Exkluzív: Canon EOS-20D

0

magyarul
in English

Az EOS 300D bemutatása után többünkben is felmerült a kérdés, hogy ki fog ezután EOS 10D-t venni? A két fényképezőgép annyira sok ponton egyezett, az áruk pedig annyira különböző volt, hogy értékei ellenére az EOS 10D sok vásárló listáján csak a 2. lehetséges gép helyére csúszott vissza. A Canon a piacon tartotta a modellt, ami azt jelenti, hogy a 10D mégiscsak jól fogyott. 16 hónappal a bejelentése után azonban itt a frissítés: EOS 20D.



Felépítés, váz: nagyon hasonló az elődmodellhez
A váz dizájnja nyilván az EOS 10D egyik legerősebb pontja volt: semmi nagy változás nem fedezhető fel rajta. Ha az új név nem látszana tisztán az előlapon, akkor könnyen össze lehetne keverni a 10D-vel.



A specifikáció szerint a váz egy kicsit kisebb lett. Biztosíthatok mindenkit, hogy ez észrevehetetlen. A markolat továbbra is tökéletes, az elő- és hátlapja gumírozott. Az egyetlen dolog amit azonnal észrevettünk, hogy jelentősen könnyebb lett. Mostmár tömeg tekintetében inkább hasonlít az EOS 300D-re, mint a 10D-re. Aggódtunk is, hogy talán műanyagra cserélték a remek fém borítást. Jelentjük: nem, a fém borítás maradt.

Képérzékelő: 8 megapixel, korábbival azonos méretű érzékelő
Az EOS 20D-t egy vadonat új, APS-C méretű (22,7×15,1 mm), 8 megapixeles CMOS érzékelővel szerelték fel. A CMOS érzékelőt, ahogy korábban is a Canon gyártotta. Az érzékelő mérete miatt a valós képkivágáshoz az objektívek gyújtótávolságát 1,6-tal kell szorozni. Az új EF-S optikák már erre a méretű érzékelőre vetítik csak a képet.



A fényképezőgép JPEG formátumban 3 felbontással képes a fotók mentésére: 1728×1152; 2544×1696; 3504×2336. A JPEG tömörítés mértéke (minőség) minden felbontásnál három szinten állítható. A RAW fájlokat JPEG formátumú képpel együtt is el lehet menteni. Ez egy hasznos szolgáltatás, ami például a RAW formátumnál is lehetővé teszi az élesség LCD-n való ellenőrzését.

Bajonett: EF-S bajonett, minden Canon EF objektívvel kompatibilis
A Canon, a kisebb szenzormérethez való kötődését bizonyítandó a 20D-re EF-S bajonettet szerelt. Ez a Canon kínálatában a második olyan fényképezőgép, amelyik támogatja ezt a csatlakozási formát. Az új bajonett lényege, hogy a hátsó lencsetagok élességállítás közben egészen a fényképezőgép vázába tudnak betolódni. Ez lehetővé teszi kisebb, könnyebb nagy látószögű objektívek építését. A tradicionális EF-es fényképezőgépek teljes méretű tükörrel készülnek, ami azonban elfoglalja az EF-S bajonettes optikák számára szükséges helyet. A Canon mérnökök ezzel a megoldással biztosították a visszamenőleges kompatibilitás mellett a továbblépés lehetőségét.



Az új formátum támogatására a Canon ma két EF-S rendszerű objektívet is bemutatott. Az egyik az EF-S 17-85 mm f/4-5.6 USM optika, ami optikai képstabilizátorral kombinált remek zoomtartományt biztosít. Az optika kompatibilis az EOS 300D fényképezőgéppel, de más géppel nem használható. A másik optika az EF-S 10-22 mm f/3,5-4,5 USM, ami a digitális fényképezőgépek világába is elhozza az extrém nagy látószög használatának lehetőségét.

Az EOS 20D két változatban lesz kapható: csak váz, illetve optika és váz együtt. Ez utóbbiban az EOS 300D-nél megismert EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 optika lesz.

LCD monitor, kereső: régi LCD, új mattüveg
A Canon nem foglalkozott az LCD cseréjével. A 20D LCD-je azonos a korábbi 118.000 képpontos 1,8″ képátlójú LCD-vel, ami a 10D-ben is működött. Nem mintha gondunk lenne vele, sőt, kimondottan jobbnak tűnik, mint amit a specifikációjából sejteni lehetne. A szívisszaadás kiváló, egyedül a türköződő felületét kritizálnánk. Bár a fényerő jó és ráadásul állítható is, a monitor képét erős napfényben nem ktökéletesen látni.



A kereső remek, mint korábban is. A tükörről visszaverődő kép a pentaprizmán keresztül jut a keresőbe. A kereső lefedettsége vízszintesen és függőlegesen is 95%. A szemkagyló cserélhető, alatta pedig megtalálható az apró diopriaállító tárcsa. Ezzel -3 és +1 diptria között lehet a kereső képét állítani.

