Legalábbis ezt szeretné Alexander Dobbie, aki a technikatörténelmi mérföldkőnek számító EF bajonettes lyukkamera „objektívre” kalapoz a Kickstarteren.
A Kickstarter remek dolog, elképesztő ötletek megvalósítására alkalmas, de egy kicsit olyan is, mint az utca: könnyen belebotlik az ember olyanokba is, akik csak – elnézést a kifejezéstért, de – koldulnak. De kezdjük az elején. Akit komolyan érdekel a fotózás és nem elégszik meg a jelenlegi digitális rendszer által nyújtotta lehetőségekkel, biztosan kacsintgatni fog, s talán ki is próbálja a filmes fotózást. Ha pedig a kezdetekig vissza akar nyúlni, akkor készít magának egy lyukkamerát síkfilmből, dobozból. Ilyen lelkes fotóamatőrök lyukkamerás képeivel fotozz.hu közösségi oldalunkon is lehet találkozni:
E képen a szerző (Toldi Zorán – Zoran_2) saját bevallása szerint elrontotta a lyukat, ezért nem lett jó az élesség. A saját véleményem meg az, hogy pont attól érdekes és hangulatos, hogy nem tűéles. Ráadásul tudjuk, hogy az ő keze munkája, ettől pedig még értékesebb. Vagy nézzük ezt a 6×6-os negatívra készült képet:
Hihetetlen hangulat! Nem véletlen hát, hogy aki digitális gépet használ, annak is eszébe jut: milyen lehet lyukkamerával fotózni. Két opciója van tehát: vagy épít egy lyukkamerát, vagy fogja a vázsapkáját és ügyesen kilyukasztja. Ja nem, van egy harmadik is az überkényelmeseknek: vesz egyet! 🙂 Bár ha Dobbie úr lyukobjektívét vásárolja meg valaki, akkor jól zsebbe kell nyúlnia, hiszen a 35 angol font nem kevés (uszkve 15.000 Ft!). Cserébe viszont CNC gépen esztergált csúcsminőségű alumínium lyukat tudhat magáénak, amivel persze nem fog olyan szép képeket készíteni, mint a fentiek, de legalább kipróbálhatja és kiábrándulhat belőle. Íme a „gyári” mintafotók:
Nos, nem akarok nagyon negatívnak tűnni, de ennek köze nincs az igazi lyukkamerás feelinghez. Ez egy elmosott, PS-ben 2 mp alatt gaussian-blur-rel emulálható lágy kép, semmi más. Szóval ha érdekes a lyukkamera és szeretnél hangulatos lyukkamerás fotókat készíteni, én óva intenélek, hogy ezt használd, mert a fenti képek alapján nem jársz majd jól. Az alumínium lyukkamera-pótló egyébként egyelőre csak Canon EF bajonettel készül, de ha összekalapol a mérnök úr 6000 fontot (2,6 millió Ft-ot), akkor elkészíti a Nikon F bajonettes verzió legyártásához szükséges programot, 9000 fontnál (közel 4 millió Ft) a Sony E bajonett is ki lesz pipálva, 12000 fontnál (5,3 millió Ft) a Fujifilm X-esek előtt is feltárul a camera obscura világa, a mikro NégyHarmadosok viszont csak 15000 összegyűlt angol fontnál (6,6 millió Ft) örülhetnek. Ha valaki szeretné megvásárolni a precíz CNC megmunkálással előállított lyukkamera-pótlót, vagy támogatná a projektet, hogy végre elérhető legyen Nikon F és mikro NégyHarmad bajonettel is, akkor itt megteheti:
https://www.kickstarter.com/projects/alexdobbie/canon-ef-pinhole