Kipróbáltuk: HP Photosmart 100 teszt

0

Kívülről

Kívülről
A nyomtató összecsomagolt állapotban kb akkora, mint egy kisebbfajta kenyérpirító. A szerkezet teljesen zárt, mivel a papírtartó tálcát használaton kívül fel lehet hajtani, így az a nyomtató oldalát képezi. A műanyag burkolat teljesen általános, nem sokat árul el. A díszítés részét képezi az elején és a hátulján elhelyezett két masszív gumicsík.

HP Photosmart 100

Az előlap közepén a lehajtható papírtálcán csak egy kidomborodó HP embléma látható. Az ajtó mellett egy nagy kerek matrica hirdeti, hogy a HP Premium Plus Photo Paper használatával érhető el a legjobb eredmény. Az ajtót lehajtva már egy kicsit jobban hasonlít egy nyomtatóhoz a szerkezet. A papírtálca egyszerű műanyag. Egyrészt gondoskodik az üres papír adagolásáról, másrészt az elkészült képeket is tartja. Ez utóbbi feladatának nem igazán felel meg, mivel a felső rész nem elég hosszú. A készülőben lévő fotó már kilógó része lehajlik és feszíti a még nyomtatóban lévő részt. A nyomtatóhoz ajánlott papír egy picit hosszabb, mint 15 cm, a felesleges részt egy perforációval választották le. A felesleges csík nyomtatás után letéphető, így szép keret nélküli nyomatot kapunk. A plusz csíkra nyilván azért van szükség, hogy a nyomtató meg tudja tartani valaminél fogva a papírt, amit a PS 100 teljes egészében telenyomtat. A tálcába egyszerre természetesen egynél több papír is fér, kapacitása a használati utasítás szerint 20 lap.

Az előlap felső részén találhatók a már megszokott memóriakártya nyílások. Ez a nyomtató, nagyobb testvéreihez hasonlóan három féle kártya olvasására képes: CompactFlash (Type I és Type II), SmartMedia és MemoryStick. Sajnálattal olvastam a használati utasításban, hogy az IBM Microdrive-okat és egyéb miniatűr merevlemezeket nem támogatja. Mivel ezt a kitételt először nem olvastam el, én nyugodtan használtam a nyomtatóban az 1 GB-os Microdrive-ot. A támogatás hiányának azonban lehet valami alapja: mindkét fájl, amit a nyomtató kártyaolvasó része felolvasott (írnia nem kellett volna) megsérült. Az egyik fájl teljesen olvashatatlan lett, a másikban keresztben volt egy nagy törés. A dolog csak azért bosszantó, mert a képeket csak olvasnia kellett, írnia nem is lett volna szabad. Szerencsére mindkét képből volt másolatom.

A másik trehány dolog, hogy a CompactFlash kártyát fejjel lefelé is be lehet tenni. A gép ugyan észreveszi és villog, hogy nem jól lett a kártya betéve, de a használati utasítás kiemeli, hogy a kártya így tönkremehet. A CF kártyák élébe épített hornyokat éppen azért tervezték különböző vastagságúra, hogy a helyesen megépített eszközökbe csak egyféleképpen lehessen betenni a kártyát. A használat során kiderült az is, hogy a CF kártyát egy mozdulattal kell betenni. Ha az ember megáll, vagy lassabban nyomja be a kártyát, akkor még a megfelelő irányba fordított modult is hibásan fogja érzékelni a nyomtató.

Szerencsére a SmartMedia és a MemoryStick kártyáknál más a helyzet. Ezek ugyan betehetők fordítva is, de mivel az érintkezők a kártya egyik oldalán vannak, a fordított betétel nem okozhat különösebb galibát. A nyomtató kártyaolvasókénti használata egyébként kellemes, de nem valami gyors.