Kezelőfelület: ismerős, de van néhány fontos módosítás
A fényképezőgép előlapja és teteje szinte azonos azzal, amit a 10D-nél láttunk. A változások a hátlapon keresendők. A legnyilvánvalóbb az új joystick megjelenése az LCD jobb felső sarka mellett. A feladata azoknak a helyzeteknek a kezelése, ahol négy irányba kell mozogni, mint például visszajátszás módban a kinagyított képen való böngészés. Korábban ezt nagyon ötletesen egy tárcsával és egy kiegészítő gombbal oldották meg. Én személy szerint inkább azt a változatot kedvelem. Elismerem azonban, hogy egy kis tanulás után ez legalább olyan jó tud lenni, mint a régi változat volt. Elsőre ez azonbam egy hibás lépésnek tűnik.




Az LCD bal oldalán csak négy gomb található, mig az EOS 10D-n öt volt. A hiányzó gomb pontosan az, amit az új joystick bevezetésével megspóroltak.

A főkapcsoló háromállású lett: kikapcsolva, bekapcsolva, illetve bekapcsolva a tárcsa is. Ezzel a mérnökök egy újabb kapcsolót spóroltak.

A menü nagyon keveset változott. Szép, jól átlátható és egyértelmű. Egy listában három blokk követi egymást: felvétel, visszajátszás és beállítások. A blokkok között a JUMP gombbal lehet ugrani.

  • Felvétel menü
    • Quality
    • Red-eye On/Off
    • Beep
    • Shoot w/o card
    • AEB
    • WB SHIFT/BKT
    • Custom WB
    • Color temp.
    • Color space
    • Parameters
  • Visszajátszás menü
    • Protect
    • Rotate
    • Print Order
    • Auto Play
    • Review time
  • Beállítás menü
    • Auto poweroff
    • Auto rotate
    • LCD Brightness
    • Date/Time
    • File numbering
    • Language
    • Video system
    • Communication
    • Format
    • Custom Finctions (c.Fn)
    • Clear settings
    • Sensor clean.
    • Firmware Ver.

Vaku, vakupapucs: új E-TTL II
A legjobban várt fejlesztés az új E-TTL rendszer. A Canon nagyon büszke már régóta az E-TTL rendszerre, ami érthető is. Nagyon szépen működik a filmes tükörreflexes fényképezőgépekkel és a kompakt digiálisokkal (pl. a PowerShot G sorozat gépeivel). A digitális türkörreflexes gépeken azonban men ment minden tökéletesen. Az új rendszerben módosítottak a vaku és a fényképezőgép adatcseréjén, ami lehetővé teszi a fehéregyensúly és az expozíció pontosabb beállítását.

Az új rendszer, ami az E-TTL II nevet kapta, semmit sem ér egy ilyen rendszerű vaku nélkül. Éppen ezért a Canon új taggal bővítette a jól ismert Speedlite vakucsaládot. Az új tak a Speedlite 580EX, ami támogatja az E-TTL II-t és kompatibilis az összes korábbi Canon rendszerfényképezőgéppel is.

A legfontosabb újítások a következők:

    A vaku fehéregyensúly információkat küld a fényképezőgépnek (a villanó fény színhőmérséklete az intenzitástól függően változik)

  • a tárgytávolságot a fényképezőgép elküldi a vakunak, hogy a fényerő még pontosabban beállítható legyen
  • a fényképezőgép tájékoztatja a vakut az érzékelőlapka méretőről, hogy a vaku a villanás szögét az objektív felhasznált látószögéhez igazíthassa
  • az extrém világos és sötét részeket a vaku figyelmen kívül hagyja az villanás erejének meghatározásakor

A beépített vaku szintén E-TTL II kompatibilis, a kulcsszáma 13m (ISO 100-nál). A vaku automatikusan felugrik, ha szükség van rá, és egészen 17 mm-es gyújtótávolságig képes a téma megvilágítására. Teljes kisülés után az újratöltés kb. 3 másodpercet vesz igénybe. A fényerő 2 blendével állítható 1/3 vagy 1/2 blendényi lépésekkel.



A külső vaku 1/250 másodpercig szinkronizálható és akár a vakupapucson keresztül vezérelhető vagy a vakuszinkron csatlakozón keresztül elsüthető.

Sorozatfelvételi módok
Komoly teljesítménnyel találkozik az, aki kipróbálja a sorozatfelvétel módot. 8 megapixeles felbontásban és Fine módban az EOS 20D 32 képet képes menteni egy sorozatban 5 kép/mp-es sebességgel. RAW módban az átmeneti memória 8 kép után megtelik.

Gyors bekapcsolódás
A fényképezőgép gyorsabban bekapcsol és felvételre kész állapotbe kerül, minthogy a fotós a szeméhez tudná emelni a keresőt. Az indulás kevesebb, mint fél másodperc. Hihetetlen. Aki eddig egy gép bekapcsolása lassúsága miatt reklamált, az nézze meg a 20D-t.

