Mantona fotóstáskák

0

A Mantona táskamárkáról bizony még sosem hallottam. Mentségemre szolgáljon, hogy a jól ismert brandeken túl az elmúlt években annyi új márka jelent meg (vagy tűnt el) a piacon, hogy szinte lehetetlen mind követni. Az interneten annyit sikerült kiderítenem a Mantonáról, hogy a név a német Foto-Walser cég tulajdonában van, akik 2011 óta videós-, és fotós táskákat, valamint állványokat fogalmaznak ezzel a logóval. A Fotó-Walsernek köszönhetjük a Walimex márkát is, mely idehaza a Mikrosat kínálatában elérhető – ahogy a Mantona termékek is.

Csaknem a teljes hazai kínálat felvonult nálunk, ami két válltáskát, és kettő (mínusz egy) hátizsákot jelent. Utóbbiakból csak a szerényebb kivitelű Mantona Trekking állt rendelkezésünkre.

Mantona Neolit II

Nem tudom milyen lehetett a Neolit I, de ez a táska az átlagos igényeket hivatott kielégíteni. Azok számára jelenthet alternatívát, akik nem túl drágán szeretnének egy hagyományos kivitelű, nem hivalkodó, de jól pakolható válltáskát, közepes felszerelésük mindennapos szállítására.

Külsején egyedül csak a csatrész fém felső fele tűnik különlegesnek (az alsó rész műanyag maradt), melynek krómozott felülete szép, viszont kicsatolva zörgős, csilingelős. A másik „extra” a fogantyú, mely alul bársonyos borítást kapott, ami nem csak kényelmes, de biztosabb fogást is ad.

Anyaga a szokásos sűrű szövésű műanyag szövet, mely korlátozottan a víztől is megvédi a belevalókat, de az alul lévő zsebből egy esővédő huzat is kihámozható, mely teljesebb védelmet nyújt.

Két oldalt sima, hálós, gumírozott zsebeket találunk rajta, ugyanide kerültek a vállpánt felcsatoló csatoló karikái is. Ezek akár csak a pánt karabinerei fémből készültek. Hátulra is került egy teljes szélességet és magasságot kitöltő szűk zseb.

Elől egy nagyobb cipzáras tárolórészt kapott a táska, melyhez, csak az említett csat kioldásával és a fedél felemelésével jutunk. Belül apró, gumis zsebekben memóriakártyáknak, akkumulátoroknak, szűrőknek és egyéb személyes kiegészítőknek jut hely.

A fedlap, mint minden táskánál, itt is úgy van kiképezve, hogy oldalt kicsit rálógjon a táska testére, így az eső inkább oldalt folyik le, mintsem a drága felszereléssel teli belsőt öntözze. Nyitásához egy cipzárt kell kioldanunk, majd a testünk felé nyitható.

A fedél elejére is került egy kis lezárható zseb, de szűkössége miatt ide csak iratok, esetleg kisebb tesztábrák, fehéregyensúly lapok kerülhetnek. A belső részén két tépőzáras kártyatartó található.

A nagy belső pakolórészt jobbára szabadon alakíthatjuk ki, két nagyobb, két kisebb és két kicsi, L alakú, tépőzáras elválasztó párnából. A fekete, logóval nyomott tartórész centi vastag párnázatot kapott minden oldalon. A belső tér mérete 20 x 28 x 15 cm, a táska teljes mérete pedig 22 x 34 x 22 cm; tömege 800 gramm.

Mantona Premium

A Premium válltáska már kicsit több izgalmat rejt, mint társra, bár jóval kisebb annál. Leginkább alap DSLR felszerelés (váz + 1-2 kisebb objektív, esetleg egy vaku) szállítására alkalmas. Hátránya ahhoz képest, hogy a vállpánt felfogatógyűrűi és karabinere is műanyag, bár ezek elég robusztusak és ránézésre tökéletesen ellátják feladatukat.

Amiben érdekesebb ez a modell az egyrészt a fedél közepének nyithatósága. Nem kell kicsatolnunk, majd körbecipzároznunk ahhoz a felső részt, hogy hozzáférjünk a fényképezőgéphez, elég csak a közepét nyitni. Persze, ha minden felszereléshez hozzá akarunk jutni, akkor végig kell csinálnunk a hosszabb procedúrát.

Több ez a táska abban is, hogy az alján kis műanyag lábakat helyeztek el, így szárazabb terepre koszolódás nélkül letehető. Érdekesen oldották meg az eső-, és valamennyire a lopásvédelmet is. A fedlap alatti nagy tároló részt egy zsákként összehúzható műanyag csuklya fedi.

