Technika: Objektív a cigisdobozban

0

Akinek már volt a gép a kezében és mégsem érti, hogy miért nevezzük technikai bravúrnak ezt a fényképezőgépet, annak érdemes megnéznie az optikát. Igaz, hogy már lassan két éve hogy az első hitelkártya méretű fényképezőgépek megjelentek a boltokban, de azokba egytől-egyig fix gyújtótávolságú (tehát zoom nélküli) objektívet építettek. Emiatt a nagyítás funkciót digitális úton a képpontok nagyításával oldották meg, ami azonban nem egyéb, mint a számítógépen utólagosan is elvégezhető képkivágás és nagyítás művelet.

Az Optio S azonban egy teljes értékű fényképezőgép 3 megapixeles CCD-vel és 3x zoomtartományú, különleges objektívvel. A Pentax megjelenése a digitális fotózásban ugyan kicsit nehézkesen indult – gondoljunk csak az évekig csak makett formájában létező, majd végül lefújt, teljes képkocka méretű érzékelővel tervezett tükörreflexes fényképezőgépre – de a megfontolt menetelésnek mára egy olyan termékskála lett az eredménye, amivel a nagy múltú gyártó minden fontos kategóriában büszkén lehet jelen.

A kategória egy másik jeles képviselője: Canon Digital Ixus 400. Az Optio S a korábban hihetetlenül kicsinek tűnő Casio Exilim makettje mellett.

Hogyan fér el egy 3x zoomtartományú (35-105 mm, kisfilmes gépre vetítve), 5 csoportban 6 lencsetagból felépített optikai rendszer a kevesebb mint 2 cm-es vastagságban? A megoldást a Pentax az eltolódó optikai elemekben találta meg. Míg a hagyományos optikáknál a lencséket tartalmazó tubusok a gép kikapcsolásakor szépen egymásba csúsznak, addig a Pentax új objektívjében a lencsék egy része, az optika tengelyéből elmozdulva, a többi lencse fölött kap helyet.

Az optika kiemelkedése jóval meghaladja a váz teljes vastagságát. Pedig a lencsék mögött még egy CCD is és egy LCD monitor is lapul. Jól látszik, hogy a középső lencsetagok már csak a többi fölött fértek el.

A felhasznált technikának köszönhetően az objektív összecsukott állapotában 55%-kal kevesebb helyet foglal el, mint a hasonló paraméterekkel rendelkező, ám hagyományos módon épített társai.

A speciális építési mód a digitális fényképezőgépek piacán hódító útra indult Pentaxnál természetesen nem mehetett a minőség rovására. Az f/2,6-f/4,8-as kezdő fényerők (nagy látószög – tele) kiemelkedőnek ugyan nem számítanak, de mindenesetre jó értékek. Az optika makró képessége 6 cm-től élvezhető, ami lehetővé teszi, hogy akár egy 3,5 cm-es tárgy is teljesen kitöltse a képet. A felvételek minőség ugyan nem hibátlan, de több mint elfogadható, és lényegesen jobb, mint amit az apró optikából kinéznénk. A kis méret ellenére a frontrencse sem maradt szabadon: kikapcsoláskor beugró lamellák védik a sérülésektől.

A fényképezőgép egyéb tulajdonságairól a Röviden: Pentax Optio S című cikkünkben számoltunk be.