Röviden: Epson Stylus Photo R300 teszt

0



Az Epson tapasztalata a nyomtatásban, azon belül is a színes tintasugaras nyomtatásban, hosszú múltra tekint vissza. Történeti áttekintésre nem mernék vállalkozni, de a saját emlékeimből fel tudom idézni a kilencvenes évek közepének azt az időszakát, mikor az otthoni színes nyomtatásra egy Epson Stylus Color nyomtatót használtam. Persze akkor még szó sem volt fotók nyomtatásáról, hiszen a digitális fotózás lehetősége a hétköznapi ember fejében meg sem fordult, de színes dokumentumok nyomtatásához kiváló volt. A nyomtatóval a kilencvenes évek végén még találkoztam és még mindig hibátlanul dolgozott, és talán még mindig működik valahol a rokonságban.

Persze ez már egy másik korszak. Ma már kevés, hogy egy nyomtató színes ábrákat szépen nyomtat. Manapság már a hibátlan fotónyomtatás az elvárás. Sőt, ha lehet akkor tudjon a nyomtató kártyát olvasni, CD-re nyomtatni, és lehessen közvetlenül a fényképezőgépről vezérelni. Napjainkban ezek a reális elvárások egy otthoni fotónyomtatótól. Ha valaki azt hiszi, hogy ezek csak egy csúcskategóriás nyomtatóban jelennek meg, az téved: az Epson R300-as középkategóriás besorolása ellenére mindezeket tudja. Sőt, opciós kiegészítőként színes LCD monitor is vásárolható hozzá, amin a kártya tartalmáról válogathatjuk ki a nyomtatandó felvételeket.



Az R300 felépítését tekintve egy klasszikus nyomtató. A papírt egy majdnem függőleges adagolóból veszi, míg a kimeneti tálca a gép elején található. Használaton kívül mindkét tálca behajtható, így a nyomtató viszonylag kompakt méretűvé válik, és pozicionálni tudja. Mivel egy képpont létrehozásához a nyomtató több egymás mellé vagy egymásra nyomtatott festékcseppet is felhasznál, az egyes pontok mérete ettől teljesen eltérő felbontást adhat. Ez jelen esetben nem jelent átverést, inkább csak a nyomtató precizitását mutatja. Ehhez kapcsolódóan érdemes még megemlíteni a használt festékcsepp méretet. Ez ennél a nyomtatónál 3 pikoliter. Összehasonlításképpen a Canon nyomtatók 2, a HP-k pedig 4 pikoliteres tintacseppekkel dolgoznak. Ez az adat elméletileg jelentősen meghatározhatná a nyomat minőségét (felbontását) és a nyomtatási sebességet, de a gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy olyan sok minden befolyásolja még ezeket a jellemzőket (minőség és sebesség), hogy a cseppméret szerepe elhanyagolható. Állapítsunk meg annyit, hogy versenyképes.

A tintacsepp méreténél sokkal fontosabb jellemző, hogy milyen kiszerelésben kapható a nyomtatóhoz tinta. Általánosan két megoldás terjedt el:

  • a nyomtató által használt 4-8 színt 2-3 tintapatronban található
  • minden színnek külön tintapatronja van

Az első eset arra épít, hogy nagy általánosságban egyenletesen használjuk a tintát és különbség a felhasználás módjából adódóan lehet. A színek megfelelő csoportosításával így könnyedén lehet a patronokat cserélni. Ilyen rendszert használ a HP, amelynél a patron nem csak a tintát, de a nyomtatófejet is tartalmazza. Ez garantálja a folyamatosan jó minőséget (hiszen minden tintacserénél a fejet is cseréljük), de ha valamiért mégsem egyenletes a tintahasználat, akkor alkalmanként komoly mennyiségű tinta is maradhat a kidobásra ítélt patronban, csak azért, mert az egyik tinta kifogyott. Ez sem gazdaságilag, sem pedig a környezet szempontjából nem igazán szerencsés.

A másik megoldás a tintánkénti patron alkalmazása. Ennek a megoldásnak az egyértelmű előnye, hogy ha egy szín elfogy, akkor csak azt az egyet kell pótolni, a többi patron maradhat. Így minden patron kiürülésig használható. A másik előny, hogy ezek a patronok nem tartalmazzák a nyomtatófejet, így a patron cseréjénél nincs szükség a fej újrakalibrálására. Persze van hátránya is ennek a megoldásnak: egy idő után a fej is elhasználódhat, aminek a cseréje költségesebb megoldás. Tapasztalataink szerint azonban egy fejjel otthoni használat esetén évekig is gond nélkül lehet nyomtatni.



Az Epson R300 az utóbbi megoldást használja, így a festékellátás igen gazdaságosan megoldható. A nyomtatóhoz járó szoftver pontosan mutatja az egyes tartályokban lévő tintaszintet, így a felhasználó lelkileg időben fel tud készülni az újabb tinta vásárlásával járó kiadásra. Mert ugye nem olcsó mulatság az otthoni nyomtatás: egy patron kb. 5000-5500 Ft (bruttó), és ebből összesen 6 db-ra van szükség (fekete, cián, bíbor, sárga, világos cián és világos bíbor). Az 50 lapos fotópapír csomag (A4-es méret) kb. bruttó 11 ezer forint, így egy A4-es kép papírköltsége (festék nélkül) több mint 200 forint. Aki úgy gondolja, hogy ez Epson sajátosság, az téved. Szinte minden tintasugaras fotónyomtatónál ilyen nagyságrendekkel kell számolni.

