Mint arról már februárban beszámoltunk, a Panasonic új színszűrő technológián, illetve ezt alkalmazó szenzoron dolgozik. Most egy kis videó is felkerült a netre, mely szemlélteti a Micro Colos Splitter működését. A hagyományos Bayer-rács alapú színszűrővel két fő probléma van. Egyik, hogy a színszűrő elhelyezése miatt demosaic eljárást kell alkalmazni az alapszínekből kapott részképek összeillesztésekor, amely hátrányos a képélességre, a másik, a színszűrés elvéből következő fényveszteség (a szenzor pixeleit a fotonok csak egy kis hányada éri el: vörös, zöld és kék hullámhosszúak). Az első problémára a Foveon X3 rétegesen elhelyezett színérzékelése ad megoldást, míg a második problémára a Panasonic által jelenleg fejlesztés alatt álló Micro Color Splitter technológiája adhat gyógyírt. A cég szerint ezzel a módszerrel kétszer akkora érzékenység érhető el, mint a hagyományos Bayer-alapszínszűrős szenzoroknál. Ráadásul a technológia nem igényel különösebb módosítást a gyártásban, így bármikor áttérhetnek az új MCS szenzorok létrehozására, legyen az akár CCD, CMOS, vagy BSI-CMOS képérzékelő. Az alábbi kis videóból érthetővé válik, hogyan lesz képes ez a szenzor a beérkező teljes spektrumú képből a színeket kiolvasni (röviden: a Bayer-alapszínszűrő RGBG megoldásával szemben itt Cy,W+R,W+B,Y részeket kapunk). Ha sikerül e megoldást tömeggyártásba integrálni, az jelentősen növelheti az így készült szenzorok jel/zaj viszonyát, amely akár azt is eredményezheti, hogy egy MCS micro FourThirds szenzor bőven alacsonyabb zajszintű lehet, mint egy APS-C méretű Bayer-rácsos megoldású.
NÉPSZERŰ CIKKEK
Buktassuk le a filmeket
Ha beülünk egy moziba, vagy este a tévé elé, biztosan nem az lesz a célunk, hogy hibákat, vagy árulkodó jeleket keressünk a filmekben. Pedig...
Ennyire rázza be a gépet csak egy redőnyzár!
A DSLR-ek elterjedésével egyre több gyártó tette lehetővé az exponálás előtti előzetes tükörfelcsapást, azaz az MLU-t (Mirror Lock-up). Tették mindezt azért, mert az első...
Ablak hatású árnyék készítése
Ha túl unalmasnak és üresnek találod a modelled mögötti hátteret, könnyen feldobhatod egyszerűen kivitelezhető, ablak által vetetthez hasonló árnyékkal. Bár léteznek ma...
Heti Fortepan – 14.: Gyártelep a falu szélén
Hogyan lesz egy kétszáz fős lélekszámú kisfaluból több ezres község az ipari fejlődős által? Képeken Pétfürdő története.
Tűz a víz alá! – Víz alatti fotózás fortélyai
Manapság már nem csodálkozunk azon, hogy a mobiltelefonnal is tudunk fényképet készíteni. Szinte mindenkinél van egy gép, és meglehetősen ajánlott eszköz autósoknak (kátyú, vagy éppen koccanás esetén).
A technológia oda jutott, hogy lassan nincs olyan búvárhajó vagy bázis, ahol a felszerelés mosására szolgáló édesvízes dézsa mellett ne lenne egy másik a fényképezőgépeknek.
Mert mostanra elérhető áron vehetünk gépet és tokot. Az esetek többségében persze ez nem világversenyekre készülő fotókat jelent, inkább arra, hogy megmutassuk vízalatti élményeinket másoknak.
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben