Kipróbáltuk: Nikon D50 teszt

0

Kezelőszervek

A D50 kisebb mérete miatt csak egy gomb maradt le a gépvázról, ez pedig az automatikus expozíció sorozat gombja. Még egy fontos változásról érdemes említést tenni, a gép tetején, az exponáló gomb mögött a D70 fénymérést választó gombját lecserélték az önkioldást vezérlő gombra.
A legfontosabb beállítások elvégzéséhez elegendő a vázra elhelyezett gombokat használni, a menüt csak ritkább esetekben kell igénybe venni, például fénymérés kiválasztása, automatikus expozíció sorozat, stb. A gombokat a gép tetejére és a hátlapra helyezték, az elosztás nagyjából megegyezik a D70-ével. A kezelőszervek ismertetését a gép felső részével kezdjük:


felső kezelőszervek

(1) Főkapcsoló: a gép ki- vagy bekapcsolására szolgál.

(2) Exponáló gomb

(3) Önkioldó: az egyszeri önkioldó, a távkioldó és a távkioldó időzítéssel, valamint a normál módok közötti váltást teszi lehetővé.

(4) Expozíció-kompenzáció: a gombot nyomva tartva a vezérlőtárcsát kell elforgatnunk az érték kiválasztásához (+- 5 Fé).
(5) Üzemmód tárcsa:
– zöld állás: automata üzemmód. Az egyéni beállítások ISO Control engedélyezésekor az érzékenységet sem, tiltott állapotában csak az érzékenységet állíthatjuk be kézzel, az összes többi paramétert a fényképezőgép választja ki. Az így elkészített fotókat élénk (vivid) színekkel készíti. Természetesen nincs tiltva a sorozatkészítés, az önkioldó használata, és a felbontás/tömörítés változtatása, valamint használhatjuk itt is az AE-L/AF-L gombot. Program-léptetést viszont itt nem alkalmazhatunk.

– P mód (programautomatika): a rekesz és zársebesség kivételével itt minden paraméter a fotós által megváltoztatható. Ilyenkor a vezérlőtárcsával működik a program-eltolás funkció, vagyis a fénymérő által kiszámolt értéket tartva tudjuk változtatni a rekeszértéket, ill. a zársebességet.

– S mód (zársebesség előválasztás): megadhatjuk a használni kívánt záridőt a vezérlőtárcsa segítségével. A következő értékek közül választhatunk: 30; 25; 20; 15; 13; 10; 8; 6; 5; 4; 3; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 1/1,3; 1/1,6; 1/2; 1/2,5; 1/3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1250; 1/1600; 1/2000; 1/2500; 1/3200; 1/4000 mp. Vagyis az értékeket 1/3-ad blendénként választhatjuk ki.

– A mód (rekesz előválasztás): ekkor a blende mérete adható meg és a zársebességet fogja az automatika kiszámolni.

– M mód (kézi mód): a fényképezőgép beállítását teljes egészében a fotós végezheti, mind a rekesz, mind a zársebesség értéke megadható. Ekkor a zársebességet csak a vezérlőtárcsával, a rekeszértéket pedig az exponáló gomb mögött elhelyezett expozíció gomb nyomva tartása mellett, a verzérlőtárcsával módosíthatjuk.

– Ezt követően 6 téma mód közül választhatunk, melyek a következők: éjszakai portré (vaku hosszú szinkronidejű üzemmódban), makró (élénk vörös és zöld szín kiemeléssel), sport (nagy zársebességgel), gyermek (a ruházat és a háttér részletei élénken lesznek kiemelve, míg a bőr tónusai természetesek), tájkép (élénk zöld és kék színekkel, a lehetőségekhez képest minél inkább megközelítve az F9-es rekeszt) és portré (nyitott blendével).


A váz hátlapján helyezkedik el a gombok túlnyomó többsége:


hátsó kezelőszervek

(1) Sorozat mód: nyomva tartás esetén a vezérlőtárcsával választhatjuk ki az egyszeri vagy sorozat képkészítést. Ezt a gombot a váz felső részén lévő önkioldó gombbal együtt 2 mp-ig nyomva tartva a gép alapállapotát hozhatjuk elő.

(2) AE-L; AF-L: fénymérés és/vagy élesség rögzítő gomb. A menüben beállítható, hogy a gomb megnyomásakor vagy nyomva tartásakor rögzítse-e az egyes értékeket. Azt is beállíthatjuk, hogy a gomb megnyomása az automatikus élesség állítást indítsa el.

(3) Vezérlőtárcsa: több beállítás elvégzésére használható, leginkább a rekeszértéket adhatjuk meg a segítségével, de más gombokkal együtt használva más funkciókat érhetünk el. Lejátszáskor a nagyított nézetnél az előző vagy következő képre ugorhatunk, miközben a nagyított nézet megmarad. A D70-nél ez a funkció hiányzott, pedig igen hasznos lehet azonos témák különböző beállítással történő fotózása különbségeinek megtekintésére.

(4) Lejátszás gomb: a gombot megnyomva lejátszás módba jutunk. Innen az exponáló gomb félig történő lenyomásával, vagy a lejátszás gomb ismételt használatával juthatunk vissza felvétel módba.


indexképes megjelenítés és képbe nagyítás

információk lejátszás módban

(5) Menu gomb: a menübe juthatunk vele. A menürendszerről a következő oldalon találhatók részletes információk és képek.
(6) Érzékenység beállítása vagy lejátszás módban indexkép, vagy a nagyítás mértékének módosítása érhető el vele.

(7) Fehéregyensúly vagy lejátszáskor fotók védelme törlés ellen, ill. a menüben a menüpontokhoz tartozó súgó megjelenítése.

(8) Képminőség vagy lejátszáskor nagyított kép megjelenítése, illetve a menüben bizonyos beállítások elfogadása.

(9) Négyirányú navigáló gomb, amellyel a fókuszkeret is kiválasztható, fő célja azonban a menüben való mozgás. Lejátszás módban a fel és le gombokkal a különböző információk között válthatunk, a jobbra és balra nyilakkal a képek között lapozhatunk.

(10) Törlés gomb: lejátszás módban az aktuális kép törlésére használható, méghozzá gyorsan, hiszen a gomb kétszeri megnyomása már a kép törléséhez vezet (érdemes ezért óvatosan bánni vele).


A gépváz bal oldalára már csak néhány kezelőszerv jutott, melyek a következők:


oldalsó kezelőszervek

(1) Vaku felpattintó és teljesítmény kompenzáció gombja. Ha ezt és az expozíció kompenzáció gombot együttesen nyomva tartjuk, a vezérlőtárcsa segítségével -3..+1 Fé tartományban változtathatjuk a vaku teljesítményét. A vaku üzemmódját e gomb nyomva tartása és a vezérlőtárcsa elfordítása választja ki.

(2) Objektív kioldó gombja.

(3) AF/M kapcsoló: M állásban kézileg állíthatunk élességet, AF állásban megfelelő optika esetén automatikus élességállítás használható.