Érdekes hibára derült szó szerint fény a Nikon egyik legfrissebb fullframe szenzoros fényképezőgépénél. A fotósok által közkedvelt ellenfényben való fotózás során bizonyos szögben beeső fény esetén olyan lencsecsillanáshoz hasonló világos rész jelenik meg a képen, amely a kép legfelső sávját nem, csak az alatti részt érinti. A lensflare-nek is nevezett hatás sokszor egy-egy kép hangulatát is képes megadni, így előszeretettel használják profi fotósok is. A hatás azonban csak akkor jó, ha a kép külső szélei felé egyenletesen fut ki. A Nikon D750 esetében azonban előfordulnak olyan példányok, ahol bizonyos beesési szög esetében furcsa, lensflare-hez hasonló, de mégsem úgy viselkedő fényfolt jelenik meg a képen, nagyjából valahogy így: Az árnyékosnak látszó reflexió után nyomozott BluePlanet nevű YouTube felhasználó is, aki az alábbi videót készítette: Hasonló problémákba futottak már jópáran a világon, némely külföldi fórumon komoly pörgése van ennek a témának. Bizonyos Faisal Harsa Latif is utána járt a dolognak: Hasonló tényfeltáró videót készített Robert Martinez is: Végül Tomasz Piotrowski videója következzen, amely bemutatja, hogy a problémás gépeknél a tüköraknában lévő fókuszrendszer előtti területnél jön létre reflexió, amelyet kísérlettel sikerült is megszüntetnie: A probléma még meglehetősen új, a Nikon egyelőre nem adott ki állásfoglalást a problémával kapcsolatban. Az mindenesetre biztosra vehető, hogy a profik által is használt középkategóriás fullfram DSLR-nél nem fogják tétlenül nézni, hogy felhasználók tucatjai azonos problémával küzdenek.
NÉPSZERŰ CIKKEK
Forgács Péter: Beszélgetés a privát és nyilvános képi narratívákról (videó)
Online megtekinthető Forgács Péter képzőművész előadása, amely a Budapest FotóFesztivál programsorozat részeként jelent meg.
Ezért ne vedd komolyan a szabadalmakat!
Néhány pletyka oldalon időről-időre feltűnnek olyan bejegyzések, amelyek egy-egy neves gyártó szabadalmairól szólnak. Egy időben mi is megosztottuk ezeket, de a figyelmes Olvasónak feltűnhet,...
Hét ellenérv a MILC-ekkel szemben – és cáfolatuk
Pierre T. Lambert megrögzött DSLR fan és most jól beolvas a MILC-ek ellen...
Színek szelektív sötétítése Photoshopban
Jimmy McIntyre videójában megtanulhatunk egy gyors trükköt, hogyan sötétítsünk, vagy világosítsunk egyes színeket képeinken. A Photoshop, mint tudjuk, rettentő sok szolgáltatást és...
Alapfokon: Érzékelők IV.
Elsősorban a gyártók választják meg, hogy milyen típusú érzékelőt használnak. De vajon milyen előnyei és hátrányai vannak az egyes típusoknak?
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben