Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix S7000 teszt

0

Felépítés

Mint korábban írtuk, a gép külseje nem igazán változott, ez azt jelenti, hogy ugyanolyan szépeket mondhatunk el az S7000-ről, mint azt az S602-nél tettük, vagyis a markolat jó fogású, egy kézzel is biztosan tartható, sőt a fényképezés is történhet akár egy kézzel, a zoom gombok elhelyezése is elősegíti ezt. A váz súlyelosztása kicsit balra húz, ezt nem ellensúlyozza, hogy az akkumulátorokat a markolatba helyezték. Ha két kézzel használjuk a fényképezőgépet, akkor egy kicsit már picinek érezhetjük, az optikát nem tudjuk teljes tenyerünkkel megtámasztani.


Az S7000 LCD-jének képátlója 1,8″, felbontása 118.000 képpont. Ez jó minőségű kép megjelenítését teszi lehetővé, pixelességet csak közelről nézve tapasztalunk. Az LCD előtt egy plexilap található, amelyet nem láttak el tükröződésmentesítő bevonattal, így erős napsütésben ennek a kijelzőnek a képét nem biztos, hogy tökéletesen láthatjuk. Szerencsére az elektronikus kereső hasonlóan szép részletgazdagságú képet mutat, ezért ez minden további nélkül használható az LCD helyett. Az EVF nagyméretű, 19 o-os szög alatt látszó képet ad, ez megegyezik azzal a látószöggel, amit egy 55 cm-es Tv képernyőjének 1,27 m távolságról adódó látványa okoz. Ez a kompakt gépek között bőven a top 10-ben található.

Az elektronikus kereső felbontása 235.000 képpont, amely jóval nagyobb felbontású, mint az elődmodell EVF-je. Mindkét kijelző lefedettsége 100%-os. Lejátszáskor a kijelzőkön – gyári adat szerint – maximum 18-szoros nagyításban lehet megtekinteni a képeket, 6 Mpixeles felbontás esetén ilyenkor a kép 200 pixel szélességű, amely az élesség pontos ellenőrzésére is használható. Sajnos a belenagyítás meglehetősen lassú folyamat, főleg 12 Mpixeles képek esetén. A normál nézettől közepes állásig – amely szükséges az élesség ellenőrzéséhez – mintegy 9 mp telik el, de teljes nagyításhoz 11 mp szükséges. 6 Mpixeles képeknél már jobb a helyzet, ekkor ez az idő csak 5 mp.


felvétel mód képernyője

választható fókuszpontok


A kijelzők által megjelenített képen minden fontos információ leolvasható: felbontás, hátralévő képek száma, érzékenység, vakumód, sorozat mód, kártyatípus, rekesz, zársebesség, expozíció-kompenzáció, fókuszkeret, élő hisztogram. A fókusz-pontot egyébként egy 7×7 pontos mátrix bármelyik pontjára állíthatjuk.
Ha az akkumulátor kimerülőfélben van, akkor egy piros akkujel világít majd villogni kezd. Egyébként akkujel nem látható a kijelzőn. Ha szükséges, segédrács is illeszthető a kijelző képére. Az LCD és az EVF fényereje 11 lépésben változtatható.





A beépített vaku csak kézzel pattintható fel, a gép ezt kinyitni nem tudja. A jó fényerejű optika és a nagy alapérzékenység miatt a vaku hatótávolsága egész kellemes, akár 8-9 méter is lehet. A vaku teljesítménye +- 0,6 Fé-kel kompenzálható, 0,3 Fé lépésben. A vaku felnyitott állapotában az optikai tengelytől 6,5 cm-re emelkedik ki, ez jó hatással van a vörösszem kialakulásának csökkentésére. Természetesen nagy tárgytávolságok esetén ez sem biztosít kellő védelmet a hatás ellen. A vaku üzemmódjai a szokásosak: kikapcsolt, automatikus, derítés, vörösszem csökkentő, lassú szinkron, lassú szinkron vörösszem csökkentéssel. A vaku feltöltése meglepően gyors, általában a kép kártyára írása alatt végbemegy, ezért pontos mérését nem tudtuk elvégezni. Egyet azonban leszögezhetünk: a beépített vaku töltődése nem fogja zavaróan késleltetni egy-egy fotó elkészítését. A fényképezőgépre külső vaku is helyezhető, erre a váz tetején lévő középpontos érintkezőjű vakupapucs szolgál. Ide tehát szinte bármilyen vakut csatlakoztathatunk, amelynek van középpontos érintkezője. Ez megnöveli a használható vakuk számát, de természetesen nem teszi lehetővé TTL vakuk alkalmazását.



A fém állványcsavar nagyon jó helyre, pontosan az optikai tengely alá került. Ez panoráma képek készítésekor ill. más esetekben is nagyon hasznos lehet. A gép kiegyensúlyozása szempontjából nem pont a tömegközéppont alá került az állványcsavar, de úgy véljük, jobb helye van itt, az optikai tengely alatt, mint bármelyik más helyen. Kiegyensúlyozatlanság még gyenge minőségű állvány esetén sem okozhat borulást. Állványra helyezett gép esetén mind az akkumulátorok, mind a memóriakártyák cserélhetők maradnak.

A csatlakozók a fényképezőgép bal szélére kerültek, többségük egy műanyag ajtó mögé. Itt találjuk meg az USB 2.0 és A/V kimenet csatlakozóit, ill. egy másik helyen, de szintén a bal oldalon egy gumilap mögé került az adapter bemenet. Mind a műanyag ajtó, mind a gumilap jól kialakított, pontosan illeszkedik a helyére. Az USB 2.0 kábel csatlakozója nem ugyanolyan, mint az S602-é volt.






A kártyanyílás fedele a fényképezőgép jobb szélére került, ide helyezhetjük a CompactFlash és az xD kártyákat is.

Kevés fény esetén meglehetősen bizonytalanná válik az automatikus élességállítás. Néha eltalálja, néha nem. Sajnos AF segédfény nem könnyíti meg a fókuszrendszer dolgát, pedig az S5000-es modellre már került ilyen kiegészítés, igaz az sem túl erős. A vaku alatt a passzív érzékelők elsősorban napsütéses időben gyorsítják élességállítást. Ennek működését sajnos részletesen nem ismerjük, valószínűsíteni tudjuk azonban, hogy infravörös fotodiódák találhatók itt. (Infravörös fényt nem bocsátanak ki, csak érzékelik azt.)