A táska két oldalán a méretéhez képest elég nagy, cipzáras tárolórekeszt találunk, mely még egy kis hálós zsebet is kapott a kisebb kiegészítők pakolásához. Elölről most sem hagyták le a szokásos nagy zsebet, mely hasonló kialakítású az oldalsókhoz, de legalább dupla akkora méretű. Nyitásához ezúttal is a fedlap csatjának oldásával juthatunk. A fedél belső felén még egy zseb fogad, ezúttal átlátszó, hálós kialakítású, és szintén cipzárral nyitható.

A legnagyobb pakolórész ennél a modellnél is fekete bélést kapott, így kissé elveszhetnek benne a jobbára hasonló színű kiegészítők. A belső rekeszeket szabadon átvariálható, centi vastag elválasztópárnákkal alakíthatjuk ki, és vastag védőpárnázatot kaptak a táska oldalfalai és alja is. A beltér mérete 15,5 x 19 x 14,5 cm, a válltáska saját tömege fél kiló.

Mantona Trekking

Ez egy közepes méretű túra hátizsák, kizárólag fotós felszerelés szállítására. 35 cm-es belső pakolóteréből adódóan akár közepes-nagy teleobjektívek is elférnek benne, de jobbára közepes fotós felszerelésnek jut majd itt hely.

A Trekking modell egy meglehetősen szerény külsejű hátizsák, de ezt cseppet sem negatív értelemben mondom. Inkább úgy jellemezhetnénk, „nem túl hivalkodó”. Ebből a szempontból inkább a Neolit II táskával rokon.

A szerénysége a funkción is érződik. Itt sincsenek megfejteni való zsebek és titkos rekeszek, minden az, aminek tűnik. Az egyetlen unortodox megoldás talán a magasságával párhuzamosan futó, elfordított fogantyú, mely mögé egy hagyományos, végtelenül egyszerű fogószíj is került.

Elülső része komolyabb díszítésektől mentes, csak a legszükségesebbeket találjuk is, ami szolgáltatások terén egy csatos állványfelfogató szíjban merül ki. Kétoldalt megkapjuk a szokásos tárolórekeszeket is. Balra egy puritán hálós zsebet, jobbra egy nagy, hátrafelé nyitható tartórészt, melyben kisebb zsebeket alakítottak ki a méreten aluli kiegészítőinknek.

A fő tárolórészhez a hátlap körbenyitásával jutunk, vagyis hátunkon hordva más nem férhet a felszereléshez. A hátlap vastagon párnázott, nem csak a belső védelem, de hátunk kényelme érdekében is, a szeparált párnázat jól szellőző.

A zsák hordpántjai nem túl vastagok, de kellően szélesek és így megfelelő kényelmet nyújtanak. A biztos szállítást segítik a két oldalt a csípőt körülfogó szárnyak, melyek derekunk előtt összecsatolhatók. Ugyanúgy rögzítőcsatot kaptak a nagy pántok is. Egy könnyedebb hegymászós/kaptatós túrán így mindkét kezünk tökéletesen szabad marad a kapaszkodáshoz, a zsák mégis stabilan simul majd hátunkra.

Némi hátrány ennél a táskánál is, hogy az alsó rész nem kapott sem lábakat, sem terepálló anyagot, mondjuk műanyag borítást, csak ugyanazt a műanyagszövetet, mint a hátizsák többi külső része. Kétszer is meg kell tehát gondolnunk, hogy hová tesszük le. Itt alul kapott helyet egy újabb zseb is, melyből az esővédő huzatot bányászhatjuk elő. A huzat nem a teljes táskát védi, inkább egyfajta kapucniként borul a felső részre.

A hátsó fedelet kinyitva a táska teljes méretét betöltő pakolóterületet kapunk, mely 35 x 18 x 15 cm (a hátizsák külső méretei: 46 x 25 x 20 cm). Nem csak a hátlapon, de az össze oldalfalon centis párnázat védi a belepakolt dolgokat, melyek helyét két hosszú, L alakú, és négy kisebb, puha borítású elválasztópárnával alakíthatjuk ki. A hosszabbak helye nagyjából adott, így főként a rövidekkel szabhatjuk meg a rekeszeb méretét. A felső részt egy kb. 21 x 10 centis, 11 centi magas, cipzáras neszeszer foglalja el, melynek alja elvékonyodik. Egy DSLR váz nem igazán fér el benne, de egy rakat szűrő, vagy az akkutöltő és kábelei tökéletes belevalói lehetnek.

Összegzés

Átlagosan jó minőséget, elfogadható árat kínálnak a most bemutatott Mantona táskák, azok számára, akik nem vágynak ezernyi funkcióra, divatos színekre és formákra, vagy nem akarnak súlyos tízezreket költeni egy táskára. Azoknak ajánljuk akik szerint a fotóstáska néha lecserélendő „igásló” és nem divatcikk.

A Mantona táskákat a Mikrosat webáruház bocsátotta rendelkezésünkre, ahol a Neolit II és Trekking modellek bruttó 15 700, a Premium válltáska pedig bruttó 10 500 forintért vásárolható meg.