A csiszolást akár szó szerint is lehetne érteni, hiszen a gyakorlott szem számára első pillantásra a külső burkolat cseréje tűnhet fel. Az eddigi csillogó sima felületet egy érdekesebb, "mintázott" fém borításra cserélték. A burkolat cseréje fontos, hiszen ezek a fényképezőgépek ma már részben divatcikkek (akármennyire is tiltakozik ellene az önérzetünk), de még fontosabb, hogy mit tudnak javítani egy már kiforrottnak számító modellen. A FinePix F420-ast a korábbi modellel összevetve változást a következőkben fedeztünk fel:
- borítás
- új optika (gyújtótávolság tartomány 38-114 mm helyett 36-108 mm)
- legalacsonyabb érzékenység ISO 160 (korábban ISO 200)
- lítium-ion akkumulátor helyett 2 AAA méretű (vékonyabb) mikroceruzaakku
- leghosszabb záridő 2 mp (korábban 1/4 mp)
- PictBridge kompatibilitás
- 1,8" átlójú LCD, 134 ezer képponttal (korábban 1,5" és 118 ezer képpont)
A lista jól mutatja, hogy igazából ráncfelvarrásról beszélhetünk. A FinePix F410 tulajdonosoknak nincs okuk meghirdetni a fényképezőgépüket az apróhirdetés rovatban, hiszen arról nem érdemes az F420-ra váltani.
RÉSZLETEK MUTATÁSA / REJTÉSE (invertálás)
Bővebben »
Külső:
tenyérbe simuló
A FinePix F420-as egy tenyérbe simuló, elegáns fényképezőgép, de látványos fénycsíkja és bekapcsolásnál világító FinePix felirata a feltűnési viszketegségben szenvedők igényeit is kielégíti. Az előlap enyhén ívelt, ami feldobja egy kicsit a letisztult formát. A hátlap klasszikus FinePix építőelemekből készült. A gép tetején mindössze az exponáló gomb található. A hátlapi kapcsolók közül ma már nem olyan szimpatikus a viszonylag hegyes zoom kar és a szintén szögletes módválasztó kapcsoló. Egyszerűen nem kényelmesek. Persze ez nyilván ízlés kérdése. A FinePix gombbal a leggyakrabban használt beállítások, így a felbontás vagy a színbeállítás érhető el könnyedén.
Az összeszerelés illetve az anyagválasztás példaértékű. Minden szépen passzol, az anyagok strapabírónak tűnnek és a fém burkolaton valószínűleg a karcolódás sem fog különösebben meglátszani. Karcolódás szempontjából egyedül az LCD-t kell majd óvni, de egy egyszerű tok egyik gépnek sem árt.
Bővebben »
Képérzékelő:
3 Mpixel, ISO125-800
A FinePix F420 a 4. generációs SuperCCD-vel szerelt fényképezőgépek családjába tartozik. A SuperCCD HR típusú lapka 3,34 millió képpontból épül fel, amelyek a SuperCCD struktúrának megfelelően átlós hálót alkotnak. Ezzel és a nyolcszögletű pixel kialakítás használatával a Fuji állítása szerint a hasonló pixelszámú hagyományos CCD-k felbontásánál nagyobb részletgazdagság érhető el. Ezt az állítást igazolandó, a legnagyobb felbontásban készült képek pont kétszer annyi képpontot tartalmaznak, mint maga az érzékelő (a hasznos területén). A tapasztalataink azt mutatják, hogy - noha a részletgazdagság jó - ehhez nincs szükség dupla akkora felbontású fájlokra. Így általános fotózáshoz mindenkinek a 3 megapixeles méretet ajánljuk. A nagyobb felbontás használatának olyankor lehet értelme, ha a fotós nagy méretű papírképek készítését tervezi az adott képből, hiszen a nagyobb méretű képet nem kell tovább nagyítani, így nem erősödik tovább a JPEG tömörítés hatása.
Az aktuális trendnek megfelelően eltűnt a JPEG tömörítés állításának lehetősége. Minden egyes felbontáshoz külön tömörítési fok tartozik, ami nem is baj, hiszen ma már egyre inkább megfizethető árban vannak a nagy kapacitású memóriakártyák. Az F420 a következő képméreteket ismeri (zárójelben a méretek pixelben és a tömörítés foka látható [nagyobb szám jobb minőséget takar]): 0,3M (640x480 - 96%), 1M (1280x960 - 98%), 3M (2048x1536 - 95%) és 6M (2816x2120 - 97%)
Az érzékelőlapka érdekessége továbbá, hogy érzékenysége ISO 800-as értékig növelhető, így gyenge fénynél is van lehetőség fotózásra (pl. Múzeumban, ahol általában nem szabad vakuzni). Az egyetlen korlátozás ilyenkor, hogy a felbontás 1 Megapixelre korlátozódik. Az érzékenységet az automatika ISO 125 és ISO 640 között állíthatja be.
Bővebben »
Képek komponálása:
1,8"-os LCD-n, vagy átnézeti keresőn
Az 1,8" képátlójú LCD viszonylag nagy felbontású, 134 ezer pixeles. Ennek megfelelően a látható kép is nagyon szép. A paraméterek alapján még jobb, mint a magasabb kategóriába sorolt FinePix F610 LCD-je. A paraméterek azonban nem árulnak el mindent, mert az egymás mellé tett két gépen jól látható volt az F610-es előnye. Az F420-as LCD-jén is szép volt a kép, de az F610-esé szebb volt. Az LCD egyébként a fájlba kerülő kép 100%-át mutatja. Lejátszáskor maximum 18x-os méretig lehet a képbe nagyítani.
