A gép külseje teljes egészében az előd S404-et idézi. A forma kissé zömök, a markolat igen széles, de éppen ezért kényelmes. A gépen belül 1/1,8″ tokozott méretű CCD dolgozik, melynek effektív pixelszáma 4 millió képpont. Legnagyobb felbontásban ennek megfelelően 2272×1074 képpontos fotókat készíthetünk. Kisebb felbontások esetén 1600×1200, 1280×960 vagy 640×480 pixeles képeket kapunk eredményül.
A fotók JPEG, vagy TIFF formátumban (SuperFine) menthetők. JPEG esetén három minőségi fok közül választhatunk: Fine, Standard, Economy.
|
|
Az érzékenységet képes a fényképezőgép automatikája is kiválasztani, de a fotós is megadhatja. Kézileg ISO64, ISO100, ISO200 vagy ISO400 választható ki. A fénymérés többpontos vagy szpot elven történhet. A zársebesség 4 mp és 1/1000 mp közé eshet, B-módban akár 30 mp is lehet. A lehetséges zársebességek a következők: B-mód; 4 ; 3; 2; 1,5; 1; 0,7; 0,5; 1/3; 1/4; 1/6; 1/8; 1/10; 1/15; 1/20; 1/30; 1/45; 1/60; 1/90; 1/125; 1/180; 1/250; 1/350; 1/500; 1/750; 1/1000 mp. Vagyis 1/2 blendénként állítható a zársebesség, ami viszonylag nagy lépésközöket jelent, főleg, hogy a rekeszt csak kétféle értékre állíthatjuk: nagylátószögnél F3 vagy F6,7; tele állásban F3,6 vagy F8.
Az optika 7,15-28,6 mm közötti fókusztávolságú, amely Leica képkockára vetítve 35-140 mm zoomtartományt ad. A 4x-es zoomobjektív fényereje f/3-3,6. A nagylátószögnél tapasztalható F3-as fényerő éppen átlagos alatti, de a 140 mm-nek megfelelő tele állásban már szép értékkel találjuk magunkat szemben. Az optika védelmét műanyag objektívvédő sapka látja el, melyet kikapcsolás után rá kell helyeznünk az optikára. A nagylátószögű álláson kívül 15 zoompozíció állítható be. Figyelembe véve, hogy 4x-es átfogásról van szó, ez átlagos precizitást jelent. Az optikára 35 mm-es szűrőket is helyezhetünk, ezeket külön kell beszerezni a géphez.
|
|
|
|
A legkisebb tárgytávolság normál esetben 50 cm, makró esetén 10 cm. Makrózáskor a legkisebb befogható terület szélessége mintegy 75 mm, ez azért az átlagos 60 mm-es értéktől elmarad. A DiMAGE S414 fő erőssége tehát nem a makró mód.
A hátsó LCD viszont 1,8″ képátlójú és nagy felbontású, így igen szép éles képeket láthatunk rajta. A fotók megkomponálásához átnézeti kereső is használható, bár ennek képe meglehetősen kicsi. Az optikai keresőn dioptria-korrekciós lehetőség nincs.
A hátsó LCD-n kívül még egy folyadék-kristályos megjelenítő van a gépen, annak tetején. Ez a státusz LCD, amelyen a gép beállításai láthatók. Sajnos háttérvilágítást nem kapott, így sötétben használhatatlan.
A beépített vaku 3,5 cm-re található az optikai tengelytől, üzemmódjai között megtalálhatók a kikapcsolt, derítő és vörös-szem csökkentő automatikus és automatikus módok.
|
|
Az automatikus módon kívül kézi mód, videofelvétel módok állnak rendelkezésre. A fényképezőgéppel 3 képes automatikus expozíció-sorozat is készíthető.
A fehér-egyensúly automatikus beállításon kívül megadható napfény, felhős, izzó és fénycső értékekre, ezen kívül kézi beszabályozásra is van lehetőség.
