Röviden: Pentax Optio 33WR teszt

0

A cseppálló digitális fényképezőgépek – bár kezdenek elterjedeni – még mindig kuriózumnak számít. Nincs túl sok gyártó, aki ilyen gépet kínálna. Nemrég mutattuk be a Sony cseppálló gépét, most a Pentax hasonló fényképezőgépén, az Optio 33WR-en a sor.



Az Optio 33WR műanyag tokozású, első ránézésre igen hasonlít a Minolta DiMAGE X, ileltve a Nikon Coolpix SQ formájára, hiszen azok is közel négyzetesek. A gépen belül kis méretű, 1/2,7″ tokozott méretű CCD található, melynek effektív pixelszáma 3,2 millió. A legnagyobb felbontásban a szabványosnak mondható 2048×1536 pixeles fotókat kapjuk. Kisebb felbontást választva használhatunk 1600×1200, 1024×768 vagy 640×480 pixeles képméretet is. A 3 Mpixeles felbontás 18×13 cm-es papírképek előállításához biztosít elegendő részletet. A képminőség három fokozatban állítható, ezek – hasonlóan az Optio 33L-hez – csillagokkal jelöltek. Legnagyobb tömörítés a *, legjobb minőség a *** kiválasztásakor érhető el. A fényképezőgép bekapcsoló gombjának megnyomása után alig 1,5 másodperc telik el, mire az élőkép megjelenik. Ez igen gyorsan bekapcsolható gépet jelent.



A fényképezőgép csak automatikus módban üzemeltethető, vagyis a rekesz- és zársebesség értékeit csak a gép választhatja ki, a fotós csak a kiválasztott értéket olvashatja le a gépről. Azonban ez is pozitívum, sok kompakt fényképezőgép semmiféle tájékoztatást nem ad a fotósnak, hogy milyen zársebességgel fog dolgozni. A rekeszméret nagylátószög esetén F2,8 vagy F6,9, tele állásban F3,9 vagy F9,2 lehet, a zársebesség 1/4 mp és 1/2000 mp közötti lehet program automatika esetén, de éjszakai téma-módban 2 mp, tűzijáték téma-módban pedig akár 4 mp is lehet. A fotó elkészítése során alkalmazott érzékenységet a gép maga is képes kiválasztani, de ezt a fotós is megadhatja ISO50, ISO100, ISO200 vagy ISO400 értékek közül választva. A fénymérés többszegmensű, középre-súlyozott átlagolt, vagy szpot elven történhet. A fókuszálás elősegítésére nem került AF segédfény-forrás a gépre. Az élességállítás történhet széles területen, vagy a kép közepén. A folyamat sebessége nagylátószögnél jó, általában 1 mp-en belül végez a gép a fókuszálással. Tele állásban már lassabb ez a folyamat, míg makró esetén akár 2 mp-et is igénybe vehet az élesség beállítása. Az élességet a fotós is beállíthatja, ekkor az LCD-n 2x-esre nagyított kép valamint egy távolság-skála látható, ez jelentősen megkönnyíti a helyes beállítást. A vaku a szokásos üzemmódokban, automatikus, derítés, vörösszem-hatás csökkentő auto, vörösszem-hatás csökkentő derítő és tiltott állapotban lehet. A vaku az optikai tengelytől 3 cm-re található, ez meglehetősen erős vörösszem-hatást eredményez, amely azonban csökkenthető az elővillantással.

A fényképezőgép program automatika módon kívül a következő téma-módoka kínálja: tájkép, éjszakai, éjszakai portré, portré, strand/hó, virág, naplemente, tűzijáték, pillanatfelvétel, videofelvétel, panoráma. Panoráma felvételek készítése előtt megadható, hogy milyen irányba szeretnénk a panorámát elkészíteni: jobbra, balra, fel, vagy le. A fotók elkészítése során a megjelenítő szélén megmutatja az előző kép szélét, ezzel elősegítve a pontos beállítást.

A fehéregyensúlyt az automatika beállításán kívül a fotós is megadhatja napfény, árnyék, izzó, fénycső beállítások közül választva, vagy kézi beszabályozással.



A fényképezőgépen lévő optikai kereső meglehetősen kis képet vetít. A hátsó LCD 1,6″ méretű, képe tiszta, jól látható, részletgazdag. Lejátszás esetén a fotókat 8x-os méretig kinagyított nézetben is megtekinthetjük. Mind felvételkor, mind lejátszáskor kérhető a hisztogram megjelenítése, természetesen felvétel esetén élő-hisztogramról van szó.

