Közhely, hogy az Internetnek van jó és rossz oldala is. Fotósként tudjuk, hogy igen jó dolog könnyen eljuttatni portfóliónkat az ügyfelekhez, illetve célzott hirdetéssel ahhoz a körhöz szólhatunk, akiket szeretnénk ügyfelünknek tekinteni. De mi van akkor, ha képeinket csak a saját oldalunkon szeretnénk szerepeltetni, de mégsem csak ott van meg? Nos, sajnos nem sok. Az Interneten lévő képeket többnyire az tölti le aki akarja és olyan weboldalra rakja fel, amilyenre akarja. Ezt teheti legálisan, de teheti jogsértő módon is, ha nem tünteti fel a fotós nevét, a forrást, vagy nem kér előre engedélyt a publikáláshoz. Nehéz kérdés azt taglalni, hogy mennyire kell védekezni a képeink más oldalon történő felhasználásáról. Fotózz!hu oldalunkon a Szabályzatunk végén a szerzői jogoknál külön tájékoztatjuk a felhasználóinkat, hogy a feltöltött fotókat mi anélkül felhasználhatjuk, hogy előre egyeztetnénk a fotóssal. Természetesen csak a Fotózz!hu és Pixinfo.com oldalakon használhatjuk fel, s mi mindig jelöljük is a fotós nevét. Ez gyakorlatilag egy szerződés, amelyet a felhasználó elfogad, amikor fotót tölt fel hozzánk. De mi a helyzet akkor, ha valaki a saját weboldalára tölti fel a képet? Ilyen esetben érdemes külön jelezni, hogy milyen feltételekkel használhatók fel a fotók. Más kérdés, hogy valószínűleg aki fel kívánja használni a képet, nem fog keresgélni az oldalon, hogy ezt hogyan teheti meg. Alapvetően azzal még nem is volna baj, ha más oldalakon is megjelennek a fotóink, ha ez a fotós karrierünk népszerűsítéseként, vagy fotósként való bemutatásunkként történik. A baj akkor van, amikor a képünket úgy használják fel, hogy az kifejezetten üzleti jellegű, vagy esetleg csak egyéni érdekeket szolgál, s sem a nevünket nem írják a kép alá, de még a képről is levágják azt. Ha nem vagy ennyire allergiás arra, ha a munkád a neved nélkül tüntetik fel, akkor is érdekes lehet tudni, hogy hol szerepelnek még a képeid. Akár tudtudon kívül.
Talán az egyik legkézenfekvőbb, ha a Google keresőmotorját használjuk a képeink más site-okon való felkutatására. Erről azonban nem biztos, hogy mindenki tud. A képek keresése ugyanúgy történik, mint bármilyen tartalomé. A keresőoldal kereső mezőjébe berakhatunk akár egy képre mutató internetes címet (URL-t), vagy akár a sor végén lévő fényképezőgép ikonra kattintva fotót is tölthetünk fel. Ez a fényképezőgép ikon azonban valamiért (nekem) csak a találati oldalon, a Képek fülre kattintás után jelenik meg: Ezt követően azonban a fényképezőgép ikonra kattintva feltölthetjük számítógépünkön, vagy telefonunkon lévő képünket, s elkezdődhet a keresés. A Google elég jó találatokat hoz, de többnyire a színes képeket szereti. Tapasztalatom szerint a fekete-fehér fotóknál néha elveszti a fonalat. Színes fotóknál viszont többnyire egészen jól dolgozik, s akadnak olyan fekete-fehér képek is, amelyekkel nem gyűlik meg a baja: Ha képünk már több weboldalon is megtalálható, azokat külön találatként jeleníti meg. Ha nem talál pontosan ugyanilyen képet, akkor megpróbál hasonló találatokat mutatni. Itt szokott elvérezni a monokróm fotóknál (nem csak a fekete-fehér, de a csak kék, vagy csak piros, stb. képek is meg tudják bolondítani).
TinEye
A TinEye önálló weboldalként, de böngészőbe beépülő modulként is használható. Főleg utóbbi miatt mondható közkedveltnek, hiszen egy weboldalon lévő képre jobb gombbal kattintva azonnal elindítható a megegyező fotók keresése. A stockfotós oldalakat szinte mind átnyálazza, ezen kívül más, sok fotót tartalmazó oldalról is dolgozik. Találati listájában méret szerint is rendezhetünk és össze is hasonlíthatjuk a keresett képet a megtalálttal.
Image Raider
A korábbiaknál hatékonyabbnak tűnik az Image Raider, amely bár igen lassan keres, a találati listáján szűrési lehetőséget is kínál domainre, illetve sorba is rendezhetünk méret, vagy weboldal név szerint. A találati listát akár .csv formátumban is lementhetjük későbbi felhasználásra.
Pixsy
A legizgalmasabb és legkönnyebben használható azonban mind közül a Pixsy. Az egyelőre csak meghívásos alapon működő képkereső nem csak egy-egy URL-en lévő képet, vagy egyenként feltöltött fotót tud megkeresni, de komplett portfóliót is tud ellenőrzi, akár a flickr, akár 500px, akár instagram, de dropbox oldalunkon belül is, sőt, URL is megadható, így pl. Fotózz!hu-s profilunkat is elé dobhatjuk (http://fotozz.hu/felhasználói_név, vagy ha ékezet ill. speciális karakter is van a nevünkben, akkor az adatlapunkon a fent lévő KÉPEK gombra jobb gombbal kattintva a hivatkozás címét kell másoljuk). Bár nem lehet azonnal regisztrálni, az ingyenes változathoz is igényelhetünk meghívót, amelyet pár nap után megkapunk, s ezt követően már használatba is vehetjük a keresőt. 5000 kép ellenőrzéséig nem kell fizetnünk, ha ennél nagyobb képanyagot szeretnénk vizsgáltatni, akkor a Premium fiókot igényelhetjük, havi 10 dollárért, 20.000 képig, 20 ezer kép felett a Super csomagot ajánlja a fejlesztő, havi 30 dollárért. Arra is van lehetőség, hogy egyes közösségi oldalakra felkerült képeinkre igényeljünk törlési kérést, ezt a Pixsy el is végzi helyettünk. Meglepően sok találatot hoz, képes olyan oldalakon is megtalálni a képeinket, amelyekre a fenti keresők nem hoznak találatot. Ha tényleg kíváncsi vagy, hol szerepelnek még a fotóid a neten, akkor ezt próbáld ki, de vigyázz! Olyan ez, mint a párunk után nyomozni. Vannak dolgok, amikről jobb nem tudni, mert ha kiderülnek a turpisságok, akkor lehet, hogy már csak a bosszankodás marad. Konkrétan én is megtaláltam egy képem a helyi média egyik hírében illusztrációként, oh, ja persze név nélkül és kérdés nélkül. 😛 Lesz egy baráti beszélgetésem a főszerkesztővel 😉