Röviden: Canon CP 200 teszt

0
A parányi nyomtató formája megkapó. Letisztult, egyszerű vonalak jellemzik. A papírtartó nélkül senki meg nem mondaná, hogy az apró dobozka egy kiváló minőségű fotónyomtatót rejt. Elsőre sokkal inkább hasonlít CD lejátszóra, vagy mobil adattárolóra. Érdemes megfigyelni, hogy a gép nyílásai zárhatók. Mobil eszközöről lévén szó ez különösen fontos, máskülönben a termék a por és más szennyeződések hatására idő előtt felmondaná a szolgálatot.



Nyomtatás előtt a printerhez csatlakoztatni kell a papírtartót, amely egy igen rafinált szerkezet. Az alsó, teljesen zárt tokba helyezhetők a fotópapírok, míg a felső tartóra dobja ki a gép a kész munkát. A levett papírtartó összecsukható, így a fotópapírok nem igényelnek külön zacskót még szállításhoz sem. Az alsó tokba, azaz a lapadagolóba egyszerre 18 db 10×15 cm-es lap helyezhető. A printer – méretéből fakadóan – ezen a formátumon kívül mindössze 89×119 mm-es illetve bankkártya (avagy névjegy, 86×54 mm) méretű papírnyomatok készítésére alkalmas. Ez utóbbiból létezik öntapadós hátlapú kivitel is. A teszt során képeslap-papírt használtunk, melyet a hátulján bélyeg- és címhellyel láttak el. A papír nyomtatható felelülete felhasználás előtt különlegesen sérülékeny, még a legkisebb ujjlenyomat is feltűnő, csúnya foltot eredményez a képen. Ezért a papírt csak a két végén, a kb. egy centi széles perforárált résznél illik megfogni, amit aztán üresen hagy a gép. A perforáció is minőségi, csak meg kell hajtani, és letörik. Ez ugyan kissé recés képszélt eredményez, de legalább nem kell attól félni, hogy beletépünk a képbe.

Gombokat nem találni a CP 200-on, mint ahogy kijelzőt sem. A teljes nyomtatóvezérlést a számítógép, vagy a közvetlenül csatlakoztatott fényképezőgép végzi. A printer doboza a nyomtatón kívül tartalmazza az első képekhez szükséges kellékeket, azaz papírt és nyomtatókazettát is. Ez utóbbi két hengerből áll, ezek között feszül a tintaszalag, mely egy nagyjából két centis szakaszon teljesen szabadon van, így a kazetta behelyezésekor vigyázni kell, nehogy megsérüljön. A nyomtatókazetta nyílásával ellentétes oldalon helyezkedik el a két USB csatlakozó. Az egyik a számítógéppel való összeköttetést, a másik a fényképezőgéppel történő közvetlen kapcsolatot szolgálja. A gép hátulján található egy lefelé néző széles, lapos nyílás, amin nyomtatás közben többször is 3-4 cm-re kijön a kép. Erre érdemes figyelni, mert ha itt bármibe is beleütközik a papír, az azonnal tönkreteheti a képet. Hátul helyezkedik el a hálózati adapter csatlakozója is, amelynek kihúzásával áramtalaníthatjuk a készüléket, tudniillik erre sincsen kapcsoló.

A CP 200 nem kapott kártyaolvasót. Ez azért nem jelentős hiba, mert az USB porton keresztül így is lehetőség van közvetlen nyomtatásra, de persze csak Canon fényképezőgép esetén. Ezt a funkciót teszteltük először. Az USB kábel csatlakoztatása után a Canon 10D rögtön felismerte a nyomtatót, majd a fényképezőgép menüjében végzett beállítások (pl. kivágás, álló/fekvő kép nyomtatása) után a CP 200 pillanatok alatt el is készült a papírképpel. Természetesen a direkt nyomtatáshoz nem kell félmilliós géppel rendelkeznünk. A CP 200 az összes Canon Direct Print opcióval ellátott digitális fényképezőgéppel kompatibilis. A szerkezet mobilitását tovább növeli, hogy energiaszükségletét akár autónk szivargyújtójáról is kielégíthetjük, feltéve, hogy megvásároljuk a Canon autós szettet.



A tálcáról behúzott papírt először hátra, majd előre tolja ki a nyomtató, majd ezt még háromszor megismétli. Minden „fordulóban” újabb szín kerül fel a lapra (sárga, bíbor, cián), majd a procedúra lezárásaként a védőréteg, ezután a kész művet a printer a papírtartó tetejére löki. Az egész művelet igen látványos, de ami még fontosabb: gyors. A dokumentáció szerint a nyomtatási folyamat 85 mp. Lemértük, tényleg ennyi, viszont jóval kevesebbnek tűnik. A 85 mp ugyanis a „Print” gombra kattintástól a kész kép kézhezvételéig tart.

A nyomtatás minősége kiváló. A színek erősek, teltek, nem jellemző rájuk kékülés, vagy más torzulás. A színenkénti nyomtatás ellenére nyoma sincs elcsúszásnak. A thermo technológia nagy előnye, hogy a képek nem lesznek szemcsézettek, csíkozottak. Az átlagnál talán lágyabbak, de ez nem megy a részletesség rovására. A CP 200 a tintasugaras nyomtatókhoz képest hihetetlen részletgazdagsággal kényeztet minket. A maximális felbontás 300×300 dpi. Nagyon tetszett az is, hogy a gép az eljárás során nem hajtja meg a papírt.


Az eszköz természetesen számítógépről is vezérelhető. A mellékelt CD teljes körű képfeldolgozást lehetővé tevő programcsomagot tartalmaz, mely a ZoomBrowser képmegjelenítőre épül. Ebből a programból indíthatjuk a többi szoftvert. Ezek között megtalálható például a Canon PhotoStitch 3.1 panorámakészítő, a képeslapok, indexképek nyomtatását lehetővé tevő PhotoRecord, és természetesen nem maradt ki a hagyományos képszerkesztő sem. Igen hasznos, hogy a ZoomBrowser program tudja olvasni a képek EXIF-jét, így rengeteg információhoz juthatunk képeinkkel kapcsolatban. A nyomtató beállításai között lehetőség van színkorrekcióra, de világosabbá és kontrasztosabbá is tehetjük képeinket. A CP 200 képes margó nélküli fotónyomatok készítésére is.

A Canon CP 200 végeredményben egy nagyon egyszerű, de kiváló képminőséget produkáló masina. Az ára és a nyomtatási költségek miatt azonban beszerzése csak hivatásos fotósok számára éri meg. Maga a nyomtató nem félelmetesen drága, 179 dollárba kerül. Ellenben a 36 db 10×15 cm-es nyomat készítésére szolgáló csomag – papír és nyomtatókazetta – ára 19 dollár, a 36 névjegykártya nyomtatására szolgáló szett ára 14 USD. Így egy képeslap méretű papírkép ára 120 Forint felett van, ami a fotóüzletek által kínált ár duplája.

A nyomtatóról készült felvételeket a Canon termékeivel készítettük.