Tegnap este(felé) megnyílt a Néprajzi Múzeumban rendezett WPP 14, vagyis az idei World Press Photo kiállítás. A megnyitón jártunk.
Az Országházzal szemben található, gyönyörű Néprajzi Múzeum nem kevésbé gyönyörű előcsarnokában nyílt meg tegnap a világ elmúlt évi sajtófotó termésének legjavát bemutató World Press Photo 14 kiállítás. A gyülekező látogatók már a megnyitó beszédek előtt birtokba vehették a kiállító területet, és elmerülhettek a kb. 150 fotó óriás tablóiban. Szerencsére, hiszen volt mivel elütni az időt a hivatalos megnyitóig, mely némi csúszással és három beszéddel vette kezdetét. Elsőként a kiállításnak otthont adó intézmény igazgatója, Kemecsei Lajos beszélt a múzeumok szerepéről, majd a holland nagykövetség képviselője köszöntötte magyarul az egybegyűlteket. A WPP pályázat és kiállítás ugyanis holland kezdeményezés. Központja is Amszterdamban található. Az 57. alkalommal megrendezett eseménynek a hetvenes évek közepe óta ad otthont Budapest is.
Az utolsó megnyitóbeszédet a világszerte ismert fotográfus Peter Turnley szájából hallottuk. Az évtizedek óta Párizsban élő fotós kiemelte a magyar fotográfia neves nagyjait, mondandóját pedig az emberi méltóság és az élet tiszteletének idézetével zárta, melynek megértéséhez kiváló gondolatébresztő ez a kiállítás. Az est házigazdája Révész Tamás fotóművész volt. A megnyitó, mindenki nagy megelégedésére, gyorsra és üresjáratok nélkülire sikerült. Az egybegyűltek azonnal folytathatták ott, ahol abbahagyták: a fényképek nézésénél. A WPP 14 idei pályázatára 132 ország, majdnem 6000 fotósa nevezett, közel 100 ezer képpel, melyekből itt a legjobb 143-at tekinthetjük meg. A kategóriák között most is szerepelt a természet, valamint sportfotó, de az anyag gerincét a világ politikai eseményeit feldolgozó, sokszor mellbevágóan realista riportképek alkotják. A rendezvény kísérőkiállítása Peter Turnley , „Francia csók – szerelmeslevél Párizshoz” című tárlata, a WPP legjobb képei mellett pedig a National Geographic magazin legjobb idei képeiből készült válogatás is megtekinthető, „Világ sárga keretben” címmel. Aki teheti, és a Kossuth tér környékén jár, ugorjon be egy röpke fél-egy órára a Néprajzi Múzeum előcsarnokába. Megéri. A kiállítás 2014. október 26-ig látogatható. Aki inkább csak a weben böngészné át a képeket, annak íme egy link: WPP 14 galéria Magyar oldal: http://www.worldpressphotohu.info/ Magyar FB oldal: https://www.facebook.com/worldpressphotobudapest?sk=photos_stream
Tudtad, hogy az Egri csillagokat a Pilisben forgatták? További érdekességeket találsz az Egri csillagok forgatásán készült fotókból létrehozott Fortepan válogatásban!
Csak negyvenes évei derekán kezdett autodidakta módon fotózni, mégis Zofia Rydet az egyik legismertebb lengyel fotográfus. Egy szerelmi viszony miatt többször megfordult Magyarországon az 1960-70-es években. Képein gyerekek és idősek hétköznapjai és a budapesti piacok tradicionális világa elevenedik meg.
Sean Tucker háromrészes oktatóvideójából megtudhatjuk, hogyan kezdjünk neki, hogyan fotózzunk és hogyan dolgozzunk fel nagy méretű tárgyak termékfotóit.