Felépítés
Ergonómia
A Nikon D600 erős, polikarbonát vázra épül, melyet azonban a kényesebb részeken, fent és hátul magnézium megerősítéssel is elláttak. Az eredmény egy masszív, de mégis könnyed fényképezőgép lett.
A módszer súlycsökkentő hatása vitathatatlan, ugyanakkor biztosan akadnak majd fanyalgók, akik szerint a polikarbonát alkalmazása puszta „olcsósítás”. Nehéz igazságot tenni, de az mindenesetre elég esélyes, hogy aki 70-200/2,8-as méretes objektívvel dolgozik, vélhetően nem az olcsóbbik vázat fogja vásárolni. A Nikon is így gondolkodik, amikor a haladó amatőröknek ajánlja a D600-at.
A bejelentéskor talán nem hangsúlyozták ki kellőképpen, de a hasonlóan a D800-hoz, időjárásálló szigetelést kapott. A sajtóbemutatón volt alkalmam ellenőrizni mindkét fényképezőgépet (D800 és D600), s azonos megoldásokat találtam (habosított anyag, gumi szigetelés, gumi lapok), de ezt az azonosságot a Photokinán Dirk Jaspers, a Nikon profi termékeiért felelős európai vezetője is megerősítette.
A fényképezőgépekről szóló cikkek írásnak mindig igen nehéz pontja a gép fogásának ismertetése. Ehhez jelenleg nincsen olyan technológia, mely tökéletesen átadná az érzést az olvasónak, hiába videóznánk le a markolatot, hiába fotózzuk a legprecízebben, a kényelme úgyis minden esetben a fotós kezétől is függ. Jómagam nem tartozom a nagy markúak társaságába, de az biztos, hogy a D600 nálam kényelmesnek bizonyult. A markolatra ráfért a kisujjam is, a fogás stabil volt, a hüvelykujjam jól megtámaszkodott a hátlapon kialakított dudoron, míg a mutatójjumra szépen felfeküdt a gép elölről. Az én preferenciáim szerint a hátsó vezérlőtárcsa kerülhetett volna kissé balrább, de így sem vészes.
Opcionálisan vásárolhatunk MB-D14 jelű portrémarkolatot is, ami tovább növeli a gép magasságát, valamint a portré állású képkészítést is könnyíti. Emellett további Lítium-ion, vagy AA méretű NiMH akkuk fogadására is alkalmas. A portrémarkolat csatlakoztatásához szükséges érintkezőket a gép alján alakították ki, melyet alapesetben egy gumilap takar.
A kezelőszervek helyezete és kiosztása javarészt változatlan, részleteket a következő oldalon közlünk.
Megmaradt az exponáló gomb mögött az aprócska videofelvétel indító gomb, mely továbbra is csak videó LiveView módban működik. Feltehetjük a kérdést, hogy vajon mi szükség volt ehhez külön gombra, hiszen az exponáló gomb is alkalas lett volna erre. Részben igen, de így a fókuszt és a felvétel indítását/leállítását külön kezelhetjük.
Bár a keresősötétedés nem köthető közvetlenül az ergonómiához, mégis valamilyen szinten befolyásolja a gép használatának élvezetét. A D600 tükörmozgatása igen gyors, így a keresősötétedés csupán 70-80 ms körüli.
Az állvány menet a gép optikai tengelye alatt kapott helyet, egy kicsivel a képérzékelő síkja előtt. Állványre helyezett gépnél mind az akkumulátor, mint a memóriakártya cserélhető marad.
Képérzékelő
A Nikon D600-ba a D800-éval megegyező méretű (hivatalosan: 35,9×24 mm) FX formátumú CMOS szenzor került, melynek teljes felbontása 24,7 millió képpont, ebből 24,3 milliót használ a gép képalkotásra. Ez a gyakorlatban 6016×4016 pixeles fotók készítését teszi lehetővé. Kisebb felbontások között 13,6 és 6 Mpixeleset találunk, míg DX formátumba váltva (1,5×-es képkivágás faktor) 10,3 M, 5,8M és 2,6 Mpixel választható. A fotók oldalaránya minden esetben 3:2, ezen nem változtathatunk.
