Május 15-én indul az Adobe, az Apple, a Datacolor, az Epson és a Nikon közös workshop sorozata az Epson Print Akadémia. Az elsősorban igényes amatőr fotósoknak szervezett egynapos oktatásokon az érdeklődők a fotózás teljes folyamatával megismerkedhetnek, kiemelten kezelve a leginkább problémás területeket, mint a színkezelés, a RAW feldolgozás, a kép rendszerezés és a minőségi színhelyes nyomtatás. A szervezők célja, hogy a fotós munkafolyamat problematikus területein adjanak a fotósoknak kész, jól használható válaszokat és megoldásokat. A rendezvényen számos tévhitet, illetve rosszul beidegződött ismeretet is megcáfolnak az előadók, miközben megtanítják a résztvevőknek a fotós munka azon fontos lépéseit, amivel plusz időráfordítás nélkül javíthatják elkészült és kinyomtatott képeik minőségét. A május 15-i alkalomra ugyan már nincs hely, de a június 12-ére tervezett workshopra még lehet jelentkezni.
Budapest, 2009 május 14. – 2009 májusában útjára indul az Epson Print Akadémia. Világmárkák hazai képviseletei hívják életre a kezdeményezést; az Adobe, az Apple, a Datacolor, az Epson és a Nikon magyarországi képviseletei technológiáikat és tudásukat egyesítve kínálnak fotósoknak, grafikusoknak, művészeknek komplex tudásanyagot a teljes digitális fotográfiai munkafolyamat lépéseinek megismeréséhez, megértéséhez és elsajátításához.
Egyre több fotós, grafikus, művész jeleníti meg munkáit nyomtatott formában, miközben rengeteg szakmai nehézségbe, kérdésbe ütközik. A felhasználók jelenleg kénytelenek minden egyes munkafolyamatnál külön-külön megkeresni az éppen ahhoz szükséges információkat, technológiákat. Ez a tény rendkívül megnehezíti munkájukat, értékes időt, energiát rabolva el tőlük. Az Epson Print Akadémia ezt a hiányzó szakmai tudást és kommunikációt hivatott pótolni egy egynapos workshop keretében. A kezdeményezés alapkoncepciója, hogy a munkafolyamatokkal kapcsolatos legtöbb gyártót, médiumot komplex módon kapcsolja össze.
A program célja, hogy a résztvevők megismerkedjenek a digitális fotográfiai munkafolyamat minden egyes lépésénél – a fényképezéstől az elkészített fotó kinyomtatásáig – használt legújabb professzionális eszközökkel, anyagokkal és technológiákkal. A kurzus áttekintést ad a témakör elméleti kérdéseiről és az eszközök gyakorlati alkalmazásáról, illetve azok együttműködéséről. A nap végén a részvevők képessé válnak arra, hogy a megszerzett tudást hatékonyan alkalmazzák, vagyis kiállítható, eladható nyomatokat hozzanak létre.
A Print Akadémia további célja, hogy a hallgató képzése ne fejeződjön be az egynapos kurzus végeztével, hanem folyamatosan, különböző formában további értékes információkat továbbítsunk részére. A honlap tehát a regisztráción és az általános tájékoztatáson túl komoly tudást összesítő információs bázist képvisel, amely bizonyos részéhez csak regisztrált tagok férhetnek hozzá. A weboldal a témakör tudásanyagát kívánja összefoglalni. Az oldalon szereplő linkgyűjteményben megtalálhatók a témakörrel kapcsolatos leglényegesebb információk lelőhelyei. A letöltések szakaszban termék- és technológiai leírások, kisfilmek, nyomtatók meghajtó programjai, média profilok, frissítések, és további hasznos anyagok érhetők el. A honlapon a feltöltött és linkelhető anyagok folyamatosan bővülnek. A látogató a tananyagról is tájékozódhat az oldalon.
A folyamatos kommunikáció érdekében rendszeresen hírlevelet küldünk a regisztrált fotósoknak, amelyben nem csak tippeket adunk nekik a nyomtatással kapcsolatban, hanem a termékekkel, szoftverekkel kapcsolatos újdonságokra, terméktesztekre is felhívjuk a figyelmüket.
Epson Print Akadémia Klub
A középtávú tervek között szerepel az Epson Print Akadémia Klub létrehozása is, ami összefogja, életben és ébren tartja a már végzett tanulók egyre nagyobb táborát. A klub szintén a tudásbázis és a közösség építését szolgálja majd.
A tematika
- Színkezelés
- A színkezelés alapjai
- Színterek (sRGB, Adobe RGB) és konverziók
- Az Adobe Photoshop beállításai a színhelyes munkához
- Monitorok kalibrálása és profilírozása
- Nyomtatók profilírozása
- Hogyan nézzük meg mi jön majd ki a nyomtatóból – a soft proofing
- A fotók előkészítése
- Exponálás előtt – a fényképező megfelelő beállításai
- A fotók előkészítése, a RAW konverzió
- A hisztogram értelmezése
- Fehéregyensúly
- Milyen a jó digitális expozíció?
- A rettegett élesítés (azaz az élkontraszt növelése)
- Nyomtatási technikák
- Nyomathordozó típusok és kategóriák (papírok, vásznak és speciális anyagok)
- Nyomtatás: színvezérlés és felbontás
- DPI, PPI: melyik micsoda? Mekkorát nyomtathatok a képemből?
- A tintától és a nyomathordozótól függő haladó nyomtatási beállítások
- Papírok és nyomatok megfelelő kezelése
- Fekete-fehér képek készítése a Photoshop-ban és Lightroom-ban
- Fekete-fehér nyomtatás az Epson UltraChrome K3 tintarendszerrel
- Neutrális, szépia és szelénium színezés fekete-fehér nyomtatásnál
- Split toning – az árnyékok és csúcsfények eltérő színezése