HP Photosmart 100

Az előlapon már csak egy fontos elem található, bár első ránézésre nem tűnik fel. A jobb oldalon lévő lehajtható előlap ugyanis a tintapatront rejti. A hagyományos nyomtatókkal ellentétben a Photosmart 100 tetejét nem lehet felnyitni, a nyomtatómű teljesen zárt. Szintén jelentős különbség, hogy a tintapatron csak három színt tartalmaz, feketét nem. Persze ez érthető, hiszen a fekete festéknek elsősorban a szöveg nyomtatásánál van jelentősége. A patron maga elég kicsi, nem lehet vele túl sok képet nyomtatni.

HP Photosmart 100

A nyomtató kezelőpanelét a felső oldalára tették. Középre került a nagyméretű információs LCD, ami a nagy méret ellenére nekem nem volt túl szimpatikus. Pozitívum, hogy van háttérvilágítása, így sötétben vagy gyenge fénynél is kiválóan használható. Az LCD körül elszórt gombok jelentése egyszerű és világos. A bal szélső, kicsit nagyobb gomb a nyomtató főkapcsolója. Az USB porton a számítógéphez kötött, ám kikapcsolt nyomtatót a számítógép felismeri. A főkapcsoló (gomb) melletti, mappa ikonnal ellátott gomb megnyomásával lehet a legegyszerűbben feltölteni a kártyán lévő képeket a számítógépre. Ilyenkor a képek a My Pictures mappában létrehozott (dátum-idő nevű) almappába kerülnek. Az LCD másik oldalán lévő nagyméretű fényes gombbal indítható a nyomtatás, ha a ps 100-at számítógép nélkül, önálló eszközként használjuk. Az éppen folyó művelet leállítása a mellette lévő apró gomb megnyomásával lehetséges.

Az LCD monitor alatti három gomb a közvetlen nyomtatás beállításaira szolgál. A kis háromszög alakú gomb a beállítandó érték kiválasztására, míg a + és a – jelű gombok az érték beállítására szolgál.

Az egész kezelőfelület nagy hibája, hogy a nyomtató tetejére került. Elképzelésem szerint a nyomtató, kis mérete miatt, általában az asztalra, valahova a monitor vagy a billentyűzet mellé kerül. Ilyenkor azonban a felső panel a széken ülve olvashatatlan. Így minden beállításnál kénytelen az ember nyújtózkodni vagy felállni, hogy lássa éppen mit is csinál. Véleményem szerint a kártyanyílások és a kezelőpanel könnyen helyet cserélhettek volna.

A gép hátlapján a gumírozott csík alatti nyíláson keresztül jön ki nyomtatás közben a papír (a kész kép nem ide kerül), így a nyomtató elhelyezésénél figyelni kell arra, hogy a nyomtató mögött legyen még kb 15 cm-nyi hely. Ez negatívan befolyásolja a nyomtató helyigényét. A Photosmart 100 USB porton keresztül csatlakoztatható a számítógéphez. Előnye, hogy kényelmesen, menet közben jól csatlakoztatható és nem foglalja el a nyomtató portot, hátránya, hogy régebbi számítógépeken és egyes operációs rendszerekkel nem használható.

HP Photosmart 100

A nyomtató áramellátásáról egy univerzális hálózati adapter gondoskodik. A Photosmart 100 kicsi ugyan, de nem utazó nyomtató. Csak hálózatról üzemeltethető, akkumulátora nincs. Az univerzális adapter viszont szenzációs. Eredendően az amerikai piacra készült, de egy ötletes fogásnak és egy kis feltétnek köszönhetően Európában, így Magyarországon is használható. Természetesen ehhez szükség volt arra, hogy az elektronika kezelni tudja a különböző bemeneti feszültségeket.

A nyomtató felépítése átlagos, inkább alsó HP kategória. Egy bosszantó dolgot sajnos tapasztaltam a kivitellel kapcsolatban: az LCD monitort védő fólia lehúzása után meglátszott annak a nyoma, mivel megsértette a körülötte lévő burkolatot.