Kipróbáltuk: Silicon Power memóriakártyák teszt

0

A digitális fotózás hőskorának memóriakártya piacával ellentétben manapság a 8-16 GB-os kártyákat is az ember után dobják, a teljes felszerelés árához képest a memóriakártya ára elhanyagolható összeg. 16 GB-nál többre legtöbbünknek egy darabig nem nagyon lesz szüksége, így már a méret sem korlátozó tényező. A gyártók igyekeznek a megbízhatóság és a tartósság ígéretével megkülönböztetni saját terméküket a többi gyártótól, amelyek gyakorlatilag ugyanazt ígérik csak esetleg más szavakkal. A valódi tartósságot és megbízhatóságot képtelenség tesztelni, esetleg hosszú távon, meghibásodási statisztikával lehetne kimutatni egy-egy gyártó előnyét vagy hátrányát. A formátumháború is a vége felé jár, nyert a Compact Flash és a Secure Digital, a többi lassan eltűnik a porondról. Mondjuk ki, a memóriakártya piac unalmassá, egysíkúvá vált.

Persze egy jellemzőt szándékosan kihagytam az előző bekezdésből. Ez pedig a sebesség. A gyártók kezében ez az egyetlen ütőkártya maradt a megkülönböztetésre. Míg normál sebességű kártyákat, amelyek a legtöbb kompakt fényképezőgép mérsékelt sorozat sebességét, illetve a videó rögzítés adatmentési igényét vígan kiszolgálják már fillérekért megkaphatjuk, addig a Class 10-es SD vagy az UDMA 6-os vagy UDMA 7-es CF kártyákért vagyonokat kell fizetni.

Itt jön képbe az a két Silicon Power kártya, amit a forgalmazó a kezünkbe nyomott. A két 16 GB-os CF kártya egyetlen dologban, a sebességben különbözött egymástól. Az egyik kártya büszkén hirdette a 600× sebességet, ami a CD írók korában elterjedt sebességjelölést érthető adatra lefordítva 90 MB/s elméleti írási sebességet jelöl. A másik, 400× jelölésű kártya írási sebessége ezzel az analógiával 60 MB/s.

Ha ezek a kártyák az előbb leírt elméletünk szerint a sebességet leszámítva azonosak a többi kártyával, akkor nincs mit tenni, le kell mérni a sebességüket, lehetőleg összehasonlítva más gyártók hasonló kártyáival. Szerencsére akadt is a szerkesztőségben két hasonló kártya, egy 16 GB-os Sandisk Extreme Pro (szintén 90 MB/s írási sebességgel) és egy 4 GB-os Sandisk Extreme IV (kicsit kisebb, 45 MB/s írási sebességgel).

A kártyák írási sebessége a számítástechnikai hálózatoknál megadotthoz hasonlóan elméleti, illetve technikai. A felhasználó által elérhető nettó sebesség mindig sokkal alacsonyabb, mint a megadott érték. A kártyák írási és olvasási sebességét ráadásul a használt eszközök (fényképezőgép, kártyaolvasó) is gyakran korlátozza. Sőt, szinte mindig. A kártyaolvasónkról hamar kiderült, amit eddig is tudtunk, hogy maximális sebessége messze elmarad a kártyák sebességétől. 19 MB-nál egyik kártyával sem tudtunk többet átnyomni rajta másodpercenként.

Éppen ezért vettük elő a szerkesztőségi Olympus E-30-at, amivel olvasási tesztet ugyan nem tudtunk csinálni, de a kártyára írás sebessége jól mérhető. Valószínűleg nem a leggyorsabb fényképezőgép a piacon, de a tapasztalataink szerint a gyorsabbak közé tartozik. Itt már jobban előjött mindkét gyártó esetén a gyorsabb és a lassabb kártyák közti különbség, illetve a gyártók közti eltérés is. Minden mérést háromszor végeztünk el, de nagy eltéréseket nem tapasztaltunk.

  Kártyaolvasó Olympus E-30
Legjobb (MB/s) Átlag (MB/s) Legjobb (MB/s) Átlag (MB/s)
Silicon Power 600× olvasás 18,74 18.66
írás 15,10 15,08 24,75 23,04
Silicon Power 400× olvasás 18,69 18,41
írás 12,76 12,66 15,17 14,83
Sandisk Extreme Pro olvasás 17,35 17,27
írás 16,58 16,47 35,31 33,17
Sandisk Extreme IV olvasás 17,97 17,63
írás 16,43 16,34 23,83 23,38

A fenti táblázatból a következőket olvashatjuk ki:

  1. Az elméleti írási sebességet még csak megközelíteni sem tudtuk. Valószínűleg a fényképezőgép nem volt elég gyors, de azt tudjuk, hogy a mai gépek ennél sokkal gyorsabban nem nagyon tudnak írni.
  2. A lassabb eszközök is gyorsabban kezelik a gyors kártyákat, mint a lassabb kártyákat, így valószínűleg egy gyorsabb fényképezőgéppel a lassabb kártyákkal is lehetett volna jobb eredményt elérni.
  3. A Sandisk kártyák általában gyorsabbak, mint a Silicon Power kártyák
  4. A Silicon Power kártyák olvasási sebessége valamivel jobb, mint a Sandisk kártyáké. Ez a képek számítógépre való átmásolásánál lehet lényeges szempont.

A sebességkülönbség egyébként sorozat módban jól érezhető is volt. A Sandisk kártyákra fényképezőgép jóval tovább volt képes teljes sebességgel fényképezni, mint a Silicon Power kártyákra.

A fenti táblázatból egy nagyon fontos dolog kimaradt. Mégpedig az ár. Míg a 16 GB-os Sandisk Extreme Pro illetve Extreme (60 MB/s) kártyák ára 58.000 illetve 33.000 forint, addig a Silicon Power kártyák ugyanebben a méretben 25.000 és 20.000 forintért megvásárolhatók.

A sebességet tehát továbbra is meg kell fizetni, de ha a felszerelés nem tudja kihasználni a nagyobb sebességet, akkor van jóval olcsóbb alternatíva.

A memóriakártyákat a Computer Emporiumtól, a Silicon Power hazai képviselőjétől kaptuk a teszt idejére. Köszönjük.