Kipróbáltuk: Nikon D600 teszt

0

Kezelőszervek

A kezelőszervek elhelyezése és kiosztása a D800-hoz képest alig változott. Újdonság a felső módválasztó tárcsa, mely a korábbi ISO, WB, QUAL és BKT gombok helyére került. Ezeket a gép hátuljára regisztrálták, illetve a BKT gomb előre került. A felszabaduló mód gombot pedig a fénymérés közvetlen állítására szolgáló gomb váltotta le. Észrevehetjük még a hátsó nyolc irányú navigáló gomb méretcsökkenését is, mely a fókuszpontok állításánál hasznos leginkább.

Fent

(1) Egyképes/sorozat (meghajtás) mód tárcsa. A tárcsa előtt, a gép hátulja felé eső gomb lenyomásával oldható a rögzítés, majd ezt követően elfordítható a következő állásokba:

  • S (egyképes üzemmód): az exponáló gomb lenyomásakor egy felvételt készít a gép.
  • CL (lassú sorozat): az exponáló gomb nyomvatartásakor folyamatos (sorozat) felvételt készít a készülék, a menüben előzetesen beállított sebességgel (1-5 kép/mp).
  • CH (gyors sorozat): gyors sorozat, maximális sebességgel (5,5 kép/mp).
  • Q: csendes zár mód: a gép ekkor letiltja a hangjelzéseket és a tükör csendesebben működik. A zavaró dupla tükörhang helyett expozíció után fent marad a tükör és csak az expo gomb elengedésével, a fotós által megszabott időpontban tér vissza eredeti helyére.
  • Önkioldó mód aktiválása, melynek várakozási idejét és üzemmódjait, előzőleg a menüben állíthatjuk be.
  • Vezeték nélküli kioldó mód.
  • M-up: tükörfelcsapás mód, mely az exponáló gomb első lenyomására aktiválódik, a következő nyomásra pedig exponál a gép. Ha nincs ismételt gombnyomás a gép 30 mp múlva automatikusan exponál. Beállítható 1,2 és 3 mp-es automatikus expozíció is a menüben, ez esetben S módban is használható a tükör előzetes felcsapása.

(2) Üzemmód választó tárcsa, közepén rögzítő gombbal. Összesen 9 állás közül választhatunk:
– Zöld (automatikus) mód. Ez esetben a fényképezőgép automatikusan határozza meg az érzékenységet, de mi is beleszólhatunk ennek értékébe. Szintén automatikusan választ rekeszt, zársebességet, és a vakut is szükség esetén felpattintja. A fókuszpont igény esetén kézzel is megadható.
– P: program automatika mód. Hasonló az előző üzemmódhoz, de itt külön kell beállítanunk az automatikus érzékenységet, ill. a vakut már gombnyomással kell felnyitnunk. A hátsó vezérlőtárcsa segítségével programeltolást végezhetünk, amely fotónkénti rekesz-előválasztásként is értelmezhető. A programeltolást a P betű mellett „*” jelzi.
– S: záridő előválasztás mód. Ebben az esetben a záridőt határozhatjuk meg (a hátsó tárcsával), és a gép ehhez mérten állítja be a rekeszértéket. A használható záridők: x200 (automatikus vakuszinkron limit); 30”; 25”; 20”; 15”; 13”; 10”; 8”; 6”; 5”; 4”; 3,2”; 2,5”; 2”; 1,6”; 1,3”; 1”; 0,8; 0,6; 0,5; 0,4; 0,3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1250; 1/1600; 1/2000; 1/2500; 1/3200; 1/4000 mp. Ebben a módban is használható az expozíció kompenzáció.
– A: rekesz előválasztás mód. Az előzővel ellentétben itt a rekeszértéket állíthatjuk be közvetlenül az első tárcsával, míg a záridőt ehhez mérten választja ki a fényképezőgép. A beállítható rekeszérték tartományt a csatlakoztatott objektív határozza meg.
Régi, manuális rekeszgyűrűs objektíveknél ez a funkció nem használható. Itt a menüben 9 db objektív adatait adhatjuk meg, beleértve legnagyobb rekesznyílásukat is. A csatlakoztatott objektív ezután a bajonett körül elforduló gyűrűn keresztül adja át a rekeszinformációt a gépnek.
-M: teljes manuális mód. A rekeszt és a záridőt is a fotós állítja az elülső (rekeszérték) és hátsó (záridő) vezérlőtárcsákkal. A záridők között elérhető a Bulb mód, amelynél az expozíció az exponáló gomb nyomva tartásának idejéig tart.
(3) Bekapcsoló gyűrű: a fényképezőgép ki- és bekapcsolására szolgál. A harmadik állás a felső státusz LCD háttérvilágítását aktiválja, vagy kikapcsolja.
(4) Exponáló gomb: állóképek expozíciójának indítására és mozgókép felvételre is használható. Videózás közben fotók készíthetők vele.
(5) Videófelvétel gomb: élőkép módban videofelvételt indíthatunk e gombbal, illetve ezzel állíthatjuk le.
(6) Expozíció kompenzáció gomb: Nyomva és a hátsó vezérlőtárcsát elfordítva +/- 5 Fé értékek között felülbírálható az expozíció. A lépésközök a menüben határozhatók meg (1/3 vagy 1/2 Fé).
(7) Fénymérés. A gomb nyomva tartása mellett a hátsó vezérlőtárcsával választhatunk a háromféle fénymérési mód közül.

