Kipróbáltuk: Zigview digitális szögkereső teszt

0

A digitális tükörreflexes gépek túlnyomó többségével nem lehetséges úgy fotózni, hogy az élőképet az LCD-n láthassuk. Mindez egy kompakt digitális fényképezőgépnél teljesen természetes és logikus is, hiszen az objektív folyamatosan vetíti a képérzékelőre a fényképezendő témát, s a CCD elektronikus zárának és jó sebességének köszönhetően az élőkép folyamatos kiolvasása nem jelent problémát.
Nem ennyire egyszerű a helyzet a digitális tükörreflexeseknél. Egyrészt a kereső felé egy féligáteresztő tükör továbbítja a képet (felfelé), amely az objektívbe érkező fény 60%-át máris elveszi. A maradék 40% pedig a segédtükör segítségével jut a tükörakna alján elhelyezett fázisdetektorokba (két vagy három CCD sor). A fő képérzékelőre nem is jut el a kép csak akkor, ha a tükör már felcsapott állapotban van. Persze korábban is voltak más megoldások, amelyek a keresőkép sötétedése nélkül, tükör felcsapást mellőzve voltak képesek megoldani az élőkép és AF együttes használatát, de ezek csak filmes gépeknél voltak megtalálhatók (pl. a „pellicle” tükrös EOS 1N-RS). A Fujifilm S3 Pro képes arra, hogy felcsapott tükör mellett rövid ideig szürkeárnyalatos élőképet adjon, de a lehajtható LCD hiánya miatt ez továbbra sem oldja meg a fej fölül fotózást.


Sokkal jobb a helyzet az Olympus új E-330 illetve a Panasonic DMC-L1 tükörreflexes gépeinél, hiszen ezek LiveMos szenzorral és egy segéd képérzékelővel is rendelkeznek, hogy az élőkép során az AF rendszer is működőképes maradjon (segédszenzor), illetve hogy az élőképet nagyítva is megtekinthessük (LiveMOS 4/3″ szenzor). Kihajtható LCD-je miatt ez nagyon csábító tehát azok számára, akik sokszor fotóznának fej fölül, vagy talaj szintjén, illetve azoknak is, akik a kézi élességállítást könnyedén és mégis nagyon pontosan szeretnék megoldani.
De mit tehet az, akinek már megvan a drága felszerelése, s nem akarja ezért a vázát, az objektívjeit, vakujait eladni? Nos, számukra fejlesztette ki a Secu-Line a digitális szögkeresőt, melyet ZigView-nak neveztek el (azóta már megjelent a harmadik változata is, ZigView S2 néven).



A ZigView tulajdonképpen nem más, mint egy apró fényképezőgép exponáló gomb és memória nélkül. Ennek is van ugyanis apró pici lencséje, ennek is van képérzékelője, ennek is van képfeldolgozó rendszere, s ez is rendelkezik színes mátrix LCD megjelenítővel.
A ZigView lelke egy 1,3 Mpixeles CMOS képérzékelő. Az ez által felfogott kép jelenik meg a készülék 1,9″-os (hasznos képméret: 48 mm) 176×220 képpontos (116e pixeles) LCD-jén.
A szögkeresőt különböző adapterek segítségével illeszthetjük vázunk szemkagylója helyére, a dobozban a Nikon és Canon fényképezőgépekhez találtunk adaptert, de Fujifilm, Olympus, Pentax, Sigma és Minolta gépekhez is beszerezhető a megfelelő változat.



A kereső felhelyezése után elsőként be kell állítanunk a megfelelő látószöget, amelyet a menüben tehetünk meg. Alapesetben ugyanis nem biztos, hogy minden látszik az LCD-n, ami a keresőben is szokott, vagy éppen túl nagy fekete keret marad a hasznos kép körül. Mivel ez igen pontosan beállítható, így ténylegesen bármilyen géphez használhatjuk a készüléket.



A működtetéshez beépített 1000 mAh-ás Li-polimer akkumulátor szolgáltatja az elektromos energiát, amely 6 óra folyamatos használatot tesz lehetővé, feltöltéséhez pedig 2 órára van szükség.



