Röviden: Siemens SL55 + IQP-500 teszt

0

A Siemens SL55 egyszerűen gyönyörű. Olyan, mint egy kis ékszeres doboz. Kinyitva elővillannak belőle a kis gyémántok, azaz a billentyűzet. De nem csillog-villog, nincsenek rajta különleges fényeffektusok, semmi hivalkodás. Tiszta elegancia, mindössze 81,6 x 44,5 x 21,9 mm-be sűrítve. Hihetetlenül vonzó, és ami a legjobban tetszett benne, az az volt,
hogy még csak nem is hasonlít másik telefonra, mert egyáltalán nem hasonlít telefonra. (Biztosan vannak olyanok, akiknek az SL55-ről a Nokia 7650 jut az eszébe. Ajánlom, tegyék egymás mellé a kettőt. Kb. annyira hasonlítanak, mint egy elefánt és egy hermelin.)



Az SL55 a tökéletes marketing megtestesítője. A mobiltelefont (autót, cipőt stb.) vásárlók döntő többsége ugyanis első látásra dönt az adott árucikk mellett. Az SL55-re csak ránéz a kedves fogyasztó, és már ilyet akar, hát még amikor a szívélyes eladó elkezdi sorolni a főbb jellemzőit: MMS, Infra, JAVA, GPRS, 4096 szín… Igaz, 90.000 Ft. A szerencsétlen vásárló a következő néhány éjszakát még álmatlanul tölti, aztán visszamegy és kifizeti az összeget. Szóval veszélyes a kicsike. Nőkre különösen is. Elég volt mindössze egyszer megmutatnom a barátnőmnek, innetől kezdve egy teljes héten keresztül imádkozhattam neki azért, hogy legálább addig adja vissza, amíg a cikket elkészítem.



Az SL55 azonban nemcsak kicsi és szép. Okos is. 101 x 80 pixeles színes kijelzővel rendelkezik, amelynek képminősége ugyan elmarad a Nokiákétól, de általában véve jó. A JAVA és a GPRS manapság már nem tartozik a különlegességek sorába, az 1,62 Kbyte-os memória sem különösebben nagy, az IrDA port szintén alapkövetelmény, mint ahogy a diktafon és a kihangosítás is. Ez viszont azt is jelenti, hogy az SL55 a BlueTooth kivételével mindent tud, ami elvárható egy felső kategóriás telefontól.

A telefon kezelhetősége kiváló. A valamilyen rejtélyes okból ProSlide-nak elnevezett nyitómechanizmus a stílus mintadarabja, akár egy kézzel is könnyedén nyitható. Az ilyen jellegű telefonoknál a nyitószerkezet általában a fő hibaforrások egyike, az SL55-é ellenben masszívnak tűnik. A ProSlide egyetlen hibája, hogy az LCD a kelleténél lassabban reagál a nyitásra. Ugyanez igaz a szabadon beállítható nyitási-csukási hangeffektre. Ezekből többfélét is kínál a mobil, a StarTrek ajtónyitástól a szimfonikus zenekari akkordig. Ez utóbbi sokkal inkább emlékeztet oroszlánüvöltésre, mintsem a MÁV Szimfonikusok játékára.



A fedlap alatt rejtőző billentyűzet ugyan nem nagy, viszont az utóbbi idők egyik legjobb kialakítású gombsora. Formavilága tökéletesen illeszkedik a telefon egészéhez, minden billentyű könnyen elérhető, nem lötyögnek, nem szúrják az ujjat, az átlátszó, kemény műanyag tartósságot sugall. Valami ilyesmit jelenthet az, hogy minőség.

A menü a telefon nyitása nélkül is elérhető. Így sok-sok nyitás-zárás spórolható meg, ami miatt kényelmesebbé válik a mobil használata és élettartama is megnő. Egyébként a külső irányítószervek kialakítása már nem olyan példás, mint a belső billentyűzeté. Főleg a középső navigáló gomb nem sikerült a legjobbra, nem elég kemény és ebből kifolyólag eléggé pontatlan. Sokszor előfordult, hogy nem azt az irányt találtam el, amelyiket szerettem volna.

A mobil bal oldalán két gomb található. A felső a diktafon gyorsbillentyűje, így a hangfelvétel hívás közben is egy pillanat alatt elindítható. A rögzítés hosszának csak a szabad memória szab határt. Az alsó billentyű a hangerőszabályzó. Kialakítása nem a legideálisabb, használata egy kis megszokást igényel. Az S55-höz hasonlóan ez a gomb a fényképezőgép felhelyezése után exponáló gombként is funkcionál.

Az SL55-höz a Siemens az IQP-510 fényképezőgépet ajánlja. Az indoklás szerint csak az IQP-510 kapcsolódik tökéletesen ehhez a telefonhoz. A Siemens Rt. ellenben a már korábban megismert IQP-500-at mellékelte a telefonhoz, ami véleményem szerint fizikailag és esztétikailag is megfelelően illeszkedik az SL55-höz. Az apró fényképezőgép optikája a mobiltelefonoknál megszokottnál sokkal élesebb képek készítését teszi lehetővé. Sajnos a felhasznált érzékelőlapkáról semmilyen információval sem rendelkezünk. Kár, mert ezen a téren is riválisai fölé nő a Siemens. A legnagyobb felbontás 640 x 480 képpont lehet. A legkisebb tárgytávolság és a legkisebb látott terület szélessége szintén 5 cm. A felvételek minősége – a gép paraméreteit figyelembe véve – kiváló, bár az IQP-500 elsősorban 3 méternél közelebbi téma megörökítésére ajánlott. A táj- illetve épületfotók gyakorta túlexponáltak lettek, a fénymérést látványosan megzavarták a képbe komponált világos területek, nagy égrészletek.

Az QuickPic sorozatot a beépített vaku teszi igazán egyedülállóvá. A villanófény erejére nem lehet panasz, hatótávolsága 2,5 méter környékén van, így akár egész alakos éjszakai portré is készíthető vele. Sajnos az IQP-510 használati értékét több apró hiba is csökkenti. Ilyen például, hogy a vaku feltöltése nem elég, hogy lassú, de ami ennél is rosszabb, elég néhány feltöltés, és a mindössze 500 mAh-s akksi már meg is adta magát. De ilyen a rosszul kialakított átnézeti kereső, ami szinte teljesen használhatatlan. Ez utóbbi problémát megoldhatná a telefon kijelzője, de az nem használható
keresőként. A fényképezőgép nem rendelkezik sem belső memóriával, sem saját energiaforrással. Így a telefonon alaphelyzetben mindössze 14 nagyfelbontású kép tárolása lehetséges. A memóriahiányt tovább növeli, hogy a gép a 640 x
480-as felvételekről minden esetben készít egy 160 x 120 pixel méretű másolatot, amelyek csak arra jók, hogy a felhasználónak legyen mit letörölnie.



A Siemens SL55 egy kívül-belül egyedi telefon, mely ugyanakkor minden igényt kielégítő tudással rendelkezik. A QuickPic IQP-500-zal egyedülálló párost alkotnak a mobiltelefonos fényképezés területén. A telefon épp ezért egyáltalán nem olcsó. Kártyás csomagban, fényképezőgép nélkül 90.000 Ft-tól kapható, de előfizetéssel is legalább 56.000 Forintot kell leszurkolni érte, és ebben az árban sincs benne az IQP-500.

Köszönjük a Siemensnek, hogy az eszközöket rendelkezésünkre bocsátotta.