Videók készítése során 320×240 pixeles felbontást használhatunk. A felvétel során sem a fókusz-rendszer, sem a zoom nem működik, csak a fénymérés aktív.
A sorozat-felvételkor legnagyobb felbontásban 16 kép készíthető, 10 mp alatt. Ez 1,6 kép/mp sebességet jelent, bár gyárilag 1,5 kép/mp-et adtak meg. A különbség valószínűleg a mi általunk fotózott téma jobban tömöríthetőségében és/vagy a gyorsabb kártyában keresendő.
A lejátszás során 1,2-3,5x-es nagyítás használható, a 4 Mpixeles felbontásnál a 3,5x-es nagyítás még éppen elegendő a részletek megtekintésére.
A fényképezőgép fókuszrendszere széles területet figyel az élesség beállításakor. Kevés fény esetén a fókuszrendszer dolgát nem könnyíti meg segédfény, így vagy sokáig tart az élességállítás, vagy egyáltalán nem lehetséges. A fókuszrendszer sebessége a kategóriában átlagos, nagylátószögnél kb. 0,9, tele állásban 1,1 mp. Makró esetén átlagosan 1,5 mp alatt áll be az élesség.
Az élesség kézzel is beállítható, ekkor a tárgytávolságot is leolvashatjuk a hátsó LCD-n.
A bekapcsolás pillanatától számítva 5 mp után kerül használható állapotba a gép. Sajnos ez nem túl jó érték, jelentősen elmarad az átlagtól.
A állványmenetet fémből készítették, az optikai tengely vetületétől 2,5 cm-re helyezték el, eléggé fura helyre, a gép jobb sarkára. Így sajnos állványra helyezve figyelnünk kell, nehogy felboruljon a gép állványostól, bár a gép önmagában nem túl nehéz. Mindenesetre szerencsésebb lett volna az optikai tengely alá helyezni, talán még azon az áron is, hogy kicsit magasabb lett volna a gép. Viszont dícséretes, hogy mind a kártya, mind az akkuk cserélhetők maradnak, ha a gép állványon van, hiszen az akkuk és a kártya foglalata a gép jobb oldalán található (hátulról nézve). A kimenetek csatlakozói a kártyafoglalat mellett találhatók, ugyanaz az ajtó mögött, mint a memóriakártya.
|
|
A gépet négy darab AA méretű alkáli elem, vagy nikkel-metálhidrid akkumulátor látja el elektromos energiával. A gyári csomagban négy alkáli elemet kapunk, amely elsősorban csak a kipróbáláshoz elég. Az alkáli elemek belső ellenállása jóval nagyobb, mint az akkumulátoroké, ezért azonos feszültség mellett nem képesek megfelelően nagy áram leadására, így mindenképpen javasolt akkumulátorok használata. Érdemes tehát beszerezni a szükséges négy, vagy pótszett esetén nyolc akkumulátort, valamint egy töltőt.
A Minolta DiMAGE S414 CompactFlash kártyát használ a felvételek tárolására. Ezekből csak a Type I-es fajtát fogadja, vagyis MicroDrive nem használható. A gyári csomagban 16 MB-os kártya található, így memóriakártyából célszerű vásárolnunk minimum egy 128 MB kapacitásút.
|
A fényképezőgép dobozába a gépen kívül a következők kerültek:
- 4 db alkáli elem
- audio-video kábel
- USB kábel
- vállszíj
- 16 MB-os CompactFlash
A Minolta DiMAGE S414-et azoknak ajánljuk, akiknek fontos a jó fogás, nem szeretnének túl kicsi gépet, szeretnének kézi beállításokkal élni, esetleg különböző szűrőket is használnának. Az S414 felbontása 18×13 cm-es papírképek készítésére is bőven elegendő, 300 dpi mellett.
A Minolta DiMAGE S414 ára nettó 120 ezer forint. A tesztgépet a Mediker – Digifényképtől kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!