Hátul

(1) Lejátszás gomb. A memóriakártyákra mentett felvételek és videók megtekintéséhez használható. A Playback menü csak ebben a módban érhető el. Ismételten lenyomva visszajutunk felvételi üzemmódba, de az exponáló gomb félig lenyomásával is visszakerülhetünk.
(2) Törlés gomb. Lejátszás módban az aktuálisan megjelenített fotó vagy videó törlésére szolgál. Ehhez újra le kell nyomnunk a törlést engedélyező üzenet után.
(3) MENU: A menü jeleníthető meg, illetve kapcsolható ki a segítségével. A menü az exponáló gomb félig lenyomott állapotában is kikapcsol.
(4) Képstílus. Felvételkor a PictureControl menübe jutunk, míg lejátszáskor retusálás menü jelenik meg megnyomásakor.
(5) ? / WB: Felvétel módban nyomva tartása mellett a fehéregyensúly állítható be a hátsó vezérlőtárcsával, míg az elsővel a finomhangolást végezhetjük el a borostyán-kék tengelyen. Lejátszás módban a képek törlés elleni védelmét állíthatjuk be. A menükben pedig az aktuális menüpontról részletes leírás jelenik meg az LCD-n.
(6) Nagyítás / Qual gomb: Lejátszás módban az aktuális kép részleteit nagyíthatjuk ki a segítségével, felvétel módban a tömörítési fok ill. a felbontás állítható a két vezérlőtárcsa segítségével. Élőkép módban szintén a részletek nagyítására használható.
(7) Kicsinyítés / ISO: Lejátszás módban 4, 9 és 72 fotót megjelenítő nézőkép módba kapcsolhatunk vele, valamint a nagyított kép nézetét kicsinyíthetjük.
Élőkép módban a nagyítás csökkentésére is ezt használhatjuk.
Felvételi üzemmódban a gomb folyamatos nyomva tartása mellett a hátsó vezérlőtárcsával az érzékenységet, az elülsővel az automatikus érzékenységet állíthatjuk be.
(8) Dioptria korrekciós tárcsa: A dioptria-korrekciós tárcsával -3 – +1 dioptria között állítható a kereső élessége.
(9) AE-L/AF-L. Fénymérés és/vagy élességállítás rögzítő gomb, melynek pontos funkciója a menüben állítható be.
(10) Hátsó vezérlőtárcsa. Felvétel módban alapból a záridő beállítására használható, illetve bármely funkciógombbal együtt használva az adott funkció értékeinek beállítására szolgál.
Lejátszás módban a belenagyított képek között lépkedhetünk vele anélkül, hogy a nagyítási arány változna.
(11) Nyolcirányú navigálógomb. Elsődleges feladata a menüben való navigálás, de felvételi módban (akár keresőt, akár élőképet használva) ezzel választhatjuk ki a kívánt fókuszpontot. Ha a körülötte lévő gyűrűt L-állásba kapcsoljuk, ez a funkciója nem működik.
Ennek közepén található az OK gomb, mely a középső fókuszpontra ugrást, ill. a menükben az értékek elfogadását jelenti.
A képek lejátszásakor a jobb-bal irányokkal lapozhatunk a fotók és videók között, a képernyőn megjelenő adatok pedig a fel-le irányokkal válthatók. Nagyított képnél az aktuális kivágás görgethető bármely irányba.
(12) Live view mód kapcsoló és LV gomb: A kapcsoló két állása az álló, és mozgóképes élőkép módok között vált, melyek a képkivágást is meghatározzák (videónál ez 16:9).
Az LV gomb az élőkép be- és kikapcsolására szolgál. Videózás előtt mindenképp aktiválnunk kell az élőképet.
(13) INFO: A gomb lenyomásával a fontosabb felvételi információk jeleníthetők meg az LCD-n. Ismételten lenyomva az alul megjelenő 10 funkció között lapozhatunk (aktív státusz képernyő): videóbeállítások, zajszűrés, aktív D-lighting, vignettálás vezérlés, memóriakártya kiosztás, hotpixel szűrés, távvezérlő mód ideje, AE-L/AF-L gomb funkciója, elülső ellenőrző valamint Fn gombok funkciója.

Elöl

(1) Elülső vezérlőtárcsa: Felvételi üzemmódokban főként a rekeszérték beállítására használható. Ez a gomb szolgál az úgynevezett program eltolásra is, ami P módban a gép által beállított expozíciós értékek bármely irányban való eltolását, egyben felülbírálását jelenti.
(2) Preview gomb: lenyomásával az előzőleg beállított rekeszértéknek megfelelően szűkíthető a blende, így a keresőben visszaellenőrizhető a mélységélesség. A Custom menüben, vagy az aktív státusz képernyőn egyedi funkciót is rendelhetünk hozzá.
(3)Fn gomb: egyedi funkció gomb. Szintén programozható az előzőekben említett helyeken.
(4) Vakunyitó nyomógomb, mely egyben a vaku üzemmódjának kiválasztására is szolgál, ehhez a gombot nyomva kell tartani, majd a hátsó vezérlőtárcsával az üzemmódot (derítő, vörösszem csökkentő, v.csökkentő + lassú szinkron, lassú szinkron, szinkronizálás hátsó redőnyre), az elülsővel a teljesítmény korrekciót állíthatjuk be -3 -+1 Fé között.

(5) BKT: Automata expozíció sorozat gomb, melynek nyomvatartásával és a hátsó tárcsával beállítható a sorozat hossza (-2, +2, 3 kép), az elülsővel pedig a lépésköze (0,3-1,0 Fé). Az automatikus sorozat fajtája csak a Custom menüben választható.
(6)Objektív kioldó gomb. Lenyomva, majd az objektívet balra elfordítva, leoldhatjuk azt a vázról.
(7)Fókuszmód választó kapcsoló és gomb: a kétállású kapcsolóval választhatunk automata (AF), vagy kézi (M) élességállítás között. Az autofókusz módok a középső gomb lenyomását követően a két vezérlőtárcsával választhatók.