Röviden: Sanyo VPC-S1 teszt

0

A kis ezüstszínü S1 kellemes jelenség. Egyszerű, lekerkített forma jellemzi, amit a részletek tesznek érdekessé. Ilyen például az objektívet körülölelő vörös keret, vagy a mobiltelefonokról már ismert, parányi fényes körlap az optika mellett-fölött, melynek önarcképek készítésekor vehetjük hasznát.



Az LCD-k „árnyékában” az átnézeti keresők egyre inkább másodlagossá válnak, ezt a tendenciát erősíti az S1 is: a
keresőablak kicsi, de a gép hátulját uraló 1,6 inches, 80 ezer képpontot megjelenítő TFT LCD mindenért kárpótol. A képe éles, tiszta, és nem utolsó sorban teljes. A színei is helyesek, a világossága pedig állítható. Az LCD-től jobbra helyezkednek el a kezelőszervek. Ezek egytől-egyig a helyükön vannak és teljesen közérthetőek. Szimpatikus volt, hogy minden gomb multifunkciós, ezzel a legtöbb művelet akár egy gombnyomással is elérhető.

A menü könnyen kiismerhető, még az is kiigazodik rajta, aki először használ digitális fényképezőgépet. Az egyes menüpontokat ikonok jelzik, ami barátságosabbá és a legtöbb felhasználó számára valószínüleg gyorsabban megtanulhatóvá teszi a menürendszert. Jó hír azoknak, akik gépükkel gyakran készítenek pillanatképeket, hogy a Xacti bekapcsolása után mindössze 1,3 mp-et kell várniuk, és már fényképezhetnek is. De nemcsak a beüzemelés gyors, hanem az egész menürendszer, beleértve a különböző utasítások végrehajtását is, mint például a nagyítást. Apropó nagyítás: visszajátszáskor a képek akár 45-szörösükre is felnagyíthatók.



A fókuszálás sebessége átlagos, alkalmanként 1,5-2 másodpercre is számíthatunk. Az Xacti S1 javára írható, hogy kevés fénynél is magabiztosan fókuszál, ami nem egy utolsó szempont. Az objektív gyújtótávolsága 5,6-16,8 mm közt változtatható, amivel 36-108 mm-es kisfilmes optikák látószögét adja. A minősége jó, a vele készített képek semlegesek. A makrózó képességére sem lehet panasz, a legkisebb tárgytávolság 6 cm lehet, nagylátószög állásban. A legkisebb átfogás 4 cm, ezt az objektív tele állásában érhetjük el. Kompakt automata gépről lévén szó rekesz előválasztásra – nem nagy meglepetés – nincs lehetőség. Nagylátószög állásban a blende legzártabb állása f/4,8-as, a legnyitottabb f/2,8-as, ennél sokkal lényegesebb viszont, hogy tele állás esetén ez az érték akár f/8,4 is lehet. Ez már megfelelően kis mélységélességet biztosít közelképek esetén. A legnagyobb záridő 2 mp, a legkisebb 1/2000, ezek standard értékek ebben a árkategóriában. Ellenben a 12 lépésben állítható optikai zoom az átlagosnál pontosabb közelítést tesz lehetővé.



A Xacti S1 egyféle fénymérési módot ismer, ez a többpontos TTL módszer, ami erősen kontrasztos témák esetén könnyen vezethet alulexponált felvételekhez, képrészletekhez. Ez részben kivédhető, mivel a félig lenyomott exponálógomb AE lock-ként funkcionál. Így a fénymérés után van lehetőség a kép további komponálására. A fehéregyensúly értékfinomhangolására ugyan nincs lehetőség, de négy előre beállított értékkel – napos, felhős, villanyfényes illetve fénycső – közelíthetünk az aktuális fényviszonyokhoz.

Az S1-be egy 3,2 millió hasznos képpontú CCD került. Ez általában azt jelenti, hogy a legnagyobb felbontás nagyjából 2048×1536 pixel lesz. A Sanyo azonban interpolálással 2880×2160 pixel mentésére is képes, aminek nagyméretű papírnyomatok készítésénél lehet hasznát venni. Elsősorban számítógépen való használat esetén célszerű a CCD felbontásának megfelelő 3 megapixeles (2048×1536 pixel) vagy kisebb (1600×1200 és 640×480) képméretet választani.



A fényképezőgép kétféle sorozatfelvételi módot ismer. Az első a Standard, ekkor a gép folyamatosan exponál, amíg a gombot lenyomva tartja a fotós. Az egy sorozaban készíthető képek száma függ a felbontástól és a tömörítés mértékétől: legjobb képminőségnél 9, a másik végletnél 99 felvételnél van a határ. A második a Best select shot mely opcióval négy kép készül, ezek közül lehet aztán kiválasztani a legjobbat, és csak ezt menti el a fényképezőgép. Az önkioldó késleltetése nemcsak 10, de 2 mp-re is beállítható.

A mintaképeink sajnos közelsem ideális körülmények között készültek, de így is jól mutatják, hogy a képminőségre nem lehet panasz.

A gép 6 témaautomatikát kínál. Ezek közül négy szokásos (sport, portré, tájkép, éjszakai), kettő viszont újszerű, ezek a kozmetika illetve vékonyítás nevet kapták. Az előbbi lágyítja a képet, és kiemeli a bőrtónusokat, a másik pedig némileg megváltoztatja a kép vízszintes-függőleges arányát.

A beépített vaku a kategóriától elvárható tudást és teljesítményt nyújtja. Automata módban csak akkor kapcsol be, ha a fényviszonyok tényleg megkövetelik, de természetesen lehet derítés módba is állítani. A hatótávolsága a szokásos, nagy látószög esetén 3 m, az objektív tele állásában pedig 1,7 m; a vakumódok szintén a megszokottak: automatikus, vaku be, vaku ki, vörösszem effektus csökkentés.

Videófelvételek készítésére is van lehetőség, hossza csak a kártya szabad kapacitásától függ, a felvételi sebesség 15 kép/mp. A videót mov formátumban (QuickTime Movie) tárolja a fényképezőgép. Sajnos a gépen nincs mikrofon, azaz a mozgóképet hang nélkül rögzití.

Mint a bevezetőben említettük az Xacti S1 PictBridge kompatibilis, így egy USB kábel segítségével bármilyen gyártmányú fotónyomtatóval képes együttműködni és papírképet készíteni, feltéve, ha ezt a szabványt a nyomtató is támogatja. A szolgáltatást megfelelő printer hiányában még nem tudtuk kipróbálni, de hamarosan sort kerítünk arra is.

A Sanyo Xacti S1 paramétereit tekintve nem tűnne ki a tömegből. Ami miatt mégis magára vonja a figyelmet az az árcédulája. Az S1 74.990 Forintos áráért maximum 2 megapixeles fényképezőgépek kaphatók, így ha valaki könnyen kezelhető automata gépet keres, a 3 megapixeles Sanyo jelenleg talán a legjobb vétel a piacon.