A szenzortisztítást most is megoldotta a Nikon, mely a szenzor előtti szűrú nagy frekvenciás rezgésébő, valamint porszem adatok szoftveres letárolásából és utólagos korrekciós lehetőségből áll.
Fájlformátumként maradt a három tömörítési fokozatú JPEG, a 12 vagy 14 bites RAW – mely veszteségmentesen vagy vesztességgel tömörített, és tömörítés mentes lehet – illetve a jó öreg TIFF.
A gép 12 csatornás kiolvasást használ, 14-bites A/D konverterrel. Legújabb fejlesztésű EXPEED 3 processzora 16-bites képfeldolgozást kínál.
Az érzékenység alapértéke ISO100 és ISO6400 közötti, de lépésköz 1/2 vagy 1/3 Fé. Itt is van lehetőség az érzékenység tartomány kiterjesztésére, ekkor ISO50-ig is lemehetünk, illetve ISO12800-ig is emelhetünk, ezekben az esetekben is 1/3 Fé lehet a lépésköz. Mindezek felett pedig választhatunk még ISO25600-at is (ISO12800 után közvetlenül ISO25600 következik).
Objektív
A gépre a legtöbb Nikkor objektívet feltekerhetjük, mely nem csak a legújabbakat jelenti, de az évtizedes, akár elektronika nélküli darabokat is. A csatlakoztatott objektív lehet teljes képkockát kirajzoló, de DX vázra tervezett is. Ha DX objektívet teszünk fel és előtte engedélyeztük az automatikus képformátum váltást, a gép a szűkebb kivágásnak megfelelő felbontásra vált. A CPU nélküli, manuális optikákat A, és M módban használhatjuk.
A gép beépített AF meghajtása a saját fókuszmotort nem tartalmazó autofókuszos objektíveket is kezeli, de persze a legújabb, beépített motoros AF-S optikák is bátran használhatók. Lehetőségünk van rekeszgyűrűs, régi objektívek csatlakoztatására is, mivel a bajonett szélén ezúttal is megtalálható az a gyűrű, melynek elfordulásával elektronikus kontaktus nélkül is meghatározhatja a gép a rekeszértéket.
LCD és kereső
A D800-zal összevetve az LCD és a kereső tekintetében nincs eltérés.
A hátsó LCD 3,2″ képátlójú (~8,1 cm), felbontása 921 000 képpont. Ennek köszönhetően kiváló részletességű képet jelenít meg, melynek színei és kontrasztja is nagyszerű. A betekintési szög nagy (170 fok) így fej fölül is egész jól használható a gép (legalábbis zárt térben, terepen a világos égbolt miatt már muszáj árnyékolnunk, ilyen esetben azért nagyon jól jönne a dönthető kijelző). A fényerőt ±5 lépésben kézzel is állíthatjuk, de van lehetőség automatikus szabályozásra is.
Ezen a kijelzőn felvételkor kérhetünk részben aktív státusz megjelenítést, valamint természetesen a kész képek és videók is itt tekinthetők meg. A fotókról részletes információkat is olvashatunk a fel-le gombok segítségével, melynek során a fotózási paraméterek, a fókuszpont, világosság és RGB hisztogram, illetve a kiégett részek tekinthetők meg.
Az LCD elé BM-14 jelű műanyag kijelzővédőt helyezhetünk, melyet a gyári csomagolás is tartalmaz.
A keresőre sem lehet azt fogni, hogy gyengébb volna, mint a D800-é. Ide is pentaprizmás, tükörreflexes keresőt építettek, mely 100%-os keresőkép lefedettségű (DX módban 97%-os), nagyítása pedig 0,7×-es. A kereső mérete így a Nikon legdrágább, profi gépeinek keresőjével azonos. Egyetlen eltérés, hogy itt 21 mm-es betekintési távolság is elérhető.
A keresőt dioptria korrekciós lehetőséggel is ellátták, mely -3..+1 dioptria beállítását teszi lehetővé. Emellett természetesen a szemkagyló levehető, így hosszú expozíciós fotózásnál felhelyezhetjük a külön kupakot, hogy a keresőn keresztül ne szűrődjön fény a fénymérőbe, illetve a tüköraknába.