Aki arra számít, hogy az akku élettartamát a kereső használatával növeli, azt szeretném kiábrándítani. Mint a többi kompakt gépen is, a kereső itt is csak vészhelyzet esetén használatos szükségmegoldás. A mutatott kép a mentett kép 80%-a, és nem optikán keresztüli kereső lévén jelentős parallaxis hibával is számolni kell. Célszerűbb inkább venni még egy szett akkut, hogy biztos ne maradjunk energia nélkül.
Bővebben »
Kézi beállítási lehetőségek:
ultra-kompakt gépeknél megszokott
Kompakt fényképezőgép lévén, az F420-as nem a trükkökre vágyó fotósok gépe. Nincs kézi élességállítás, nincs blende és záridő választás, de még a fénymérési mód beállítására sincs lehetőség, sőt a fehéregyensúly beállítása sem történhet kézi beszabályozással, csak az előre adott módokat használhatjuk. A trükkösebb szituációkban előre beállított programok segítik a várhatóan gyakorlatlan fotóst (megfelelő tudás híján, aki úgysem tudna mit kezdeni a rengeteg opcióval), így sport, tájkép vagy portré témájú fotóknál az automatika a legideálisabb beállításokat tudja választani. Speciális Fuji feature a Chrome színállítás. Ez a normál képnél teltebb színeket eredményez. Kicsit dia hatása van tőle a képnek.
Bővebben »
Optika:
3x-os átfogás, átlagos fényerő
Mint említettük változott az optika is. Pontos információnk nincs, de a zoomtartomány elmozdult a nagyobb látószög irányába, így az eddigi 38 mm helyett 36 mm-ről indul. Ez jó hír a szobában fotózóknak, bár a változás igazából minimális. Legnagyobb nagyításnál a kisfilmes rendszerbe átszámított gyújtótávolság 108 mm, így a teljes zoomtartomány háromszoros nagyítást biztosít. A nagyítás mértékének állítása 9 pozícióban lehetséges, ami átlagos érték. Makró módban a legkisebb tárgy, ami még kitölti a képet 3 cm-es, ami jó makró makróképességre utal. A mérleg pozitív oldalát tovább erősíti, hogy mindezt az optika középső állásában, ahol a torzítás alacsonyabb. A fényerő egyébként átlagos, a kompakt zoomoptikáknál igen elterjedt f/2,8-4,8.
A vaku a kis méretből eredően nem került messze az optika tengelyétől, így elővillantás ide vagy oda, piros szemek megjelenésére lehet számítani. Nagylátószög állásban a vaku hatótávolsága 3,5 méter, ami telénél 2,7 m-re csökken. Ez ebben a kategóriában megfelelő teljesítmény. Ha ennél nagyobb fényre van szükség, akkor célszerű beszerezni egy slave üzemmódban működő külső vakut. A beépített vaku a következő üzemmódokba állítható: automatikus, vörös-szem hatás csökkentő, derítés, tiltás, hosszú szinkron, illetve hosszú szinkron vörös-szem hatás csökkentéssel.
Bővebben »
Sorozat, videó:
4 kép/mp sebességű sorozat-fényképezés, átlagos mozgókép
A FinePix 420-szal maximum négy képig tartó sorozatot készíthetünk. A 4 kép lehet az exponáló gomb megnyomásától számítva, de lehet az exponáló gomb elengedése előtti négy is. A sorozat készítése alatt az LCD-n nem láthatók a képek.
A videófelvétel átlagos, 320x240 pixeles felbontásban készülnek a felvételek, hanggal együtt. A videórögzítés során az optikai zoom nem használható, viszont a fénymérés és a fókuszrendszer aktív marad.
Bővebben »
Sebesség:
picit az átlag alatt
A bekapcsolástól számítva 4 mp telik el az élőkép megjelenéséig, ami sajnos elég soknak számít. Az élességállítás sebessége viszont csak kicsit van az átlagos értékek alatt, nagylátószögnél 1 mp, tele állásban 1,5 mp általában.
Bővebben »
Extra szolgáltatások:
jelentéktelen
Mint korábban jeleztük, az F420 nem épp az extra-szolgáltások és a rengeteg kézi beállításaival hódít. A gépnek ugyanis szinte alig van extra szolgáltatása. A lényegesebb a képekhez fűzhető max. 30 mp-es hangmegjegyzsé, a kevésbé lényeges az átúsztatással egybekötött diavetítés lehetősége. Ezzel nagyjából ki is merült a fényképezőgép extráinak felsorolása.
Bővebben »
Gyári tartozékok:
- 2 db AAA Ni-MH akkumulátor
- akkumulátor töltő
- 16 MB xD kártya
- USB kábel
- A/V kábel
- csuklószíj
A gyári csomagolásban található memóriakártya kapacitása nem túl nagy - szokás szerint - a 3 Mpixeles felbontáshoz mi legalább 128 MB-os kártyát javaslunk, melyet a gép vásárlásakor már érdemes beszerezni.
A Fujifilm FinePix F420-at azoknak ajánljuk, akik vékony, egyedi kialakítású átlagos zoommal rendelkező fényképezőgépet szeretnének, amelyet egyszerű használni, gyenge fényviszonyok között is jó képeket hoz létre. Az F410 és F420 közötti különbségeket vásárlás előtt érdemes figyelembe venni (kisebb tömeg, kisebb méret, nagyobb LCD, hoszabb záridő).
A Fujifilm FinePix F420 ára nettó 92 ezer forint. A gépet a kipróbálás idejére a Mediker - Digifényképtől kaptuk kölcsön. Köszönjük!