9 év a megapixel versenyben – zaj vagy minőség?

0

Konklúzió

Tesztünk során az A3-as nyomatokon kiválóan látszott a felbontás növekedés hatása, ezen felül pedig ami nem ennyire triviális: az egyre nagyobb felbontás jótékony hatással van a képzaj minimális kicsapódására. Az apró „szemcséket” sokkal inkább toleráljuk, mint a nagyobb foltokat.

A fejlesztések persze nem csak a felbontást érintették, hanem a színkezelést és a zajszűrést is. A G1 botrányosan gyenge színei után a G3 és G5 csodaszép képeket produkál. A G6-tól kezdődő zajszűrés valóban jó hatással van a papírképen történő megjelenésre, s igazából a monitoron jól látható mosottság (a részletek elkenődése) papíron már kevésbé jelentkezik még A3 méretnél is. Erre persze érdemes lenne egy másik próbát is tenni tükörreflexes gépekkel.

Egy biztos: aki 10×15 cm-es papírképnél nem igen készíttet nagyobbat, minimális különbségekre számíthat. Részükre nem látszik reális befektetésnek egy G5 G10-re történő lecserélése, már ha csak a papíron látható végeredményről beszélünk (szolgáltatásban természetesen nagyobbak a különbségek). Aki viszont komolyan gondolja a fotózást, s szeretne jópár nagyobb méretű (A4, A3) nagyítást is készítteteni, annak bizony határozott előnye származik az újabb gépek nagyobb felbontásából és hatékonyabb, precízebb zajszűréséből.

Azt se felejtsük el, hogy az újabb gépek kezelése, ebből adódóan a fotózás élménye is nagyobb. Sokkal kellemesebb volt az új szériás modellekkel dolgozni, mint a G1, G2-vel.
Számomra ez a teszt bebizonyította, hogy igenis volt létjogosultsága a G-széria fejlesztésének, s a felbontás növelése nem hátrányos, sőt ellenkezőleg: jópár előnyt hordoz magában, legalábbis ha nem csak 10×15 cm-es képekkel dolgozunk.

Köszönetet mondunk tesztünk elkészítésében segítséget nyújtó értékelőinknek és a G10-et biztosító Digitcam Kft.-nek, valamint köszönjük a további modelleket kölcsönző felhasználók hozzájárulását is.