A kreativ.hu oldalon tegnap jelent meg egy írás, amely a 100 legjobb magyar fotóst szerepelteti, s közülük 30-ról részletes bemutató is készült. De kik nem fértek be a 100 legjobb közé? Meg fogsz lepődni! Jóllehet, egy lista felállítása egyfajta skatulyázást jelent, s biztosan nem végezhető el súrlódások nélkül, így eleve merész vállalkozás volt a 100 legjobb fotóst kihirdetni. Ez önmagában még persze probléma nélküli, inkább csak vakmerőnek nevezném, mint problémásnak. A lista azonban mellőz olyan nagy neveket, amelyek kihagyására nem tudok magyarázatot találni.
De következzen elsőként a kreativ.hu által kezdeményezett, Csizek Gabriella, a Mai Manó Ház művészeti vezetője és kurátora, Perlaki Márton, a Room magazin képszerkesztője, Szalontai Ábel, a MOME fotótanszékének vezetője, Tímár Péter, a Fotóművészet folyóirat főszerkesztője és Vértes Lívia, a Marie Claire művészeti vezetője segítségével felállított lista a legjobb 100 magyar fotósról:
BALLA DEMETER, BALLA VIVIENNE, BÁNKUTI ANDRÁ,S BARAKONYI SZABOLCS, BARBAY CSABA, BARICZ KATALIN, BARTA ZSOLT PÉTER, BARTHA MÁTÉ, BATÁR ZSOLT, BENKŐ IMRE, BURGER BARNA, CZIGÁNY ÁKOS, CSONTÓ LAJOS, DANYI BALÁZS, DÉRI MIKLÓS, DEZSŐ TAMÁS, DOBOS TAMÁS, DÖMÖLKY DÁNIEL, DRÉGELY IMRE, EMBER SÁRI, EMMER LÁSZLÒ, ENDRÉNYI EGON, ERDEI KRISZTINA, ERDÉLYI GÁBOR, ÉRMEZEI LILI, FÁBIÁN ÉVI, FABRICIUS ANNA, FÁTYOL VIOLA, FEKETE ANDRÁS, FEKETE ZSOLT, FÉNER TAMÁS, FÉNYES GÁBOR, FIALA DE GÁBOR, GÁCS TAMÁS, GÁLDI VINKÓ ANDI, GÁLOS VIKTOR, GÁRDI BALÁZS, GERHES GÁBOR, GLÓDI BALÁZS, GORDON ESZTER, GŐBÖLYÖS LUCA, GÖMÖR TAMÁS, GULYÁS MIKLÓS, GYENIS TIBOR, HAJDU ANDRÁS, HAJDU D. ANDRÁS, HAPÁK PÉTER, HORVÁTH DÁNIEL, ILLÉS BARNA, KÁDÁR LEVENTE, KÁLLÓ PÉTER, KELETI ÉVA, KORNISS PÉTER, KRÁLIK DÁNIEL, KUDÁSZ GÁBOR ARION, LÁBADY ISTVÁN, LÁSZLÓ GERGELY, LUKÁCS DÁVID, MAGYAR ÁDÁM, MÁTÉ BENCE, MÉSZÁROS LÁSZLÓ, MIKLÓSKA ZOLTÁN, MISETICS MÁTYÁS, MOHAI BALÁZS, MOLNÁR ZOLTÁN, MÓRICZ SIMON, NAGY WEINER ATTILA, NÉMETH GYÖRGY, PÁLYI ZSÓFI, PERLAKI MÁRTON, PETTENDI-SZABÓ PÉTER, PUKLUS PÈTER, RÁKOSI PÉTER, RÉVÉSZ TAMÁS, REVICZKY ZSOLT, SIÓRÉTI GÁBOR, SOMAY MÁRK, SOPRONYI GYULA ,STALTER GYÖRGY, STILLER ÁKOS, SURÁNYI MIKLÒS, SÜVEG ÁRON, SZALONTAI ÁBEL, SZANISZLÓ RÓBERT, SZÁSZ LILLA, SZEBENI ANDRÁS, SZIGETI TAMÁS, SZILÀGYI LENKE, SZIPÁL MÁRTON, TELEK BALÁZS, TOMBOR ZOLTÁN, TÖKÖLYI CSABA, TURAY BALÁZS, TÚRY GERGŐ, URBÁN ÁDÁM, URBÁN TAMÁS, VANCSÓ ZOLTÁN, VÉKÁS MAGDOLNA, VISZLAY MÁRK, ZÁTONYI TIBOR.
Végignézve a neveket, nyugodtan kimondhatjuk, hogy bizony hiányos. Pontosabban nem hiányos, hiszen 100 remek fotós neve szerepel rajta, de valamiért még pár nagy név hiányzik róla.
