Szereted az asztrotájképeket? Utálod a fényszennyezést? Akkor ez a bejegyzés Neked szól. Ian Norman segítségével lerántjuk a leplet az erős fényszennyezésben készítendő asztrotájképek technikájáról.
Mint azt már bizonyára Te is tudod, a csillagokat és a Tejutat is bemutató, de tájképként is funkcionáló ún. asztrotájképek készítéséhez jó fényerejű objektívre (célszerűen f/2,8, de F4 is megteszi), nagy érzékenységre, és olyan helyre van szükség, ahol kevés a fényszennyezés. Egy-egy félresikerült próba után mindenki megtanulja, hogy az egyszerű hosszú expozíciók, amelyek ISO6400 érzékenységnél 20-30 mp-cel készülnek (ultranagylátószögű objektív esetén), fényszennyezett helyeken már nem hoznak járható utat. Az ilyen képek többnyire túl fátyolosak. De van megoldás, méghozzá az ún. ETTR technika, azaz exponálj a helyes értékre, vagyis hagyd figyelmen kívül azt, hogy fényszennyezés van és állíts be a gépeden olyan érzékenység, rekesz és záridő hármast, amellyel helyes eredményt kapnál fényszennyezés nélkül. Ez 14 mm-es, f/2,8-as objektív esetében ISO6400, f/2,8, 30 mp, F4-es objektívnél ISO12800, f/4, 30 mp. Nagyobb gyújtótávolságnál a 600/f szabályt alkalmazva kaphatod meg a maximális záridőt, amelyhez igazítanod kell az érzékenységet (f a kisfilmes gyújtótávolság). Természetesen az ISO12800-as érzékenységgel készült kép esétben jelentősebb képzajra kell számíts, de kis méretben így is káprázatos eredményt kaphatsz. Az így beállított fényképezőgéppel készítsd el a fotót RAW formátumban, majd az alábbi videóban bemutatottak szerint dolgozd ki a RAW-t (expo le, kontraszt fel, feketék le). Ennek köszönhetően jobb eredményt kapsz, mint ha alulexponált képet próbálnál felhúzni: E technika természetesen innentől kezdve több expozícióból összerakott csillagjárásos kép készítésére is használható, ehhez az egyes képeket hasonló módon kell kidolgozni, majd Photoshopban az egyes képkockákat egymás feletti rétegre helyezni (célszerű a File/Scripts/Load Files into Stack funkciót használni, kikapcsolt automatikus igazítássa). A rétegek áttűnési módja a legalsó kivételével legyen Lighter Color típusú (összes réteg kijelölése a legalsó kivételével, majd a Blending módnál Lighter Color kiválasztása).
Michael Andrew az alábbi videóban mutatja be, hogyan tárolja ő az objektívjeit. Ehhez csupán egy olcsó, ajtóra akasztható, átlátszó cipőtartót használ.
A megoldás előnye, hogy...
A Fujifilm még februárban tartotta meg idei X Summit rendezvényét Dubaiban, ahol a főszerepet a középformátumú GFX rendszer kapta.
A több, mint egy órás előadáson...
Avagy egy példa arra, amely megmutatja, hogy nem csak felesleges részek retusálására, vagy ott sem volt madarak felklónozására, de termékfotózásnál is igen hasznos ez...
Szereted az asztrotájképeket? Utálod a fényszennyezést? Akkor ez a bejegyzés Neked szól. Ian Norman segítségével lerántjuk a leplet az erős fényszennyezésben készítendő asztrotájképek technikájáról....