Mi célból?
Ahogy ma reggel én is feltettem a „Mi célból?” kérdést egy vadidegen, vélhetően direkt marketinges telefonálónak, úgy a T. Olvasó is rögtön nekünk szegezhetné a kérdést, „Mi célból kell ilyet használni?”
A kérdés jogos, s szükséges is, hiszen önmagában még nem egyértelmű, hogy egy ilyen eszköz mire is jó. Legalábbis azoknak nem, akik még nem merültek el a világítástechnika alapjaiban. De természetesen valahol el kell kezdeni, így mi is segítünk ennek megértésében.
A kevés fényben történő fotózáskor két fő dolgot tehetünk annak érdekében, hogy képeink jól sikerüljenek. Egyrészt emelhetjük az érzékenységet a bemozdulás elkerülése érdekében (ha még van hová), másrészt használhatunk vakut kiegészítő fényforrásként.
Ha rendszervakuval fotózunk, óhatatlanul problémákba ütközhetünk, főként ha nincs méretes fehér felület a közelünkben, amire villantva indirekt világíthatnánk (pl. mennyezet, vagy fal). Ilyen esetben marad a direkt vakuzás, vagy jobb esetben off-camera shoe szinkron kábellel esetleg rádiós kioldóval eltávolíthatjuk a villanót a váztól. Ezekben az esetekben azonban kemény fényeket hozunk létre, melyek éles árnyékokat eredményeznek.
Jópár cég kitalált már különféle lágyító előtéteket, mini szoftboxokat. Ezek együttes célja, hogy a vaku kvázi pontszerű fényét valamilyen úton nagyobb felületű fényforrássá alakítsa, hogy ezt direkt, indirekt, vagy diffúz technológiával oldja-e meg, az igazából részletkérdés, csak a szükséges teljesítményt befolyásolja.
Korábban igen népszerűek voltak a LumiQuest fényterelői, legalábbis sok fotósnál láttam ilyet. Azóta kissé megemelkedett ára miatt talán a vásárlórétege is szűkült. Az ok, amiért felhoztam ezt a kiegészítőt csupán annyi, hogy a SunBounce Bounce-Wall elve is hasonló. A lényeg, hogy a vaku fényét fehér (vagy színezett) lapra irányítjuk, majd az erről a lapról visszaverődő indirekt fénnyel világítjuk meg modellünket.
Nyilvánvaló, hogy minél nagyobb felületet használunk, annál lágyabb fényeket kaphatunk.
Másik oldalról közelítve viszont azt mondhatjuk, hogy hiába lágyítunk és kreálunk nagy felületet, ha a fény csak fentről érkezik. Szebb világításunk lesz, ha enyhén oldalról (tipikusan kb. 30 fokból) tudunk villantani.
A két elvet ötvözte a SunBounce, amikor a Bounce-Wall-t megalkotta.
A Bounce-Wall
A SunBounce Bounce-Wall tehát nagy méretű reflektor felületet és oldal irányból történő világítást tesz lehetővé a fényképezőgépekhez kapható forgatható fejű rendszervakuk segítségével.
A készlet a fényképezőgép állványmenetébe csavarozható konzolból, a konzol végén ülő gombfejből, a gömbfejre illeszkedő karmos tartóból és magából a derítőlapból áll.
A konzol két, bordákkal megerősített műanyag szelvényből áll, melyeket könnyedén összecsavarozhatunk. Felületét finom, bársonyos tapintású festékkel vonták be. Ez egyébként az összes fekete színű alkatrészre igaz.
A gömbfej a kar végén lévő két rögzítési pont bármelyikébe becsavarható. A gömb rácsos, bordázott kialakításán jól látható, hogy a gyártó a tervezésnél a tömeg minimalizálására törekedett.
A gömbre a karmos tartó csipesz szerű rögzítéssel csatlakozik. Ez a reflektor lapot tartó kar a konzolhoz hasonlóan bársonyos tapintású festést kapott, ami a gömbfej bordázott kialakítása miatt nagyon gyorsan kopik.
A reflektor lapok a hullámpapírhoz hasonló felépítésűek, anyaguk azonban a szintén könnyű de időjárásálló műanyag. A reflektív rész mérete 29,5×17 cm (500 cm2 felület, szemben pl. a cikk elején említett Lumiquest 80-20 kb. 150 cm2-ével).
Az egész rendszer kompletten összerakva nem nyom többet 195 grammnál!
Tapasztalatok
A SunBounce Bounce-Wall-t egy tükörreflexes középkategóriás fényképezőgépen próbáltuk ki. Ha portrémarkolatot nem használunk, akkor kicsit kényelmetlen a portré állású fotózás, mivel ez esetben (a balra fekvő fényterelő lap miatt) pont ellentétesen kell forgatni a gépet, mint ami megszokott (itt: az óramutató járásával ellentétesen, a markolatot fogó jobb kezünk alul lesz).
Persze felmerült bennünk is az ötlet, hogy esetleg megfordítjuk a Bounce-Wall-t, s átrakjuk a jobb oldalra, de ez esetben a markolaton már nem fér el a kezünk. Portrémarkolat alkalmazása esetén viszont bőséggel marad hely a kezünknek, igaz, nem a portrémarkolat részen, hanem a gép saját markolatán kell fognunk a vázat.
A készített fotók alapján számomra úgy tűnik, hogy a terelőlap mérete még lehetne nagyobb. Ha már olyan könnyű az egész, lehetett volna A3 méretű lapokat alkalmazni (egyetlen hátrány a szélben történő fotózásnál a nagyobb kilengés).
A készített fotókat normál fotózási jelleggel készítettem, némelyeket közelebbről, míg másokat kissé távolabbról. Nyilvánvaló, hogy a közelebbi fotóknál jobb hatása kell legyen a Bounce-Wall-nak, ami részben igazolódott is.
A várt lágy fények többé-kevésbé megvalósultak, bár én személy szerint jobb eredményre számítottam. Az oldalsó világítás viszont sok esetben egyértelműen természetesebb hatást adott, mint a direkt vakuzás, ráadásul a különféle színezetű lapokkal sokkal könnyebb eltalálni a megfelelő színhőmérsékletű megvilágítást.
A Galaxy Gold állítólagos „arcra arany, háttérre fehér fény” megoldását nem sikerült igazolni. Véleményem szerint erre egyébként is csak akkor lenne esély, ha az arany felület tükörsima lenne, s nem diffúz jellegű, ahogyan itt. Ettől függetlenül az ezzel készült fotó is szép lett, de hasonló a végeredmény az arany-fehér lappal is.
Fényeloszlás és színezet
Tesztfotóink
A SunBounce Wall-Bounce kétféle kivitelben kapható. Az egyetlen ezüst reflektort tartalmazó változat ára 29.900 Ft, míg a nálunk járt, hat fényterelőt tartalmazó Pro kitért 59.900 Ft-ot kell fizetnünk.
A derítőlapok egyébként külön-külön is beszerezhetők, a zick-zack ezüst/fehér, a zick-zack arany/fehér, az ezüst és az arany lapok egyenként 7.490 Ft, míg a zebra arany/ezüst és a Galaxy arany/fehér 8.990 Ft-ba kerül.
A termék hivatalos forgalmazója a Pálvölgyi Digital Kft.
Ha a bemutatóink segítettek a termék kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!