Többek között személy szerint én hiányolom Jung Zsenit, aki portré és akt fotóival a magyar fotográfia igenis kiemelkedő alakja és meglehetősen furcsa, hogy ő nem fért be a legjobb 100 közé. Szintén meglepő, hogy nem fért be (vagy éppen nem jutott a lista szerkesztőinek eszébe) Eifert János neve sem, pedig ha magyar fotográfiáról beszélünk, akkor az ő nevét mindenképpen illik megemlíteni.
S Tóth József (Füles)? Nem tartozik a 100 legjobb közé. Markovics Ferenc? Tóth István? (Bár őt hazánkban viszonylag kevesen ismerik, pedig letisztult látásmódja és tökéletességig csiszolt képei méltán emelik a legjobb magyar fotósok közé, ráadásul ő sem csupán Magyarországon tett le az asztalra eredményeket, hiszen 1980-ban New York-ban vette át Az Évszázad Kiváló Fotóművésze címet, igaz, a rendszer nem nagyon szerette őt, talán pont azért, mert A Nyugat elismerte)
Nem tartom magam sznobnak, de úgy érzem, hogy Imre Tamás nem csak műveivel és külföldi eredményeivel, de itthon, a hazai fotográfiáért tett szolgálatáért is megérdemelné, hogy beférjen a 100 legjobb magyar fotós közé. S Juhász Miklós? Akinek szintén világszerte díjazták már műveit, méghozzá nem tízet, nem húszat, hanem több, mint százat (sőt, több, mint 110-et). Ő sem tartozik a 100 legjobb magyar fotós közé.
Szandelszky Béla? Az AP egyetlen magyar fotóriportere? Nem, ő sincs a legjobb 100 között. Talán azért, mert nem itthon dolgozik? Attól még magyar!
No és mi a helyzet Nánási Pállal? Ő itthon van. Sikeres is. Ráadásul még most is aktív. Mégsem jutott fel a legjobb 100-ba.
Vajon mi lehetett az oka annak, hogy ők kimaradtak?
Nyilván a szerkesztők nem olvasnak minket, így arról sem értesültek, hogy Papp Elek világelső lett az Amerikai Fotográfiai Szövetség (PSA – Photographic Society of America) zsűrizett kiállításai alapján összeállított rendszerben, a fekete-fehér képek között. Nem tizedik, nem ötödik, ELSŐ! Ez azonban kevés volt ahhoz, hogy felkerüljön a neve a legjobb 100 magyar közé? Furcsa! De persze fogjuk rá, hogy nem hallottak még róla (csak akkor milyen alapon állítanak össze egy ilyen listát, ha nem tudják vállalni, hogy legalább a valóban legjobb fotósokat ismerjék?)
Ugyanakkor vannak azért további meglepetések is, ilyen például az, hogy a szakmai konzultáció tagjai között szereplő Perlaki Márton és Szalontai Ábel „érdekes módon” ott vannak a 100 legjobb között, ők belefértek. Nos, ha valami furcsa csillag-együttállás+mágneses mező rezonancia és egy végzetes hiba következtében én bekerültem volna ebbe a szakmai konzultációs csapatba, biztosan ellenkeztem volna, hogy engem úgy szerepeltessenek a listában, hogy közben az általam ismert nagy nevek viszont nincsenek ott. S ha nem engedtek volna a 48-ból, akkor tisztelettel megköszöntem volna a lehetőséget és letiltattam volna a nevem szakmai konzultációs tagok közötti szerepeltetését, én ugyanis ilyenhez nem adnám a nevem, nem vállalnám, hogy nálam ezerszer jobb fotósokat sértsek meg egy ilyen „listával”.
Arról nincs pontos információ, hogy milyen szakmai szempontokat vettek figyelembe a listára kerülés feltételéül, vagy mi alapján ítéltek egyes fotósok felett.
Félre ne értsen senki, nem a listán szereplőkkel nem értek, nem értünk egyet, pusztán a 100-as rangsorból kimaradt neves fotósokat hiányoljuk, s úgy érezzük, hogy nem volt kellően alapos a válogatás. Mindezek mellett megjegyezzük, hogy talán nem is célszerű ennyire skatulyázni, a 101.-ik legjobb magyar fotós is pont annyira fontos és annyira jó, mint a 100., vagy épp az 50. Ha nem egy konkrét eredmény alapján, csak puszta szubjektív indokok mellett döntenek arról, hogy ma Magyarországon ki számít a 100 legjobb fotósnak, az több, mint aggályos, s mint a példa is mutatja, nem is működik.
Ti kiket szerepeltettetek volna még a listán?