Varázsló
Instal:
A program mindössze 3,5 Mbyte, még 56K modemmel rendelkezők is gyorsan letölthetik. Az install egyszerű, compact, custom és full install közül választhatunk. A program pillanatok alatt feltelepíthető.
Indítsuk el!
Első indításkor a Wizard fogad minket. A varázsló jó, logikus felépítésű. Szinte minden funkciót elérhetünk vele, nincs túlegyszerűsítve. A program minden féle-fajta digitális képet ismer, a fejlesztők felkészítették többek között filmről vagy papírról szkennelt ábrák kezelésére is. Digitális fényképezőgéppel készült képek esetén a gépünk típusát a listából kiválasztva még jobb minőségű képhez juthatunk. A varázsló felajánlja a képjavító algoritmusok használatát is. Ezek, illetve virtual reality mentési módok ismertetésétől itt eltekintenék, a klasszikus szerkesztőről szóló részben foglalkozom velük részletesen. Ami a legfontosabb: a képek összefűzésének paraméterei a varázslóval pillanatok alatt beállíthatók, maga az illesztési procedúra viszont más panorámakészítőkhöz képest hosszú. Ezt az időt a panorámagyár fejlesztői azzal tették izgalmasabbá, hogy lépésről-lépésre végigkövethetjük a program munkáját. Én személy szerint az „Aligning Kep_1 and Kep_2 – 13% ready” helyett – szintén negyed óra – az index híreit futottam át.
Ha végeztünk a hírek böngészésével, és esetleg a képünk is elkészült már, vegyük szemügyre a végeredményt! A Parlamentről készült sorozat tényleg szép lett. Sehol egy illesztési hiba, duplatetős ház, életlen folt. A színek pontosan illeszkednek, nincsenek feltűnő szürkés, barnás foltok, árnyalateltérések.
A fenti sorozat állványról készült, ellenben a következő, Petőfi-hídról készítettel!
Hát igen. Vérbeli hobbifotóshoz méltóan remegő csuklóm bizony nyomott hagyott a képen. A kép meg bennem. A Canon PhotoStitch (ismertetése egy következő cikkben várható – a szerk.) is megküzdött a Lágymányosi híddal, de a Duna Ház tetején látható szellempárbajt csak a Panorama Factory-val sikerült „láthatóvá varázsolnom”. Nincs mese, ez nagyon csúnya munka. A nagy baj persze nem ez, hanem hogy azok a hobbi fotósok fognak a fenti képhez hasonló eredményt „elérni”, akik csak alkalomszerűen készítenek panoráma-sorozatokat, azaz sem a beállításokkal (ld. állvány nélküli fotózás), sem a képek összefűzésével (ld. Wizard-használat) nem szándékoznak hosszú délutánokat tölteni. De még mielőtt valaki is elhamarkodott véleményt mondana a programról: van itt egy klasszikus mód is!