Remek videóban ismerhetjük meg a fénymérés alapjait, és azt is, hogy mi a különbség a fényképezőgép fénymérője és a kézi fénymérő között, illetve hogy miért jobb a kézi fénymérő.
Az Adorama TV videójában Mark Wallace egy ügyes animációban mutatja be, hogyan működik a fényképezőgép fénymérője és az miért nem alkalmas a vakus fotózás segítésére (az animációban a felcsapott tükörnél a segédtükröt helytelenül ábrázolták, de ez legyen a legnagyobb baj…). Míg a fényképezőgép csak a témáról visszavert fényt képes mérni, s azt is hosszú intervallumban, így a vaku villanási erejének mérésére alkalmatlan. Ráadásul az expozíció pillanatában akkor sem tudna korrigálni, ha akarna, mivel a fénymérő a pentaprizma mögött van, azaz expozíció ideje alatt nem jut oda fény. A kézi fénymérő ezzel szemben a beeső (témára érkező) fényt méri és rövid idejű villanás mérésére is alkalmas, így műtermi, illetve bármilyen vakus fotózásnál alkalmazható, persze csak az expozíció előtti méréshez. Más kérdés, hogy ma a digitális gépek korszakában talán túlzónak hat fénymérővel rohangálni és méregetni a fényeket, hiszen egy-két próba expozícióval könnyedén belőhetjük a kívánt rekeszhez szükséges vakuteljesítményeket csak úgy érzésre (én legalábbis a tesztjeinket megelőző termékfotózásnál soha nem használok fénymérőt, pedig van ilyenünk, de gyorsabb, ha a próbaképek után manuálisan utánállítom a vakuk teljesítményét). Persze tény, hogy egy fénymérővel szaladgáló fotós sokkal profibb(nak látszik), mint aki csak próbálgatással kattintgat. Mindettől függetlenül a videó nagyon hasznos azoknak, akiket érdekel a fénymérés és a stúdióban történő fotózás mikéntje.
Nem újkeletű témáról van szó, mégis most érdemes újra elővenni, hiszen egyre több gép támogat 3D módokat, de nem mindenkinek van rá lehetősége, hogy ilyen gépet válasszon, pedig van már fotópályázat is ezekre a képekre. Azonban azoknak sem kell lemondani a sztereoszkópikus fotózásról, akik nem rendelkeznek 3D géppel, hiszen egy ingyenes és egyszerű program, plusz némi gyakorlat segítségével remek térhatású fotókat készíthetnek.
Ahhoz, hogy kreatívan, az elképzelésünk megalkotására, s ne csak próbálgatásra használjuk a fényképezőgépünket, szükség van arra, hogy értsük a fénytant és a gép működésének...
Manapság már nem csodálkozunk azon, hogy a mobiltelefonnal is tudunk fényképet készíteni. Szinte mindenkinél van egy gép, és meglehetősen ajánlott eszköz autósoknak (kátyú, vagy éppen koccanás esetén).
A technológia oda jutott, hogy lassan nincs olyan búvárhajó vagy bázis, ahol a felszerelés mosására szolgáló édesvízes dézsa mellett ne lenne egy másik a fényképezőgépeknek.
Mert mostanra elérhető áron vehetünk gépet és tokot. Az esetek többségében persze ez nem világversenyekre készülő fotókat jelent, inkább arra, hogy megmutassuk vízalatti élményeinket másoknak.
Billy és Marc, azaz a Fuji fiúk ezúttal a Fujifilm egyik gyáregységét mentek megnézni. Útjukról videóbeszámolót készítettek. Ebben a gyárban készül a Fujinon XF...
Ha régóta fotózol, előfordulhat, hogy egy idő után úgy érzed, valami újat kell alkotnod. Olyat, ami nem megszokott, olyat, ami nem a tökéletességről szól,...