Tegnap este(felé) megnyílt a Néprajzi Múzeumban rendezett WPP 14, vagyis az idei World Press Photo kiállítás. A megnyitón jártunk.
Az Országházzal szemben található, gyönyörű Néprajzi Múzeum nem kevésbé gyönyörű előcsarnokában nyílt meg tegnap a világ elmúlt évi sajtófotó termésének legjavát bemutató World Press Photo 14 kiállítás. A gyülekező látogatók már a megnyitó beszédek előtt birtokba vehették a kiállító területet, és elmerülhettek a kb. 150 fotó óriás tablóiban. Szerencsére, hiszen volt mivel elütni az időt a hivatalos megnyitóig, mely némi csúszással és három beszéddel vette kezdetét. Elsőként a kiállításnak otthont adó intézmény igazgatója, Kemecsei Lajos beszélt a múzeumok szerepéről, majd a holland nagykövetség képviselője köszöntötte magyarul az egybegyűlteket. A WPP pályázat és kiállítás ugyanis holland kezdeményezés. Központja is Amszterdamban található. Az 57. alkalommal megrendezett eseménynek a hetvenes évek közepe óta ad otthont Budapest is.
Az utolsó megnyitóbeszédet a világszerte ismert fotográfus Peter Turnley szájából hallottuk. Az évtizedek óta Párizsban élő fotós kiemelte a magyar fotográfia neves nagyjait, mondandóját pedig az emberi méltóság és az élet tiszteletének idézetével zárta, melynek megértéséhez kiváló gondolatébresztő ez a kiállítás. Az est házigazdája Révész Tamás fotóművész volt. A megnyitó, mindenki nagy megelégedésére, gyorsra és üresjáratok nélkülire sikerült. Az egybegyűltek azonnal folytathatták ott, ahol abbahagyták: a fényképek nézésénél. A WPP 14 idei pályázatára 132 ország, majdnem 6000 fotósa nevezett, közel 100 ezer képpel, melyekből itt a legjobb 143-at tekinthetjük meg. A kategóriák között most is szerepelt a természet, valamint sportfotó, de az anyag gerincét a világ politikai eseményeit feldolgozó, sokszor mellbevágóan realista riportképek alkotják. A rendezvény kísérőkiállítása Peter Turnley , „Francia csók – szerelmeslevél Párizshoz” című tárlata, a WPP legjobb képei mellett pedig a National Geographic magazin legjobb idei képeiből készült válogatás is megtekinthető, „Világ sárga keretben” címmel. Aki teheti, és a Kossuth tér környékén jár, ugorjon be egy röpke fél-egy órára a Néprajzi Múzeum előcsarnokába. Megéri. A kiállítás 2014. október 26-ig látogatható. Aki inkább csak a weben böngészné át a képeket, annak íme egy link: WPP 14 galéria Magyar oldal: http://www.worldpressphotohu.info/ Magyar FB oldal: https://www.facebook.com/worldpressphotobudapest?sk=photos_stream
A digitális fényképezőgépek elterjedése sok változást hozott a fotózás világában. Ilyen mindenki számára észlelhető változás, hogy a kompakt gépek többségével remek közeli, vagyis makró fotók készíthetők. A tükörreflexes fényképezőgépek optikáit azonban még mindig a régi trükkökkel kell rávenni a megfelelő nagyításra. Makró fotózásról szóló cikkünkben ezeket a trükköket igyekszünk bemutatni.
A CRI, azaz a Color Rendering Index nem annyira új keletű, mint gondolnánk. A szín visszaadási indexként fordítható paraméter manapság főként a LED-es fényforrásoknál...
A fotópályázatok többsége nyílt kiírású, így ebből a szempontból akár egy újdonsült tehetségnek is lehet jó napja és szép eredményeket érhet el a hazai vagy nemzetközi megmérettetéseken. „Gipsz Jakab, többszörös díjnyertes fotós”, a titulus jól mutat majd portfóliónkban, vagy a névjegyünkön, de mi a helyzet ha ennél többet szeretnénk és a „Gipsz Jakab fotóművész” címre, netán valami nemzetközileg is jegyzett elismerésre vágyunk?