Nos, az általános tudnivalók után most nézzük, milyen beállításokat is tartogat számunkra a digitális szögkereső. A bekapcsoláshoz a bal oldali kapcsolót kell használnunk, amely sajnos nem túl könnyen jár. Mivel csak kicsit emelkedik ki, így a be- illetve kikapcsolás nem olyan egyszerű, mint azt elvárnánk. Ezen az oldalon találhatjuk még a Reset gombot, amellyel az egész rendszert alapállapotba hozhatjuk (ha túlságosan elkeveredtünk volna a beállítások között).


A felső részen kapott helyett a négy irányba mozgatható kis méretű joystick, melyet középen megnyomva érhetjük el az Enter/Ok funkciót.
A négyirányú joystick több funkció elérésére is használható:

  • balra: fénymérés ki, 1-es, 2-es, 3-as fénymérési sebesség
  • jobbra: képrögzítés, vagy másodlagos nézet be/kikapcsolása (a funkció a Setupban megváltoztatható)
  • fel: nagyítás csökkentése (min. 100% vagy menüben extra nagylátószög bekapcsolásával min. 35%)
  • le: nagyítás növelése (max 200%)

A menü megjelenítéséhez nem is kaptunk külön gombot, ezt a jobbra nyíl hosszú tartásával jeleníthetjük meg. A Setup feliratú menüben a következőket találjuk:

  • méret beállítás (négy irányba nyújtás + mozgatás)
  • fénymérés módja (átlagolt, középre súlyozott átlagolt, 50% részleges, 25% részleges, 12% részleges)
  • fénymérés kompenzáció (-5..+5, a mértékegység sajnos ismeretlen, de nem Fé)
  • szín effekt (normál, negatív, fekete-fehér)
  • joystick jobbra funkciója (képrögzítés, vagy másodnézet)
  • LCD háttérvilágítása (0..10)
  • Extra nagylátószög (ki/be)
  • Akku állapot kijelzése (ki/be)
  • Zoom állapot kijelzése (ki/be)
  • Beállítások mentése és visszatöltése (5 külön rekeszbe)

A beállítások között két érdekességet találunk. Egyik a másodnézet, amely méretét külön állíthatjuk be, így csinálhatunk egy nézetet, amely csak az élőképet mutatja, illetve csinálhatunk egy nagyobb látószögűt is, amelyen látszanak a keresőben megjelenített információk (pl. zársebesség, rekesz érték, stb.).
A másik hasznos funkció az extra nagylátószög, amellyel anélkül nézhetünk meg nagyobb képet, hogy azt a setupban be kellene állítani. Ez főkéne akkor lehet hasznos, ha portré állásnál a szögkeresőt 90 fokkal elfordítjuk, mert normál esetben ilyenkor az álló formátumú LCD-re nem férne ki az egyébként fekvő élőkép.



Ha fej fölül szeretnénk fényképezni, akkor mindössze 180 fokkal el kell fordítanunk a keresőt, s ekkor lentről nézve is remek képet kapunk.


A digitális szögkereső ötlete tehát remek, a megvalósítás is jól sikerült, bár vannak még olyan pontok, melyeken jó volna javítani. A termék pozitív és negatív tulajdonságait táblázatunkban foglaltuk össze:






Pro és kontra
előnyök
hátrányok


  • A legtöbb filmes és digitális tükörreflexes gép keresőjéhez illeszthető

  • Hosszú üzemidő

  • Elfordítható kialakítás a fej fölül fotózáshoz

  • Kis méret, fotóstáskában könnyen elfér

  • Kétféle megjelenítési mód

  • Nagyítható és mozgatható élőkép a precíz beállításhoz




  • Kevés fényben (szürkület, szoba) lassú képfrissítés (~5 kép/mp)

  • Kis érzékenysége miatt szürkületben már gyenge világosságú élőkép

  • Az LCD felbontása és a fix nagylátószögű lencse miatt kézi élességállítás nehézkes


A ZigView dobozában a következők találhatók a szögkereső mellett:

  • Nikon és Canon gépekhez adapter (más modellekhez külön rendelhető)
  • 10 db csavar az adatper ZigView-hoz illesztéséhez
  • szétszerelhető egyszerű csavarhúzó
  • puha tok
  • hálózati adapter

A ZigView SEC-V100 ára bruttó 42.120 Ft.
A tesztkészüléket a Tripont Kft.-től kaptuk a kipróbálás idejére, köszönjük!

Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!