Röviden: HP PhotoSmart 245 teszt

0

Annak idején a Canon CP 200-ról csupa jót írtunk. Az egyetlen negatívuma annak a gépnek a fenntartási költsége volt. Aki olcsóbb megoldást keres otthonra, annak rossz hírünk van: a HP PhotoSmart 245 sem készít olcsóbban képeket, mint a hőszublimációs nyomtatók.

A HP 245 egy kisméretű, mondhatni kompakt nyomtató, imponáló felbontással és a tintasugaras nyomtatók minden előnyével felvértezve. Azaz fekete-fehér és színes dokumentumok is nyomtathatók vele, hagyományos papírt ugyanúgy képes használni.



Számszerűsítve az előbbieket: 23x11x13 cm-es méretbe sűrített 4800×1200 dpi felbontás, PhotoRet III-mal. Ez a felbontás már szinte hibátlan képeket eredményez. A színek élénkek, a kontúrok élesek és még az emberi bőr színeit is egészen korrekten adta vissza. A színes nyomatokért a HP 57-es számú, három színt tartalmazó patronja a felelős. Ez igény szerint kicserélhető a HP új 59-es szürke patronjára, mely az eddig megszokottnál nagyságrendekkel árnyalatdúsabb fekete-fehér képek készítését teszi lehetővé. Mivel egyszerre csak egy tintapatron fogadására képes, képminőség terén nem veszi fel a versenyt a legújabb fejlesztésekkel, de képminősége még így is megfelelő.



A képminőséggel ellentétben a kivitel már korántsem olyan jó: a váz milliméter vastagságú műanyagból készült, melynek „szilárdsága” vetekszik egy jobb magazin borítólapjáéval. Aztán ott vannak a gombok. Néhány napja azt írtam a Canon A80-ról, hogy „kezelőszervei vetekszenek a rossz emlékű Mercury SmartCam 3.1-éivel”. Azt hittem ugyanis, hogy a Mercury-énál rosszabb gombokat nem lehet csinálni. A HP-nek sajnos sikerült. A központi navigáló egység lényegében használhatatlan. Próbáltam itt nyomni, ott nyomni, próbáltam puhán, próbáltam erősen: sehogy sem csinálta azt, amit én szerettem volna, hogy tegyen. Igazából leginkább nem csinált semmit sem. És minden egyes gombnyomáskor behorpadt a gép teteje, nyeklett-nyaklott az egész, mint egy átázott kartondoboz. Döbbenetes.



Elég hamar el is ment a kedvem a direkt nyomtatástól. Pedig a kicsike olvas mindent: CompactFlash Type I, SmartMedia, SD/MMC, Memory Sticks (Memory Stick Duo, Memory Stick Pro, Magic Gate), xD, neki egyre megy, mindegyikről nyomtathatunk. Itt akad egy szépséghiba: a kártyanyílások mellől lemaradtak a feliratok. Így mindenki kénytelen lesz saját maga kitapasztalni hogy melyik nyílásba mi való. Ez valószínűleg nem tart majd túl sokáig, ennek ellenére igaz, hogy elég kellemetlen tud lenni egy ilyen apróság hiánya. Ha sikeresen megtaláltuk a keresett kártyanyílást, a beolvasás után rögtön meg is nézhetjük a kártyán tárolt képekt, hála az 1,8″-es LCD kijelzőnek. Ennek képminősége meg sem közelíti a fényképezőgépeken találhatókét, de nem is ez a feladata. Ennek segítségével számítógép mellőzésével hajthatók végre egyszerű módosítások a képeken. Állíható a fényerő, keretet rakhatunk képeinkre (6 féle) és háromféle színeffekt (FF, szepia, antik) is rendelkezésre áll.

A HP 245 is rendelkezik a HP indexkép nyomtatási rendszerével. Az indexképen megjelenő képek alatti kör besatírozásával lehet az adott fotóból „rendelni”. A lap alján választható ki, hogy egy papírra 1 esetleg 2 vagy 4 képet nyomtasson-e a masina. A használható hordozók a következők: 10×15, Hagaki (100×140 mm), A6 (105×148 mm), levél (90×127 mm). A papírméret a nyomtató saját menüjében nem állítható, ellentétben a szegély nélküli nyomtatással. Memóriakártyán tárolt JPEG és TIFF fájlokból képes közvetlenül képet készíteni. A papírtálcra egyszerre 20 lap fér. A nyomtatási sebesség extended colors mód esetén 2:00 perc, normál módban pedig 1:30 perc. Az extended colors opcióval a 24 bit színmélységű TIFF fájlokat eredeti színvilágukban láthatjuk majd viszont a kész fotónyomaton.

A szoftveres támogatás megegyezik a nagyobb otthoni nyomtatókéval: a csomagban HP Photo & Imaging szoftver található a nyomtató driver mellett. A programcsomag segítségével az alapvető képszerkesztési eljárások (pl.: kontraszt állítás) egyszerűen és gyorsan elvégezhetők. A drivernek köszönhetően a kalibrálás gyorsan, mindössze egy (bármilyen) lap felhasználásával történik. A nyomtatás párbeszédpanel beállítások egész sorát kínálja. Különösen szimpatikus volt, hogy a tintapatron töltöttséget minden nyomtatás előtt grafikusan kijelezte a nyomtatót vezérlő program.



Ezt a beszámolót a nyomtatási költségekkel kezdtem, de nem számszerűsítettem a dolgot. Aktuális olnine árlisták segítségével megállapítottuk, hogy a Canon CP-200-as hőszublimációs nyomtatójával és a HP Photosmart 245-ös nyomtatójával a 10×15-ös fotók előállítási költsége egyaránt (bruttó) 150 Ft/db körül van. A nyomtatási szabadság árát rendesen meg kell fizetni, hiszen ezek a képek hagyományos fotólaborban (ahol digitális forrásból is tudnak dolgozni) már 40-50 Ft körül megkaphatók. Persze oda el kell menni és meg kell várni a kép elkészültét, míg ezek az otthoni masinák bármikor (akár egy karácsonyi buli alatt is) a rendelkezésünkre állnak.

A HP PhotoSmart 245 egy kis méretű, ámde fotónyomtatásra remekül használható printer. A masina nem nevezhető éppen olcsónak (bruttó 59.990 Ft), kis méretének köszönhetően azonban könnyen szállítható és a legkisebb íróasztalon is elfér.

A HP PhotoSmart 245 ára jelenleg . A nyomtatót a HP Magyarországtól kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!