Közvetlen nyomtatás: PictBridge kompatibilis
A digitális tükörreflexes gépek között nem túl elterjedt, hogy támogatják a közvetlen nyomtatási szabványokat. A Canon, az egyik legnagyobb fotónyomtató gyárt a PictBridge mellett a Canon Direct Print és a Bubble Jet Direct szabványok is támogatja az EOS 20D-ben. Ez lehetőséget biztosít a fotósok számára, hogy a fotókat közvetlen fotózás után, számítógép igénybevétele nélkül kinyomtathassák.

Videófelvétel: figyelem! ez egy tükörreflexes fényképezőgép
Az újak kedvéért: a digitális fényképezőgépek általában nem képesek videófelvételek rögzítésére, ami elsősorban felépítésük és érzékelőjüknek tudható be. Az EOS 20D sem kivétel. Van azonban videó kimenet rajta, hogy az elkészült fotókat akár TV-n vagy RCA bemenettel rendelkező monitoron is vissza lehessen nézni.

Képminőség: ez a cikk egy gyártás előtti mintadarab alapján készült
A cikk írásának idején még nem elérhetők végleges példányok a 20D-ből.

Akkumulátor, memóriakártya semmi meglepetés
A fényképezőgép áramellátásáról egy BP-511A típusú lítium ion akkumuátor gondoskodik. A Canon nemrég frissítette ezt az akkumulátor típust. Az új változat egy A betűt kapott a típusszám végére. A különbség egyedül a kapacitásban fedezhető fel: míg a korábbi, BP-511-es modell 1100 mAh-ás volt, addig a BP-511A már 1390 mAh-át teljesít. A fényképezőgép kompatibilis a következő akkumulátorokkal is: BP-511, BP-512 és BP-514






A Canon EOS 20D a képeket CompactFlash (CF) kártyára menti. Nincs Secure Digital kártyahely, mint az EOS 1D Mark II esetén. A CF kártyahely Type I és Type II kompatibilis, és kezeli a Microdriveokat is. A fényképezőgép FAT32-es fájlrendszert használ, hogy a 2 GB-nál nagyobb kapacitású kártyák kezelése se okozzon gondot.

A fényképezőgépet a gyár kártya nélkül szállítja. Erre vásárláskor érdemes figyelni és azonnal beszerezni egy legalább 256 MB-os változatot. A JPEG nélküli RAW fájlok kb 8,9 MB-ot foglalnak el a kártyán, így egy 256 MB-os kártyára kevesebb kép fér, mint egy tekercs filmre.

Csatlakozók: High Speed USB 2.0, videó kimenet, vakuszinkron és távirányító


A fényképezőgép csatlakozók egész sorával rendelkezik. Van rajta videó kimenet, hogy a képek TV-n is visszanézhetők legyenek, vakuszinkron, hogy a műtermi vakukat is el lehessen villantani és egy távirányító csatlakozó, ami az N3-as típusú távirányítókkal kompatibilis.

Örömmel láttuk, hogy a Canon végre nagy sebességű USB 2.0-ás adatátvitelre váltott. Komoly fotósok biztosan leginkább kártyaolvasót használnak a képek letöltésére, tehát nekik nincs szükségük nagy adatátviteli sebességre. Azok azonban, akik műteremben számítógépről szeretnék a fényképezőgépet vezérelni, azok értékelni fogják azt a sebességet, amivel az elkészült képek a számítógépre vándorolnak.

Az áram hálózati adapterről is biztosítható. Ilyenkor az akkumulátor helyére egy ál-akkumulátor kerül (külön megvásárolható). Másik alternatíva a portré markolat, amibe két lítium ion akkumulátor vagy 6 db. ceruza elem/akkumulátor tehető.

A doboz tartalma:
A váz mellett a doboz a következőket tartalmazza

  • EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 optika (csak az objektíves szettben)
  • BP-511A akkumulátor
  • CG-580 töltő, kábellel
  • IFC-400PCU USB kábel
  • VC-100 Videó kábel
  • hordszíj
  • EOS Digital Solution lemez
  • Digital Photo Professional lemez
  • Adobe Photoshop Elements Disk
  • Gyors útmutató
  • Használati útmutató
  • Szoftver telepítési útmutató
  • objektív leírás
  • garanciajegy

A doboz CF kártyát nem tartalmaz.

Első benyomások: megfelelő fejlesztések
Bár nem láttuk még a végleges képminőséget, de amit eddig láttunk azzal nagyon elégedettek voltunk. Az EOS 20D tisztán elkülöníthető az EOS 300D-től és az EOS 1D Mark II-től is. Pontosan a kettő között áll a termékskálán.

Szintén nem végleges változat bemutatója megtalálható a DCResource.com oldalon.