A mattüvegen az új modellekhez hasonlóan több adat is kijelzésre kerül. Látjuk az összes aktív fókuszpontot, a fókuszterületet, a középső fénymérési területet, a kompozíciós segédrácsot, képkivágásos formátumoknál pedig a képmező aktuális határát jelző vékony keretet. A képmező alsó részén egy skála jeleníti meg a virtuális horizontot, ha azt az Fn gombra programozzuk. A további felvételi információk az alsó státuszsoron olvashatók.
A D600 tetején a D800-éhoz hasonló, háttérvilágításos folyadékkristályos státuszkijelzőt találunk. Ezen a legtöbb paraméter ellenőrizhető fotózás előtt. Ha ez mégsem lenne elég, a hátsó LCD-re is kérhetünk részlegesen aktív státuszkijelzést.
Vaku
A vázba felpattanó vakut is építettek, mely 12-es kulcsszámú (ISO100, m). Használhatjuk TTL és manuális módban is, legfeljebb 1/128-ig leosztva, 1/3 Fé lépésekben, illetve teljesítmény korrekciót is kapunk -3,0 -+1,0 fényérték tartományban. A vaku a gép bal oldalán lévő kis gombbal nyitható. Ugyanezen gomb és az elülső tárcsa szolgál a teljesítmény korrekcióra, míg a gomb és a hátsó tárcsa a villanó üzemmódjai között lapoz, melyek között megtaláljuk a vörösszem csökkentő elővillanást, a lassú szinkront, és az első-hátsó redőnyre szinkronizálást is.
A Nikon D600 is megkapta a fejlett, vezeték nélküli vakuvezérlésre is alkalmas üzemmódot. Akár a belső vakut is használhatjuk vezérlőként, mely két vakucsoport (Group A-B) képes kezelni TTL és Manuális módokban. A csoportok és a belső villanó teljesítmény külön szabályozható a gép menüjében. Ugyanitt állíthatjuk be a kommunikációs csatornát is.
A belső vaku stroboszkópos villanássorozatra is képes (Repeating Flash), melynél részletesen állítható be a kimeneti teljesítmény (1/4-1/128, 1 Fé lépésekben), a villanások száma (teljesítménytől függően max. 35) és frekvenciája (1-50Hz).
A készülék szabvány vakupapucsára sima középpontos, vagy Nikon i-TTL rendszervaku csatlakoztatható. Vaku szinkron kimenet azonban nem került a gépre, ezt a hiányt vagy adapter kockával, vagy rádiós kioldóval hidalhatjuk át.
Memóriakártya, akku, csatlakozók
A Nikon D600-ba is két kártyafoglalat került, ahogyan a D800-ba is. Mégis van különbség a két gép között, hiszen a D800 CompactFlash és SD kártyákat is támogat, míg a D600-ba csak SD kártyát helyezhetünk, ezekből azonban kettőt is. A készülék egyébként támogatja az SDXC memóriakártyákat és az UHS-1 nagy sebességű adatátvitelt is. A menüben kiválasztható, hogy melyik kártya legyen az elsődleges. Külön szabályozható, hogy a videókat melyikre kívánjuk menteni. Ezen felül három működési módot is megadhatunk nekik. Overflow módban az elsődleges kártya beteltekor a másodlagoson folytatódik a mentés, Backup módban képeink és videóink mindkét kártyán elmentésre kerülnek, így lesz egy biztonsági másolatunk is. RAW/JPEG módban az egyik kártyára csak JPEG, a másikra csak RAW képek kerülnek. A két kártya között tetszőlegesen másolhatunk is, de nem csak a teljes tartalmat, mint általában a hasonló szolgáltatásoknál. Külön könyvtárak tartalmát, sőt törlésvédetté tett fotókat is másolhatunk.
A fényképezőgépen bal oldalára helyezték a csatlakozókat, három gumilap mögé rejtve. Ezek között a fülhallgató kimenetet, a sztereó mikrofon bemenetet, az USB 2.0 kimenetet, a tömörítetlen jelet kiadó HDMI aljzatot és az opcionális GPS adapter csatlakozóját találjuk.
A D600-hoz ugyanazt az EN-EL15 jelű, 7,0 Voltos , 1900 mAh-s, 14Wh energiatároló képességű akkut mellékelik, mint a D800-hoz. A 14 Wh kb. 900 felvétel elkészítésére elegendő energiát jelent. A töltés kb 2 óra 35 percet vesz igénybe.