A fényképezőgép alján található műanyag állvány-menetet közel helyezték a gép sarkához, így az optikai tengely vetületéhez is közel van, kb. 1 cm-re. Ez fontos a pontos panorámák elkészítéséhez. Az állványra helyezett gépben mind az akkumulátor, mind a memóriakártya cserélhető marad.

A működtetéshez szükséges villamos energiát CR-V3-as lítium elem (nem újratölthető!), vagy AA méretű NiMH akkumulátorok szolgálhatják, illetve használható ceruzaelem is.

Az optika fókusztávolsága 5,7-16 mm mm közé állítható, ami 35 mm-es rendszerbe átváltva 37-104 mm-nek felel meg. A 2,8x-os átfogású optika fényereje a fókusztávolság függvényében f/2,8 és f/3,9 között változik, ez átlagos érték. A fókusztávolság a teljes zoomtartományon belül 11 fokozat valamelyikére állítható be. Ez ebben a kategóriában átlagos értéknek számít. Az optika előtt egy plexi lap található, amely előtt más védelem nincs. Normál esetben a legkisebb tárgytávolság 30 cm, míg makró állásban 10 cm-es közelponttal is dolgozhatunk. Makrózáskor a zoom teljes mértékben használható, a legkisebb befogható terület szélessége tele állásban 90 mm, viszont nagylátószögnél akár 1 cm-re is közel lehet menni a témához, ilyenkor akár 15 mm széles terület is kitölti a teljes képet. A kis cseppálló Pentax tehát nagylátószögnél kiválóan makróz (köszönjük R. Gábor olvasónknak a meggyőző makró fotót!), hiszen a legtöbb gép átlagosan körülbelül 60 mm-t képes befogni.



A fényképezőgéppel nem csak egyszeri állókép készíthető, hanem videófelvétel is. Ennek során csak digitális zoom használható, az optikai zoomot még a felvétel megkezdése előtt sem állíthatjuk be. A fókuszrendszer sem aktív a felvétel megkezdése után, de a fénymérés működik. A videók hossza csak a memóriakártya szabad kapacitásától függ. A felbontás lehet 320×240 vagy 160×120 pixeles.

Minden képhez lehetőség van 8 kHz mintavételezésű, 64 kbps sávszélességű hangfelvétel hozzáfűzésére is, amelynek hossza szintén csak a kártya szabad kapacitásának függvénye. Egy 64 MB-os kártyára közel két és negyed órányi (!) hanganyag menthető, igaz ez a teljes kapacitást lefedi, tehát emellett már képek nem férnének el.

A menüben beállítható, hogy a gép kikapcsolása esetén mely beállításait jegyezze meg: vaku állapot, fehér-egyensúly, fényerő-kompenzáció, digitális zoom, fénymérés módja, érzékenység, fókuszmód, zoom pozíciója (!), kézi fókusz, file sorszám. Az elkészített fotók átméretezhetők, illetve képkivágás is alkalmazható a már elkészített fotóknál. Ekkor vagy új képet hozunk létre, vagy felülírjuk a régit. Átméretezés, vagy kivágás során 1600×1200, 1280×960, 1024×768, 640×480 vagy 320×240 pixeles képeket kapunk. Ezen kívül digitális effektek is használhatók, különféle színszűrők, lágyító szűrő illetve fekete-fehér, valamint szépia mód.

A fényképezőgép SecureDigital kártyát használ a felvételek tárolására, amelyből a gyári csomagolásban 16 MB-ost kapunk. A 3 Mpixeles felbontáshoz azonban célszerű minimum 128 MB-os kártyát vásárolni.



A fényképezőgép dobozában a gépen és a szoftver CD-n kívül következőket találjuk:


  • 2 db alkáli elem

  • USB kábel

  • Audió/Video kábel

  • hordszíj

A Pentax Optio 33WR a közvetlen vetélytársainak számító cseppmentesen vízálló gépek közül a rejtett, zoomos optikájával tűnik ki. Kialakítása ugyan nem annyira masszív, mint a már bemutatott Sony DSC-U60-é, de a külső behatásoktól védett zoom optika és a nagyobb felbontás mindenképpen kárpótol. A mutatósabb kialakítás ellenére a 33WR kiválóan alkalmas arra, hogy elkísérje tulajdonosát a tengerpart homokjába vagy akár egy borulásokkal tarkított vizitúrára is. A Pentax Optio 33WR magyarországi ára bruttó 129.900 Ft.

A tesztgépet a Slach Kft.-től kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!