Kipróbáltuk: HP PhotoSmart 7260 teszt

0
A HP otthoni használatra szánt tintasugaras fotónyomtatója a használati utasítás szerint gyönyörű fényképek nyomtatására képes, gyorsan és egyszerűen. A gyorsaságot feltétlenül a nyomtatási sebességre érthették a fejlesztők, és nem a beüzemelésre. Már a gép kibontása sem gyerekjáték, a nyitható részek rögzítésére felhasznált ragasztómennyiség vetekszik egy kisebb család éves fogyasztásával. A nyomtatóhoz egy színes- és egy fotópatront mellékel a HP, ezek bepattintása igen egyszerű. Ez azt is jelenti, hogy a színek csak egyben cserélhetők és, hogy a csomagból hiányzik a fekete tintapatron, amelyet mindenképpen éredemes beszerezni, mert a fekete szín keverése rengeteg festéket emészt fel. Szintén hiányzik az USB nyomtatókábel (hogy egy alap méretet miért nem lehet a nyomtató mellé adni az nem világos). Az alapfelszereltséghez tartozik viszont a HP bevásárlókártya, amin az összes nyomtatókazetta-típus kódja megtalálható, megkönnyítve ezzel a vásárlást; továbbá egy tartó a használaton kívüli patronok számára.



Szétnyitott állapotban is igen tetszetős kis darab a PhotoSmart 7260. Az ívelt, szivarra emlékezetető forma modern, a – mobiltelefonokra emlékeztető – fémes csillogású műanyag a fekete betéttel high-tech hangulatot áraszt, de nem hivalkodóan. Ugyanakkor nem öncélúan szép: a laptartók felhajthatók és a felnyitható tető alá rejthetők. A kiegészítő fényképpapír-adagolónak is saját rejtekhelye van, a kipattintható fekete díszsáv alatt. Már csak a kihajtható fogantyú hiányzik, mert akkor mindenhova magunkkal vihetnénk…





Ma már akár a (papír)képalkotás minden fázisát megoldhatjuk a HP termékeivel. Mi így is tettünk, a nyomtatóhoz a tesztképeket egy HP PhotoSmart 735-tel készítettük. Ezeket többféleképp is eljuttathatjuk a nyomtatóhoz, akár számítógép nélkül is. Ezt az Instant Share teszi lehetővé. Ennek lényege, hogy a HP PhotoSmart 8886 fényképezőgép dokkoló USB kábelét közvetlenül a printerre kötve a fenyképezőn előzőleg nyomtatásra kijelölt felvételeket az azonnal elkészíti. Ilyenkor a nyomtatási menü a fényképező LCD-jén jelenik meg, ítt beállítható a papírméret és -fajta, továbbá az egy lapra elhelyezni kívánt képek mennyisége. Ahogy az egy vérbeli fotónyomtatótól elvárható, szinte az összes ma ismert és elterjedt memóriakártyát képes fogadni. CompactFlash, Microdrive, MemoryStick, MMC, SD SmartMedia vagy xD? A 7260-nak egyre megy, bármin is tároljuk képeinket, azokat képes a kártya behelyezése után azonnal kinyomtatni. Egyedül a MemoryStick PRO okozhat neki gondot, ezzel a típussal viszont nem forgalmaz gépet a Sony. A printer vezérlőpanelén két azonnali nyomtatás gomb van. Az egyikkel 10×15 cm-es képek nyomtathatók fotópapírra, vagy A4-es lapra (3 db.), a másikkal indexképek készíthetők, így egy 10×15 cm-es papírra 4 kép kerül, az A4-esre pedig 9. Az azonnali nyomtatás opcióval csak az összes, illetve az összes addig nem nyomtatott kép nyomtatására van lehetőség.



Bár igazán jól használható az Instant Share és az azonnali nyomtatás is, a képeket azért mégiscsak érdemes feltölteni a számítógépre. A nyomtató install cd-je a driver mellett automatikusan telepíti a HP Directort is. Ez utóbbit a HP digitális fényképezőgépeihez is mellékeli. A programcsomag segítségével letölthetjük felvételeinket, ezen kívül a program tartalmaz egy képmegjelenítőt is. Ez utóbbi egy nagyon átgondolt és összetett szoftvercsomagot takar. Elérhető belőle a képszerkesztőtől a album-varázslóig minden, ami fontos lehet; a nyomtató összes funkciója beállítható vele a nyomtatási minőségtől a nyomatok színkombinációjáig; és teszi mindezt a fényképezőgépekről már megismert egyszerű de tetszetős formában.



Azt hiszem az eddigiekből kiderült, a „PhotoSmart világ” az egyik fő ok, ami miatt a 7260 kategóriája alapvető darabjává válhat. Ehhez viszont kiváló nyomtatóteljesítmény is kell!

