Két új EF-S bajonettes Canon objektív

0

Napjainkban a digitális tükörreflexes fényképezőgépek nagy hányada APS-C méretű érzékelővel rendelkezik. A nagy berobbanás a tavalyi Canon EOS-300D bejelentése tette meg, amely után hirtelen nőni kezdett a DSLR tulajdonosok száma, mely tendennciát tovább erősített a Nikon D70 megjelenése. A mára már elterjedtnek számító képérzékelő méretre sok cég gyárt külön optikát, pl. a Sigma a DC, a Nikon a DX jelzésűeket, amelyek az APS-C méretű képérzékelőhöz igazított képet vetítenek. Ezek az optikák filmes fényképezőgépekkel, vagy teljes kisfilmes képkocka méretű érzékelővel ellátott digitális SLR gépekkel nem adnának megfelelő minőséget a kép sarkaiban. Míg a többi gyártó nem különböztette meg fizikailag ezeket az optikákat, a Canon már az EOS-300D-nél új bajonettet készített, az EF-S-t, amelyhez elsőként a 300D kitjében adott 18-55 mm-es zoomoptika igazodott. Hosszú csend után sokan azt találgatták, vajon lesz-e folytatása az EF-S bajonettnek, vagy csak a 300D miatt volt rá szükség? Volt aki úgy vélekedett, hogy nem lesz folytatás, de volt aki úgy gondolta, hogy az EF-S-ben rejlő lehetőségeket elsősorban a nagylátószögű optikáknál fogja a Canon kamatoztatni. Nos, akik ez utóbbi mellett voksoltak, nyertek. Legalábbis ha valakivel fogadtak.
A tények ugyanis ezt támasztják alá, hiszen most két nagylátószögű optika is megjelent a Canon kínálatában EF-S bajonettel. Az egyedi megoldás miatt (az optika hátsó lencsetagja beljebb nyúl a gépbe) ezeket az optikákat jelenleg csak a Canon EOS-300D illetve EOS-20D gépekre lehet rácsavarni.

Canon EF-S 17-85mm/F4-5,6 IS USM
Az optika egyik érdekessége a stabilizátor. Ilyen fókusztávolságnál ez a zoomátfogás ritkaság, s csak hab a tortán, hogy mindezt stabilizátor is különlegessé teszi. Ezzel az optikával a stabilizátoros Canon EF és EF-S bajonettes objektívek száma 12-re emelkedett. Bár az optika fényereje nem nevezhető kiemelkedőnek, a stabilizátor mindenesetre gyenge fénynél is lehetővé teszi a bemozdulásmentes fotók készítését, hiszen akár 3 Fé-kel is kitolja a beremegés határát. Az optika élességállítása gyűrűs UltraSonic Motor által történik, így használható az ún. FullTime Manual Focusing (FTM), vagyis az AF/MF kapcsoló átállítása nélkül lehetséges a kézi élességállítás.

Canon EF-S 17-85mm/F4-5,6 IS USM
Fókusztávolság17-85 mm
(27-136 mm-nek megfelelő)
Legszűkebb blendeF22/32
Felépítés17 lencsetag 12 csoportban, 1 db kétoldalas aszférikus taggal
Fókusz rendszerbelső élességállítású
gyűrűs USM
Rekesz6 lamellából
Közelpont 35 cm
Legnagyobb nagyítás0,2x (85 mm-nél)
Szűrőmenet67 mm
Méretek (átmérő x hossz) 78,5×92 mm
Tömeg475 gramm



Canon EF-S 10-22mm/F3,5-4,5 USM
A második új EF-S optika már az ultra-nagylátószögű zoom optikák körébe tartozik. Ez is ritkaság, legalábbis a Canonnak ilyen még nem volt, a Sigma is nemrég jelentette be a 12-24 mm-es nagylátószögű optikáját. Igaz, ez utóbbi teljes képkockához is elegendő képkörre rajzol, míg az új EF-S optika „csak” APS-C-hez elegendő. Mindenesetre az EOS-300D és leendő EOS-20D tulajdonosok bizonyára jó néven veszik, hogy új lehetőség nyílik számokra a nagylátószögű fotózásban. Ezt az optikát is gyűrűs USM-mel készítették, így ennél is használható az FTM.

Canon EF-S 10-22mm/F3,5-4,5 USM
Fókusztávolság10-22 mm
(16-35 mm-nek megfelelő)
Legszűkebb blendeF22/27
Felépítés13 lencsetag 10 csoportban, egy Super UD (UltraDispersion – alacsony szórású) és két aszférikus taggal
Fókusz rendszerbelső élességállítású
gyűrűs USM
Rekesz6 lamellából
Közelpont 24 cm
Legnagyobb nagyítás0,17 (22 mm-nél)
Szűrőmenet77 mm
Méretek (átmérő x hossz) 83,5×89,8 mm
Tömeg385 gramm