelonai Portero Delantero egyszerű, de annál látványosabb animációt készített az 1900-as évektől napjainkig megjelent legfontosabb fényképezőgépekről. A kisfilmben nyomon követhetjük a gépek fejlődését...