A driver installálása néhány pillanat. Minden ment magától, és néhány pillanat múlva már el is készült az első tesztoldal. Ami legalábbis csalódást keltő volt. Lehet, hogy csak nekünk nem volt szerencsénk, de a kép ferde, fakó és csíkozott volt. A kalibrálás sokat javított a minőségen, ami a nyomtatófejek tisztítása után tovább javult, de még ezek után is elmaradt az elvárhatótól. A lapbehúzóval is meggyűlt a bajunk. A lapok egyenes behelyezését mindössze egy kb. 3 cm széles csúszka segíti, amit ráadásul csak hosszas keresgélés után találtunk meg, a gép tetjének felnyitása után. És miért kellett keresgélni? A rövidke, mindössze 28 oldalas dokumentáció miatt. Az alapvető funkciók még csak-csak belefértek, de részletes információkkal a számítógép helpje sem szolgált. Visszatérve a nyomtatásra: körülbelül egy órába telt, mire sikerült az első jó minőségű, csíkozásmentes tesztnyomatot kicsikarni a 7260-ból, de később is előfordult néha, hogy behúzáskor összegyűrte a papírt, ami egyértelműen a lapbehúzó konstrukciós hibájára utal.

Az első néhány oldalt leszámítva persze nincs különösebb gond a 7260-al. A normál papírra nyomtatott képek színei többé-kevésbé rendben vannak, a papírfajtához mérten jónak mondható a pontosság és a felbontás is. Azonban erősen szemcsések, elsősorban a papír miatt, másrészt a nyomtató kényesen ügyel arra, hogy nehogy elfollyanak a színek. Emiatt aztán az eredetinél világosabb, és kevésbé kontrasztos képeket gyárt. A mellékelt 10×15-ös fotópapírral viszont kifogástalan képek készíthetők. Nemcsak tökéletesen pontos, erős és éles képek ezek, de a szemcsézettség legkisebb jelét sem lehet felfedezni rajtuk. Le a kalappal. Ezt a minőséget az A4-es papírra készült nyomatok érthetetlen módon meg sem közelítették. Ezek látványosan bíbor csíkosak-szemcsések és ami még zavaróbb, kékes árnyalatúak lettek. Pedig elvileg a két papír a méretet leszámítva azonos, legalábbis mindkettőt Premium Plus Photo Paper-nek hívják. Kiváncsi lennék, a HP szakemberei mivel magyaráznák a különbséget.

A nyomtatás sebességére nem lehet panasz, a hagyományos szines oldalak 15-20 mp körül készülnek el, a fotó minőség természetesen több időt vesz igénybe, A4-es oldalak esetén akár több, mint egy percet is. A legnagyobb nyomtatható papírméret az US Legal, ami 216×316 mm-t jelent. Ezen kívül rengeteg kisebb formátum áll a felhasználó rendelkezésére. A maximális felbontás 4800 (1200×1200) dpi, de még fotónyomtatáskor is elegendő volt a 600×600 dpi, mert a nagyobb felbontás csak lassab kidolgozást jelentett, látható javulást nem.

A nyomtató tulajdonságai közt található több érdekesség is. Ilyen például a hp Digital Photography menüpont, mely a legáltalánosabb fotózási hibákat – vörösszem, életlenség, kontraszttalanság – hivatott kijavítani. Saját tapasztalataim szerint kevés eredménnyel. Az ötlet azonban remek! Természetesen a színek erőssége, a kép világossága is beállítható itt. Munkánkat sok esetben megkönnyítheti, hogy a 7260 többféle könyvnyomtatási, módot ismer, de igény szerint akár poszterkészítésre is használható.



A printer kártyaolvasójáról már esett szó korábban. Ott nem említettük de természetesen a számítógép kártyaolvasójaként is használható a nyomtató. A kártyanyílások könnyen elérhetőek, jó kialakításúak, a beillesztett kártyát a Windows XP minden gond nélkül felismerte és kezelte.

A HP PhotoSmart 7260 remek otthoni nyomtató. Nyomtatási sebessége és minősége mindennapi nyomtatásra is alkalmassá teszi. Jó minőségű fotópapír használata esetén igazán szép papírképek készítésére képes. Otthoni labornak is bátran ajánlható, már csak kiváló ár/érték aránya miatt is. A fekete nyomtatópatron 6 100 Ft, a színes 10 100, a fotópatron 7 400 Ft. Az 50 db-os HP Premium Plus Photo Paper ára mérettől függően 3 000 és 5 000 Ft között van. A HP PhotoSmart 7620 ára várhatóan 60-70 000 Ft lesz.

A nyomtató fotózásánál a Canon termékeit használtuk.