Bemutató: 4/3-os Olympus

0

Előnyök

Okos objektívek
Az eddig ismert objektívek keveset árultak el magukról a fényképezőgépeknek, mivel az nem sokat tudott volna kezdeni a plusz információval. A digitális fényképezőgépekkel azonban már olyan információk is hasznosíthatók, mint az adott objektív torzításának mértéke vagy vignettálása. Ezt utóbbit a fényképezőgép menüjében bekapcsolható funkció azonnal korrigálja, míg utóbbinak a figyelembevételére a számítógépre telepített képnéző szoftver esetében van lehetőség. A kibővített kommunikáció eredménye az is, hogy az objektív belső programja egy internetre kapcsolt számítógép közbeiktatásával könnyedén frissíthető, így biztosított, hogy a tulajdonos a későbbi fejlesztések előnyeit is élvezhesse.

Az egyedi bajonett és a kibővített tudás hátránya a viszonylag magas ár. A fentebb felsorolt árak némelyike a Canon és a Nikon legkomolyabb objektívjeinek áraival vetekszik, miközben Canon és Nikon vásárlóinak egy jelentős része a sokkal olcsóbb – illetve gyakran más gyártók kompatibilis – objektívjeit használja.

A Zuiko név, aminek a jelentése „az istenek fénye”, eredete 1935-re nyúlik vissza. Akkor mutatta be az Olympus (akkoriban a cég neve Takchiho – „az istenek hegye” volt) az első, fényképezőgépekhez szánt optikáját. A most bemutatott Zuiko objektívek a gyártó szerint nem csak egy legenda újraéledését, hanem a jövő digitális fotózásának egy új szabványát is jelenti.





Váz
Az E-1 alapjait egy magnézium ötvözet váz adja, ami nem csak könnyű, de masszív is, így megfelel a legigényesebb profi fotósok számára is. A por- és cseppmentesen vízálló váz illetve optikák biztosítják, hogy a fotós a legmostohább körülmények között is elkészíthesse a felvételeit anélkül, hogy a képminőség vagy az eszközök épségéért kellene aggódnia.

Magnézium ötvözet váz.
Szigetelő gyűrűk a vázon és az objektíven.

A felépítés és az elektronika valós filmes érzést biztosít. A rövid reakcióidő gyorsan feledteti a késleltetéseket, ami sokáig a digitális fotózás egyik kellemetlen velejárója volt. Az új objektívek automatikus élességállítási mechanizmusa felveszi a versenyt a legjobb ma kapható professzionális objektívekkel is.

Képrézékelő – Full Frame Transfer CCD
A hagyományos CCD lapkákkal ellentétben a Kodak által kifejlesztett Full Frame Transfer CCD-n (KAF-5101CE) az adatmozgatáshoz használt adatsávok nem foglalnak el értékes helyet az érzékelőlapka felületén. Ennek köszönhetően a fény érzékelésére használt felület jelentősen megnő, ami jó hatással van az érzékenységre, a kép zajosságára (zajmentességére) és a kép dinamikájára is. A Full Frame Transfer működési mód miatt azonban nincs lehetőség „elektronikus” zár használatára, vagyis a zársebességet itt ténylegesen a zár mechanikai kialakítása, sebessége adja. Ennek másodlagos (ennél a kategóriánál elhanyagolható) következménye, hogy videórögzítésre sincs lehetőség. Az 5,5 megapixeles, 22,3 mm átlójú CCD 5,08 millió hasznos képpontot tartalmaz. A színek reprodukálását RGB színszűrők végzik. Az elkészült kép oldalainak aránya 4:3, ami a gyártó állítása szerint a profi felhasználásban szerencsésebben használható, mint a jelenleg elterjedt 3:2 képarány. Az érzékelő által érzékelt fény színenként 14 bites analóg-digitális átalakulás után kerül további feldolgozásra. A gyártó ígérete szerint az 5 megapixeles felbontás ellenére a fényképezőgép részletgazdagság tekintetében felveszi a versenyt a legjobb 6 megapixeles tükörreflexes fényképezőgépekkel is.

Hagyományos CCD
Full Frame Transfer CCD


Beégés védelem
A CCD minden egyes érzékelőjére egy új technológia figyel, megakadályozva, hogy a kép egyes részei beégjenek. A technológia a világos területeken csökkenti a fény túlcsordulásának lehetőségét, így a nagyon világos részeken is biztosítja a részletgazdagságot.

Külső fényforrás érzékelő
Az Olympus E-1 (a Canon 1D és 1Ds fényképezőgépekhez hasonlóan) külső fényforrás érzékelőt is kapott. Ez segíti a fényképezőgép automatikáját a helyes fehéregyensúly megválasztásában és felgyorsítja az expozíciós értékek beállítását.

Érzékelő tisztítás ultrahanggal
A cserélhető objektíves fényképezőgépek egy jelentős részénél komoly problémát okoznak az érzékelőre rakódó apró szennyeződések, amiket rendszeresen takarítani kell. Az Olympus egy új technológiával lép fel a probléma ellen. A Supersonic Wave Filter ultrahangos rezgéseinek hatására a legtöbb porszem egyszerűen leválik az érzékelőről. A művelet a gép minden egyes bekapcsolásakor a másodperc tört része alatt lefut, így biztosítva a mindig tiszta CCD-t. A komolyabb szennyeződésekkel azonban a fényképezőgépet továbbra is szakszervizbe kell vinni.



Egyéb jellemzők
Az E-1 a hasonló kategóriájú gépekhez hasonlóan képes RAW illetve JPEG képek mentésére, sőt a kettőt együtt is meg tudja oldani. Az elkészült képeket USB 2.0 vagy FireWire (IEEE1394) csatlakozófelületen képes a számítógépre tölteni. A fotózáskor az sRGB színtér mellett Adobe RGB is választható.