A Canon már rendelkezik két ultranagy látószögű zoommal az RF bajonettes tükör nélküli, full-frame szenzoros gépeihez, eggyel a hobbifotósokat (RF 15-30mm f/4,5-6,3 IS STM) és eggyel a profikat (RF 14-35mm f/4 L IS USM) megcélozva.
Most ismét a profiknak kedvez a japán gyártó, hiszen bejelentették a nagy fényerejű ultranagy látószögű zoomukat.
A Canon RF 16-28mm f/2,8 IS STM érdekes módon azonban kevesebb szigeteléssel rendelkezik, mint az RF 14-35mm f/4 L IS USM. Optikai felépítése viszont tükrözi a felső kategóriás kialakítást, hiszen 16 lencsetagja közül kettő aszférikus, négy pedig ultra-alacsony szórású (UD).
Beépített optikai stabilizátora 5,5 Fé előnyt kínál, de ha a váz is rendelkezik (szenzor-) stabilizációval, akkor együttesen akár 8 Fé hatékonyság is elérhető.
(Részletes műszaki adatok a hírünk alatt linkelt adatlapon tekinthető meg!)
Fókuszmeghajtását léptetőmotor biztosítja, a belső élességállítás során az objektív hossza nem változik.
Összecsukható kialakítása révén használaton kívül jóval kisebb helyet igényel, mint fotózáskor. Nem belsőzoomos, így a tubus hossza eltérő a két zoomállás között is.
A Canon RF 16-28mm f/2,8 IS STM ultranagy látószögű zoomobjektívet február elejétől lehet majd megvásárolni, ára 1150 amerikai dollár lesz. Az ár tartalmazza a szirom formájú napellenzőt is.
Sajtóközlemény:
Lenyűgöző felvételek, gyors, ultraszéles zoom, amely fokozza a kreativitást: ez az új Canon RF 16-28mm F2.8 STM objektív
Budapest, Magyarország, 2025. január 23. –A ma bemutatott új RF 16-28mm F2.8 IS STM egy kicsi és kompakt, mégis rendkívül sokoldalú full frame objektív. Az ultraszéles, 16–28 mm-es tartománynak, a nagy, f/2,8-as rekeszértéknek, az 5,5-fokozatú optikai képstabilizátornak1, 2, valamint az időjárásállóságnak3 köszönhetően hihetetlen állóképek és videók készítésére alkalmas.
Praktikus kialakítása révén az RF 16-28mm F2.8 IS STM lenyűgöző utazási fotókat és tájképeket, valamint hatásos építészeti és belsőépítészeti felvételeket készít, s mindezt kivételes perspektívával teszi. A nagy rekesznyílás kreatívabb megközelítést tesz lehetővé a fotózás és videózás során, melynek során a téma kiemelhető az f/2.8-as rekeszértékkel, vagy csökkenő fényviszonyok mellett is fotózhatunk. Az objektív kompakt társ az úti fotókhoz, mivel 91 mm-re visszahúzható, így kis helyen is elfér.
Mindezeket az újításokat a Canon RF bajonett teszi lehetővé, amely gyorsabb kommunikációt biztosít az EOS R sorozatú fényképezőgépek között. Az RF 16-28mm F2.8 IS STM és az RF 28-70mm F2.8 IS STM együtt egy olyan objektívpárt alkotnak, amely áthidalja a kompakt és könnyű kialakítás, valamint a nagy rekeszérték közötti szakadékot.
Az RF 16-28mm F2.8 IS STM főbb jellemzői
- Ultraszéles, 16–28 mm-es gyújtótávolság-tartomány, nagy f/2,8-as rekesznyílással, a legkülönfélébb felvételi helyzetekhez
- 5,5 fokozatú optikai képstabilizátor (IS) 1
- 8 fokozat vázba épített képstabilizátorral (IBIS) ellátott fényképezőgéppel kombinálva2
- Kiváló képminőség és éles, nagy kontrasztú képek a két aszférikus és négy UD lencsetagnak, valamint a Super Spectra bevonatnak köszönhetően
- Strapabíró kialakítás, fokozott időjárásállósággal
- 9 lamellás kör alakú rekesznyílás, amely nagyszerű művészi vezérlést biztosít a bokeh és a csúcsfények számára
- Kompakt és könnyű, 445 g, mérete 76,5 mm (Szé) x és 91 mm (L) behúzva
Összefoglalva
Az RF 16-28mm F2.8 IS STM az ultraszéles, 16-28 mm-es zoomtartomány és a gyors f/2,8-as rekesznyílás különleges kombinációját kínálja, 5,5 lépéses1 optikai képstabilizátorral párosítva egy könnyű és kompakt vázban. A kiváló minőségű optikát a gyors rekesznyílás kreatív és praktikus funkcionalitásával, valamint az utazáshoz kiváló kis mérettel kombinálva ideális azoknak a fotósoknak, akik tájképeket, belső tereket és széles látószögű utazási videókat vagy állóképeket szeretnének rögzíteni.
1 5,5 lépéses optikai képstabilizálás (IS) tesztelése a CIPA-szabványok yaw/pitch (függőleges tengely körüli elfordulás/ oldalirányú tengely körüli forgás) szerint, 28 mm-es gyújtótávolságon, EOS R fényképezőgéppel történt.
2 A 8 lépéses képstabilizálás (IS) tesztelése a CIPA-szabványok yaw/pitch (függőleges tengely körüli elfordulás/ oldalirányú tengely körüli forgás) szerint, 28 mm-es gyújtótávolságon, EOS R1 fényképezőgéppel történt.
3 Bár az objektív por- és vízálló, ez nem tudja teljesen megakadályozni a por vagy vízcseppek bejutását az objektívbe.