A fényképezőgéped soha nem azt a képet fogja adni, amit szeretnél tőle kapni. De ez nem jelenti azt, hogy nem tudsz neked tetszőt alkotni. Ha a képed alulexponált, vagy csak szimplán szeretnéd beállítani a feketét feketére, a fehéret meg fehérre, akkor erre egy igen egyszerű módszert használhatsz a Photoshopban, amely arra is alkalmas, hogy egy kész képen ellenőrizd a kiégett vagy bebukott pixeleket.
Azt hiszem nem mondok újat, ha azt állítom, hogy a fotozz.hu-n egy időben a legsűrűbben felhozott hiba a kiégés volt, amely persze csak akkor hiba, ha a téma valójában nem is fehér, mégis fehér, részlettelen területként jelentkezik. Egy kép hangulatát azonban nagyban meghatározza a használt tónusok tartományának szélessége (dinamika, kontraszt), illetve eloszlása is (gamma). Azt, hogy egy képen valóban legyenek fekete és fehér képpontok, nagyon egyszerűen megoldhatjuk, csupán a szintek (Levels) funkciót kell használnunk. A módszer arra is alkalmas, hogy egy kész képen ellenőrizzük (pl. feltöltés előtt), hogy van-e a főtémát érintő jelentősebb kiégés, illetve hogy a kiégés milyen mértékű területet érint, de azt is láthatjuk majd, hogy hol vannak a képen a túlvezérelt pixelek. A példánk kiindulási alapja egy alulexponált tél fotó lesz, ezt igyekszünk úgy módosítani, hogy a hó valóban szikrázóan fehér legyen, s ugyanakkor a példa kedvéért beállítjuk a fekete szintet is. Mivel a kontraszton kívül az sem mellékes, hogy mennyire „látunk be” az árnyékos részekbe, így a gamma értékét is állítani fogjuk: A fekete- és fehér szintet Lightroomban is hasonlóképp állíthatod be, csak ott az expozíciós csúszkát, a Whites csúszkát és a Blacks csúszkát kell tologatnod, szintén Alt nyomva tartása mellett. Hasonlóképp fogod látni a kiégett és bebukott részeket.
A digitális fényképezőgépek elterjedése sok változást hozott a fotózás világában. Ilyen mindenki számára észlelhető változás, hogy a kompakt gépek többségével remek közeli, vagyis makró fotók készíthetők. A tükörreflexes fényképezőgépek optikáit azonban még mindig a régi trükkökkel kell rávenni a megfelelő nagyításra. Makró fotózásról szóló cikkünkben ezeket a trükköket igyekszünk bemutatni.
Mi történik, ha elénk toppan egy fényképezőgép adatlap, de kezdőként az ott leírtak nagy részét nem értjük. Semmi gond! Rövid összefoglalónkkal a Pixinfo adatlapok útvesztőjét szeretnénk megvilágítani.
Aki folyamatosan nyomon követi blogunkat, már biztosan ismeri Erik Johansson svéd fotós és PS zsonglőr nevét és néhány művét is. Legújabb képe a Drifting...
A fotós szakzsargonban sok olyan szó van, amely idegen eredetű (lásd blende, push-hívás, Schwarzchild-effekt, stb.). Egyesekhez nem is igazán van jól használható magyar szó.
Bár...