A számítógépről való nyomtatáshoz az Epson mellékel néhány szimpatikus programot is. A nyomtatómeghajtó telepítése egyszerű és egyértelmű, de a többi szoftver sem okozott fejfájást. Az említett kellemes külsejű program a PhotoQuicker 3.5, a fotónyomtatás egyszerű, mégis sok tévedési lehetőséget rejtő feladatát segíti. A nyomtatás ebben a szoftverben négy egyértelmű lépésben valósítható meg:

  1. a képeket tartalmazó mappa kiválasztása
  2. a képek kiválasztása és a nyomatszám beállítása
  3. a papírméret és a képméret beállítása (egy lapra több kép is, margóval vagy anélkül)
  4. a papírtípus és a nyomtatás minőségének beállíása





A merészebbek persze a folyamat lépéseiben találnak kisebb-nagyobb állítási lehetőségeket, így finomhangolhatják a műveletet. A folyamat egyszerű, gyors és szerencsére kellő szabadságot biztosít. Az elkészülő lap előnézete még a nyomtatás előtt ellenőrizhető, így kicsi a tévedés lehetősége.

A CD nyomtatás egy viszonylag új lehetőség. Végre felismerték a gyártók azt a problémát, hogy a CD lemezek kézzel való feliratozása nem a legszebb megoldás, de a matricázás sem a legjobb. Az otthoni használatban a jelenleg ismert legjobb megoldás a CD felületére való nyomtatás. Persze nem lehet akármilyen korongra nyomtatni, hiszen a festék csak a speciális felületen marad meg rendesen. Szerencsére azonban egyre több helyen lehet ilyen lemezeket kapni. Áruk még magasabb, mint a hagyományos CD-ké, de előbb utóbb csökken a különbség. A CD lemezekhez hasonlóan az Epson R300-zal a nyomtatható felületű DVD lemezek is feliratozhatók.







A CD nyomtatást egy jól kezelhető, egyszerű szoftver segíti. A programban háttérképek, feliratok és ezek torzítása is beállítható. Pontosan meghatározható a CD felületének nyomtatható sávja (lehetnek ugyanis eltérések a különböző gyártók között. A nyomtatóhoz járó CD tálca betétjével a 8 cm-es lemezek is nyomtathatóvá tehetők. Ha nem nyomtatható felületű CD-re kell nyomtatni, de azt előzőleg felcímkéztük, akkor beállítható a címke középpontjának eltolódása is (a legritkább esetben sikerül ugyanis pont középre ragasztani a címkét). Ilyenkor célszerű még bekapcsolni a szélek elhalványítását, aminek mértéke a külső és a belső szélen külön-külön állítható. A CD a legjobb minőséget alkalmazva a Print gomb megnyomásától számítva kb. 3 perc alatt készül el.

Az R300 előlapján egy átlátszó barna ajtó mögött találhatók a már említett kártyanyílások. A nyomtató példamutató módon minden ma elterjedt memóriakártyát képes olvasni (CF Type I és II, Microdrive, SD, MM, MS, SM és xD). Ezekből egyszerre csak egyet kezel, de ez talán elég is. A kártyán lévő JPEG és tömörítetlen TIFF fájlokkal boldogul, 160×160 pixeles mérettől 4600×4600-as méretig. Ha az opciós monitor nélkül használjuk a nyomtatót (mint ahogy a szerkesztőségünk is tette), akkor a kártyán lévő képek közül egy indexkép nyomtatásával lehet a legkönnyebben kiválasztani a nyomtatandó felvételeket. Ha a nyomtató számítógéphez van csatlakoztatva, akkor a kártyaolvasó külső egységként megjelenik a számítógép meghajtói között. Így a nyomtató a mindennapi munkában villámgyors USB 2.0-ás kártyaolvasóként is használható.



Ahogy az ma egy nyomtatótól elvárható, az R300 is PictBridge kompatibilis. Ennek köszönhetően a szintén PictBridge szabványú fényképezőgépekről (a ma kapható gépek jelentős része már ilyen) közvetlenül, számítógép közbeiktatása nélkül is lehet fotókat nyomtatni.

Lassan mindenről esett már szó, de nem érintettük még a nyomtatóknál talán legfontosabb képminőség kérdéskörét. Az Epson Stylus Photo R300 a középmezőny képviselője, aminek tökéletesen megfelel az nyomatok minősége is. Láttunk már szebb képeket, de azokat kétszer ilyen drága nyomtatók produkálták. Az biztos, hogy a nem profi felhasználásra szánt felvételeknél ez a minőség bőven megfelelő. A nyomtató színei példásak, néhány esetben talán jobbak (élénkebbek) is, mint a szerkesztőségünkben használt felső kategóriás Canon i965-ös színei. Az R300 elsősorban a tintacseppek mintázatában és a nyomtatási sebességben marad el a Canontól. Az R300 legjobb módban egy A4-es fotón kb. 10 percig pepecsel, míg ugyanezzel az i965 alig másfél perc alatt végez. A legjobbnál gyengébb minőség használatát fotók nyomtatásakor nem javasoljuk.



A nyomtató ajánlott bruttó fogyasztói ára 52.990 Ft. Ha azt nézzük, hogy ezért bruttó 30 ezer forintnyi tintát és egy kb. 10 ezer forintos univerzális kártyaolvasót kapunk, akkor a nyomtatóért kiadott 13 ezer forint szinte elenyésző. Annyit teljesen biztosan megér. Nagy mennyiségű nyomtatáshoz a tintasugaras technológia kicsit drága (sok képpel érdemes inkább elmenni egy fotós boltba), de a nagyobb méretek alkalmankénti, otthoni gyors, kényelmes nyomtatásának lehetősége sokak számára biztosan megéri ezt a néhány tízezer forintos beruházást.