Képminőség
Képzaj
A fényképezőgép érzékenységét ISO 200 és ISO 6400 közé állíthatjuk. A gép alapbeállításban zajszűrést is használ, melyet szükség esetén letilthatunk. A tesztünk természetesen a szokásos módon kikapcsolt zajszűrés mellett készült, de a zajszűrés hatékonyságát is megvizsgáltuk (lásd később).
Az Olympus gyári RAW konverterét is kipróbáltuk. Mivel a RAW-ból Olympus Viewer 2-vel konvertált képek teljes egészében megegyeznek a gép saját JPEG képeivel, ezért most nem készültek RAW feldolgozások az ISO tesztképekből. (Adobe Lightroom-ból lenne érdekes, de az még nem támogatja az E-PL2 RAW formátumát). A tesztfotók között megtalálhatók olyan képek, melyeket RAW-ból konvertáltunk Olympus Viewer 2-ben.
Érzékenység – képzaj
Az eredeti RAW fájlok letölthetők:
ISO200,
ISO400,
ISO800,
ISO1600,
ISO3200,
ISO6400.
A szokásos ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×13 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép.
A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×13 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
A valós képminőség teszteléséhez érdemes megnyitni a teljes képet, s egy 10×13 cm-es papírképpel a kezünkben addig távolodni a monitortól, hogy nagyjából hasonló méretet lássunk, mint a kezünkben lévő fotó.
Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es papírképen (szimuláció)
Zajszűrés
Az Olympus E-PL2-ben is van lehetőség zajcsökkentés használatára, de csak JPEG képeknél (mi ne keverjük össze a képzajszűrést a hotpixelek kivonását célzó módszerrel, amely szintén zajszűrés néven szerepel a menüben). A zajcsökkentés mértéke 3 lépcsőben állítható: alacsony, normál és magas, de akár ki is kapcsolhatjuk. Fontos azonban tudni, hogy az Olympus gépeinél az „off” állás valóban a zajszűrés kikapcsolását jelenti, nem úgy, mint némely más gyártónál, ahol csak a szűrés minimálisra csökkentését. Emiatt aztán az Olympus nem is jár jól, ha más gépek JPEG képeivel vetjük össze.