Több cikkünkben foglalkoztunk már a szinkronidőn túli élettel, amely rendszervakuk esetében a HSS üzemmóddal, míg stúdióvakuk esetében a jó időzítéssel érhető el. Mivel ahány stúdióvaku, annyi villanási idő és késleltetés, így egységes megoldást nehéz lenne találni. Hiába a jó kioldó, ha a vaku nem akar vele együttműködni. Így a legjobb megoldás a gyárilag összekalibrált rendszer választása.
A Mikrosat által forgalmazott Cononmark K4s ilyen. Dobozában jópár kiegészítő megtalálható, ami a hatékony használthoz szükséges.
A vakut könnyen hordozható, belül szivaccsal bélelt alumínium kofferben kapjuk, amelynek kinyitása után példás rendben találjuk meg a 400Ws-os vakut, a reflektort, az akkumulátort, a töltő dobozát és pár apróságot.
Nézzük pontosan mit is találunk a kofferünkben:
- 1 db 400 Ws-os akkumulátorról üzemeltethető vaku
- 1 db Comet bajonettes reflektor
- 1 db felhelyezhető diffúzor
- 1 db 86 Wh-s akkumulátor beépített inverterrel
- 1 db tápegység
- 2 db tápkábel
- 1 db vállpánt
- 1 db markolat
- 1 db rádiós kioldó
Az igényes fém házba épített vaku egyik oldalára a táp bemenet különleges kialakítású csatlakozóját, másik oldalára a 3,5 mm-es jack szinkron bemenetet helyezték.
A 400 Ws-os teljesítmény ellenére a vaku passzív hűtésű, azaz ventilátor hangját nem halljuk bekapcsolás után. A digitális kezelésű vaku beállítófényét 10W-os LED szolgáltatja, amely teljesítményében nagyjából egy 40-50W-os halogén izzóénak felel meg. Bár ez nem tűnik túlzottan erősnek, az akkumulátoros üzemnél kifejezetten jól jön, hogy kicsi a fogyasztás, ráadásul így videólámpaként is alkalmazható. A modellfény teljesítményét egyébként nem tudjuk szabályozni, csak kikapcsolni és bekapcsolni lehet.
A vakucső érdekes módon több, mint 360 fokban tekeredik körbe, ez fényeloszlás szempontjából nem biztos, hogy ideális megoldás, igaz, az U-alakúak sem annyira precízek, mint a profi vakuk Omega-formájú csövei. Ezt a kialakítást egyébként vélhetően a kis méret elérése indokolja.
A mellékelt Comet bajonettes reflektorhoz egy felhelyezhető diffúzort is kapunk, amellyel szórtabb fényeket hozhatunk létre. A vakura egyébként opcionális Bowens adapterrel más reflektorok, vagy szoftbox is felhelyezhető.
A kezelőszerveket szokás szerint a vaku hátlapján találjuk, itt két sorban, egyenként három-három gombbal, melyek a következők:
- modellfény ki/bekapcsolása
- rádiós vevő azonosító száma
- optikai slave mód
- főkapcsoló
- teljesítmény beállító digitális potenciométer
- teszt villantás
A szegmenses kialakítású LCD-n nyomon követhetjük az üzemmódot (TTL csak a távkioldóról állítható), és a teljesítményt. A kijelzőt zöld színű háttérvilágítással is ellátták, mely automatikusan bekapcsol, ha beállítást végzünk. A háttérvilágítás fényereje nem túl nagy, igazából sötétben éppen csak látható.
A vaku teljesítményét 1/1 és 1/128 között állíthatjuk be (8 Fé), akár 1/3 Fé lépésenként. A maximális villanási energia 400 Ws, amely a mellékelt reflektorral egy 58-as kulcsszámú vakunak feleltethető meg. A villanási idő 1/64 teljesítményen 1/12000 mp.
Van lehetőségünk nagy sebességű FP/HSS vakuzásra is, mely főként kültéren lesz fontos, ha a gépvázunk szinkronidejénél rövidebb zársebességgel kell fotóznunk (pl. kis mélységélességű fotózás). Ezt a mellékelt E-TTL rádiós kioldó biztosítja Canon vázakhoz. Létezik ebből a vakuból Nikonhoz készített rádiós kioldóval felszerelt i-TTL változat is.
A két AAA elemmel vagy akkumulátorral működtethető rádiós kioldón összesen 9 gombot találunk, amelyekkel a következőket módosíthatjuk:
- vaku slave mód
- vaku teljesítménye
- üzemmód (E-TTL, manuális, strobo)
- rádiócsatorna
- modellfény ki/bekapcsolása
- hangjelzés ki/bekapcsolása
- adott csatornán (Each), vagy az összes vaku (All) villantása kioldáskor
- teszt villantás
Stroboszkópikus vakuzásnál 5-25 Hz frekvenciát használhatunk, a teljesítmény természetesen a villanások számától függ.
A beállításokat a távkioldó méretes, háttérvilágítással is ellátott LCD-jén keresztül végezhetjük el. A kijelzőn látható a beállított teljesítmény, a csatorna szám, a hangjelzés módja, az akku állapot, a nagy sebességű mód, illetve az E-TTL mód.
Térjünk át a tápellátásra. A vakut csak a mellékelt akkumulátoros inverteren keresztül használhatjuk, vagyis stúdióban is ezen keresztül kapja az energiát a készülék. A 12V-os 7,2 Ah-s akkumulátor övre is felcsatolható, de vállpánton is hordható a tokjára akasztható vállpánt segítségével. A 325 V kimeneti feszültségű inverteren tudjuk a vakunkat ki és bekapcsolni, ezen kívül az akku töltöttségét is ellenőrizhetjük négy LED segítségével.
A kezelési útmutató szerint az akkumulátor teljesen feltöltött állapotában 600 teljes teljesítményű villanáshoz elegendő energiát tárol. A kimerült akkut 4 óra alatt tölthetjük fel a mellékelt adapter segítségével.
A mobilitást nem csak az akkumulátor szolgálja, hiszen ez még csak a stúdión kívüli állványra helyezett munkához lenne elég. Ahhoz, hogy akár séta közben is használhassuk a vakut, valamiféle fogásra is szükség van rajta, elég furán néznénk ki, ha állvánnyal szaladgálnánk. A gyártó szerencsére erről sem feledkezett el, a mozgás közbeni fotózáshoz egy pisztolymarkolat formájú kiegészítőt is kapunk, melyet az állványfoglalat helyére csavarozhatunk.
A Cononmark K4s ára bruttó 210.000 Ft.
Bajonett | Comet |
Teljesítmény | 3,1-400 Ws (1/3 Fé-enként) |
Színhőmérséklet | 5500K ±200K |
Villanás szám akkumulátorról |
650 max. teljesítményen 3500 min. teljesítményen |
Újratöltési idő | max. 3,2 mp |
Beállítófény | 10W-os LED |
Tömeg | 1 kg + 0,78 kg akku |
Egyéb |
|
A készülékeket a bemutatónkhoz a Mikrosat-tól kaptuk kölcsön. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a termék kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!